28. prosince 2008 • 08:17

Kotalík zářil proti Ostrovanům

0
SESTŘIH: Everton - Liverpool 2:0. Překvapení v Merseyside derby, Reds se vzdaluje titul
SESTŘIH: Toronto - Boston 2:4. Bruins znovu vedou, Pastrňák asistoval

VIDEO, AKTUALIZOVÁNO - Český útočník Aleš Kotalík proměnil v sobotním utkání NHL rozhodující nájezd v penaltovém rozstřelu a zařídil Buffalu vítězství 4:3 na New Yorkem Islanders.

Hokejisté Sabres byli blízko dvoubodovému zisku už v základní hrací době, kdy i s přispěním dvou asistencí Kotalíka vedli 3:1, Islanders však dokázali v závěrečných 94 sekundách při hře bez brankáře dvakrát skórovat.

Aleš Kotalík zažil povedený večer

"Musíme hrát lépe. Zbytečně jsme si to zkomplikovali. Oni nás zatlačili a my jsme si náskok nehlídali velmi dobře. Nedařily se nám přihrávky a to vedlo k tlaku soupeře, který kontroloval většinu hry," zlobil se na nepovedený závěr trenér Buffala Lindy Ruff.

Jeho svěřenci přesto urvali druhý bod za vítězství v penaltovém rozstřelu, když nejdříve uspěl bekhendovou kličkou Kotalík a po něm pojistil vítězství proměněným nájezdem i Drew Stafford.

Po dvou zápasech bez vstřelené branky ukončili New Jersey Devils střeleckou nemohoucnost již ve třetí minutě gólem Briana Rolstona, na jehož zásah o chvíli později navázal v oslabení i Patrik Eliáš. Český útočník přidal v zápase navíc i asistenci a výrazně se zasloužil o vítězství New Jersey 4:2 nad New Yorkem Rangers.

"Sice jsme dva zápasy neskórovali, ale neznamená to, že jsme neměli žádné šance. A i když jsme hráli včera, chtěli jsme do zápasu vstoupit aktivně a střílet, jak jen to bude možné," uvedl Eliáš, jenž se svými spoluhráči vyslal v první třetině na bránu Rangers 17 střel a v páté minutě již Devils vedli 2:0.

V dresu Rangers kvůli rodinným důvodům nenastoupil český obránce Michal Rozsíval.Díky dvěma kanadským bodům se Patrik Eliáš opět osamostatnil v čele produktivity českých hráčů, neboť jeho největší konkurent David Krejčí získal v sobotu o bod méně.

I útočník Bostonu měl však pořádný důvod k radosti, neboť Bruins potvrdil aktuálně nejlepší formu v lize na ledě Caroliny, kde zvítězil s přispěním asistence českého forvarda 4:2. "Klíčové příspěvky dostává náš tým od různých hráčů.

Když to někomu nejde, další ho zastoupí. Dneska to byl se dvěma góly Wheeler," vyzdvihoval týmovou vyrovnanost Marc Savard, jenž v zápase zaznamenal dvě gólové asistence.

Hokejisté Bostonu zvítězili posedmé za sebou a v tabulce soutěže ztrácejí už jen dva body na vedoucí San Jose.Hokejisté Columbusu poprvé v klubové historii porazili tým Philadelphie, který na svém ledě zdolali 3:0.

K vítězství nasměroval Blue Jackets sváteční střelec Jan Hejda, který ve čtvrté minutě otevřel skóre utkání. "Vždy se snažím prostřelit puk přes clonící hráče, navíc gólman ležel na ledě," uvedl ke své druhé brance v sezoně český zadák, jehož předností je kvalitní defenzíva.

"Oni disponují dobře fyzicky vybavenými hráči, proto jsme se snažili hrát v našem pásmu co nejjednodušeji," prozrazoval taktiku Hejda. Dvacetiletý nováček Mason vítězství podpořil dvaceti úspěšnými zákroky, snížil průměr obdržených branek za zápas na 1,87 a v této statistice je mezi brankáři nejlepší v soutěži.

Ani v odvetném utkání si český gólman Tomáš Vokoun nevychutnal v souboji proti Tampě Bay pocit vítězství. Dvaatřicetiletý brankář byl v pátečním zápase s Lightning po třech inkasovaných brankách v úvodních dvou třetinách střídán.

Tentokrát odchytal celý zápas, v němž obdržel šest branek ze 42 střel a Florida svému rivalovi podlehla na jeho ledě 4:6. Konto českého brankáře nejvíce zatížila první formace. Vincent Lecavalier vstřelil dva góly a přidal jednu asistenci, jeho spoluhráč Martin St. Louis zaznamenal čtyři kanadské body za gól a tři asistence.

"Je to důležité vítězství. Nyní máme tři v řadě a to je dobré pro naše sebevědomí. Doufáme, že to bude pokračovat," jásal Lecavalier nad aktuální formou týmu, který se dostal z poslední příčky v soutěži.

