11. ledna 2009 • 07:58

Krejčí a Plekanec se stali hvězdami

David Krejčí
Šilhavý: Hrozila devalvace Anglie. Sestavy ale nelituji Šilhavý: Hrozila devalvace Anglie. Sestavy ale nelituji
Dvě minuty od LM. Ulich prozradil, o kolik milionů přišel. Co ho živí dnes? Dvě minuty od LM. Ulich prozradil, o kolik milionů přišel. Co ho živí dnes?

VIDEO - Hned dva čeští hokejisté se stali největšími hvězdami v zápasech svých týmů - bostonský David Krejčí a montrealský Tomáš Plekanec. Jubilejní 250. trefou v NHL o sobě dal vědět i jeho spoluhráč Robert Lang.

David Krejčí předvedl v sobotním utkání pošesté v probíhajícím ročníku tříbodové představení. Dvaadvacetiletý centr nejdříve v osmé minutě otevřel skóre zápasu a poté dalšími dvěma finálními přihrávkami přispěl k vítězství Bostonu 5:1 nad Carolinou a byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Krejčí zaznamenal v posledních 14 zápasech 22 kanadských bodů a v produktivitě soutěže atakuje elitní desítku.

I přes oslňující formu však český hokejista nefiguruje na soupisce pro Utkání hvězd. "Že není v týmu, je jedna věc, ale fakt, že každý hovoří o tom, že v týmu není, mluví v jeho prospěch," uvedl k nominaci trenér Bostonu Claude Julien, jenž povede výběr Východní konference.

"Hraje neuvěřitelně. Nemůžete být více sebevědomí, než on teď právě je," vyzdvihl výkony českého útočníka i spoluhráč Michael Ryder, jenž v druhé třetině dvěma góly zvýšil na 5:0. V závěrečné části už hostující Carolina jen za asistence Františka Kaberleho zkorigovala na konečných 1:5.

Ocenění pro první hvězdu zápasu získal v sobotním utkání NHL i Tomáš Plekanec, který dvěma góly pomohl Montrealu porazit Washington 5:4. Hokejisté Canadiens o vítězství rozhodli čtyřmi brankami v závěrečné třetině, přičemž rozdílový gól vstřelili 22 sekund před koncem základní hrací doby.

Povedenou poslední část odstartoval gólem Robert Lang, který jubilejní 250. trefou v NHL srovnal v 42. minutě na 2:2. Za hosty se do střelecké listiny jednou zapsal Tomáš Fleischmann.

"Naši hráči odvedli výbornou práci, všichni se podíleli na výhře. Důležité bylo, že jsme dokázali vždy kontrovat, když skórovali. To bylo pro nás povzbuzující. Pozvedlo nás to," vyjádřil se Plekanec, který po vyrovnávacím gólu Fleischmanna na 3:3 dostal Canadiens už o 16 sekund později druhou brankou v utkání znovu do vedení.

Střelecká efektivita českých hráčů a vítězství Montrealu rozhodly o tom, že trenér Guy Carbonneau doplní v Utkání hvězd na lavičce Východní konference Clauda Juliena.

Stejně jako Montreal měla silnou poslední dvacetiminutovku i Florida, která v této pasáži nastřílela Atlantě pět branek a rozhodla tím o domácí výhře 8:4. Poprvé v letošním ročníku zaznamenal tři body Radek Dvořák za jednu branku a dvě přihrávky, jeho spoluhráč Michael Frolík si připsal o asistenci méně.

Oba čeští hráči se gólově prosadili v úvodní třetině, kdy nejdříve Frolík proměněným trestným střílením zaznamenal úvodní branku zápasu a Dvořák v poslední minutě zvýšil v oslabení na 3:1.

V prostřední části však Atlanta dvakrát překonala brankáře Tomáše Vokouna a do závěrečné třetiny se vstupovalo za nerozhodného stavu. "Po druhé třetině jsme se rozhodli, že se musíme vrátit k našemu stylu hry, a snažili jsme se nahazovanými puky dostat přes střední pásmo. V třetí třetině jsme je k ničemu nepustili," uvedl Ville Peltonen.

Ten vstřelil v poslední dvacetiminutovce dva góly, v obou případech z Dvořákových asistencí. V brance Floridy vychytal třetí výhru v řadě Vokoun, který si připsal 28 úspěšných zásahů.

Ruský mladík Nikita Filatov si výbornými výkony na nedávno skončeném mistrovství světa dvacetiletých, kde byl společně s Johnem Tavaresem nejlepším střelcem turnaje, řekl o místo v základní sestavě Columbusu.

Získané sebevědomí a střeleckou formu přenesl i do zápasu s Minnesotou, v němž se prvním hattrickem v NHL výrazně podílel na výhře Blue Jackets 4:2. "Jsem plný emocí a pocitů. Je to neuvěřitelný okamžik," radoval se Filatov, kterému na všechny tři branky nahrál český talent Jakub Voráček.

Duo mladých hráčů doplňoval zkušený Michael Peca, jenž si připsal v utkání dvě nahrávky. "Byla to zábava hrát s těmito mladíky," vyjádřil se Peca. "Myslím si, že jsme tvořili perfektní lajnu. Vytvořili jsme si spoustu šancí, velmi dobře jsme hráli i ve vlastním pásmu," dodal Filatov. Pod obě branky Minnesoty se podepsal obránce Marek Židlický, který jednu vstřelil a na druhou nahrál.