Uzdravený útočník Andrej Kosticyn se zařadil do Plekancovy formace a první hattrickem v NHL zajistil Montrealu vítězství 3:2 v Pittsburghu. "Snažil jsem se najít místo před brankou a Plekanec mi poslal dvě pěkné přihrávky, z nichž jsem skóroval," popisoval běloruský hokejista své první dvě trefy v první části, po které Canadiens vedli 2:1.

Domácí hráči srovnali v prostřední třetině brankou Crosbyho, ale Kosticyn ve 43. minutě definitivně strhl vedení na stranu Montrealu. "Chceme, aby více střílel (Kosticyn). Myslím, že má nejlepší střelu z našeho týmu, a proto by měl být připraven pálit z každé pozice. Dnes to dokázal," oceňoval trenér Montrealu Guy Carbonneau kvality Kosticyna, u jehož dvou branek si asistenci připsal Tomáš Plekanec.

Český centr, jenž loni patřil k nejproduktivnějším českým hráčům a se ziskem 69 bodů si rapidně vylepšil osobní maxima, tím ukončil sérii devíti zápasů bez bodu.První hattrick zaznamenal v NHL i útočník Calgary Rene Bourque, jenž třemi zásahy pomohl týmu k vítězství 6:3 nad Ottawou.

Urostlý hokejista nejdříve během minuty v polovině zápasu dvěma trefami srovnal na 2:2 a v 55. minutě zkompletoval třígólový večer uklidňující brankou na 5:3. "Je to typický střelec. Je velmi silný, vysoký a velmi dobře bruslí. Těžko se odstavuje od puku. Hrál jsem s ním i v Chicagu, tak vím, jak dobře umí vystřelit," chválil Bourquea obránce Adrian Aucoin, který ve 49. zlomil nerozhodný stav 3:3.

Statistiky sobotních utkání:

Buffalo - NY Islanders 4:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 1:2 - 0:0)
Branky: 14. Hecht (Kotalík), 34. Pominville (Kotalík), 55. MacArthur, rozhodující nájezd Kotalík - 30. Tambellini, 59. Comrie, 60. Campoli. Střely na branku: 37:35. Diváci: 18.690.

Pittsburgh - Montreal 2:3 (1:2, 1:0, 0:1)
Branky: 15. Dupuis, 26. Crosby - 2., 20. a 43. A. Kosticyn (na první a druhou Plekanec). Střely na branku: 34:19. Diváci: 17.132.

Carolina - Boston 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)
Branky: 17. Cullen (F. Kaberle), 31. Babchuk - 23. a 27. Wheeler (na druhou Krejčí), 54. Ryder, 60. Kobasew. Střely na branku: 31:22. Diváci: 16.705.

Columbus - Philadelphia 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
Branky: 4. Hejda, 19. A. Murray, 28. Malhotra. Střely na branku: 33:20.
Diváci: 18.402.

NY Rangers - New Jersey 2:4 (1:2, 0:1, 1:1)
Branky: 6. Dawes, 49. Kalinin - 3. Rolston, 5. Eliáš, 32. Zajac (Eliáš), 53. Parise. Střely na branku: 33:35. Diváci: 18.200.

Tampa Bay - Florida 6:4 (2:0, 2:3, 2:1)
Diváci: 25. a 40. Lecavalier, 8. Stamkos, 15. Arťuchin, 45. Malone, 48. St. Louis - 24. a 37. Booth (na druhou Frolík), 37. Horton, 54. Weiss.
Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu 58 minut, obdržel šest branek ze 42 střel a úspěšnost zásahů měl 85, 71%.
Střely na branku: 42:29. Diváci: 18.226.

Dallas - Anaheim 4:3 v prodl. (0:1, 1:0, 2:2 - 1:0)
Branky: 29. B. Richards, 42. J. Neal, 59. Ribeiro, 64. Modano - 49. a 57. Morrison, 7. Kunitz. Střely na branku: 38:22. Diváci: 18.532.St.

Louis - San Jose 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:2, 1:0 - 0:0)
Branky: 46. a rozhodující nájezd Winchester, 1. Perron - 33. Cheechoo, 38. Grier. Střely na branku: 27:26. Diváci: 19.150.

Phoenix - Los Angeles 0:4 (0:3, 0:1, 0:0)
Branky: 18. a 29. Frolov, 15. Ivanans, 20. Stoll. Střely na branku: 26:30. Diváci: 16.199.

Colorado - Detroit 4:3 po sam. nájezdech (3:0, 0:3, 0:0 - 0:0)
Branky: 6. Salej, 11. Smyth (Hejduk), 15. Liles, rozhodující nájezd Wolski - 35. Dacjuk, 36. Holmström, 39. Franzén. Střely na branku: 32:44.
Diváci: 18.007.

Calgary - Ottawa 6:3 (0:0, 3:2, 3:1)
Branky: 31., 32. a 55. R. Bourque, 33. A. Roy, 49. Aucoin, 59. Bertuzzi - 22. Phillips, 29. Spezza, 49. Picard. Střely na branku: 42:30. Diváci: 19.289.