Útočník Jiří Hudler opět prokázal svou důležitost pro Detroit, když se gólem a asistencí zasloužil v duelu s Buffalem o obrat utkání a vítězství Red Wings 3:1. Olomoucký rodák vyrovnal stav zápasu v závěru druhé třetiny a necelé tři minuty před koncem přihrál Mikaelu Samuelssonovi na vítězný gól. "Na chvíli jsem se dokázal odpoutat od obránce a Huds (Hudler) mě výborně našel. Na zakončení jsem měl spoustu času," komentoval rozhodující akci švédský útočník.

V odpoledním utkání se Krejčí v produktivitě českých hráčů bodově dotáhl na vedoucího Patrika Eliáše, který však svému pronásledovateli po zápase v Los Angeles odskočil na rozdíl dvou bodů. Útočník New Jersey byl u prvních dvou branek Devils, když u první asistoval a druhou sám vstřelil, a nasměroval tak tým k jednoznačné výhře 5:1. V obou případech český hokejista bodoval v přesilové hře, ze kterých New Jersey v zápase skórovalo třikrát.

Trenéru Nashvillu Barrymu Trotzovi se vyplatilo zařazení útočníka Davida Legwanda k Martinu Eratovi a Jasonu Arnottovi. Legwand se v utkání proti Chicagu gólově prosadil dvakrát a přispěl k výhře Predators 4:1. Jednu asistenci si v utkání připsal Erat, uklidňující třetí gól Nashvillu vsítil Radek Bonk.

"Souhra s Arnottem a Martinem Eratem, kteří jsou v této soutěži už nějaký čas, mi pomohla. Výborně jsme se dokázali doplňovat, velmi dobře jsme četli hru a reagovali na ni," pochvaloval si spoluhráče z formace David Legwand. "Celá řada na sebe vzala zodpovědnost. Legwand je rychlý, Arnott s Eratem zase umějí dobře střílet," doplnil trenér Trotz.

Po třítýdenní pauze kvůli zranění třísel se vrátil do sestavy Ottawy český obránce Filip Kuba. Ani s ním však Senators neuspěli při návratu na domácí led po sérii osmi zápasů venku, když s Rangers prohráli 0:2.

Výsledky:

Boston - Carolina 5:1 (2:0, 3:0, 0:1)
Branky: 28. a 37. Ryder (na obě Krejčí), 8. Krejčí, 18. Yelle, 24. Stuart - 47. J. Williams (F. Kaberle). Střely na branku: 32:30. Diváci: 17.565.

Florida - Atlanta 8:4 (3:1, 0:2, 5:1)
Branky: 42. a 53. Peltonen (na obě Dvořák), 10. Frolík, 19. Bouwmeester, 20. Dvořák, 43. Stillman (Frolík), 48. Booth, 55. Horton - 13. Armstrong, 24. White, 37. Christensen, 54. Kovalčuk. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celý zápas, z 32 střel inkasoval čtyři góly a úspěšnost zásahů měl 87,5 procenta. Střely na branku: 29:32. Diváci: 14.323.

Colorado - Pittsburgh 5:3 (1:1, 3:1, 1:1)
Branky: 23. a 49. D. Jones, 11. Smyth (Hejduk), 31. Wolski, 35. McLeod - 16. Malkin, 29. Crosby, 48. J. Staal. Střely na branku: 32:24. Diváci: 17.908.

Montreal - Washington 5:4 (1:1, 0:1, 4:2)
Branky: 10. a 45. Plekanec, 42. Lang, 43. A. Kosticyn, 60. S. Kosticyn - 8. a 34. Sjomin, 45. Fleischmann, 53. Nylander. Střely na branku: 35:35. Diváci: 21.273.

Ottawa - NY Rangers 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Branky: 16. Dubinsky (Průcha), 46. Korpikoski. Střely na branku: 33:27. Diváci: 19.029.

Philadelphia - Toronto 4:1 (1:0, 0:0, 3:1)
Branky: 46. a 59. J. Carter, 7. M. Richards, 52. Alberts - 41. Ponikarovskij. Střely na branku: 30:42. Diváci: 19.787.

Detroit - Buffalo 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Branky: 37. Hudler, 58. Samuelsson (Hudler), 59. Marián Hossa - 6. D. Roy. Střely na branku: 48:22. Diváci: 20.066.

Columbus - Minnesota 4:2 (1:1, 0:0, 3:1)
Branky: 4., 45. a 47. Filatov (na všechny Voráček), 43. Dorsett - 11. Miettinen (Židlický), 60. Židlický. Střely na branku: 32:23. Diváci: 16.605.

Nashville - Chicago 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
Branky: 11. a 60. Legwand (na první Erat), 37. Weber, 53. Bonk - 47. Burish. Střely na branku: 38:35. Diváci: 16.802.

Phoenix - Dallas 1:0 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 0:0 - 0:0)
Branka: rozhodující nájezd Turris. Střely na branku: 28:38. Diváci: 14.557.

Vancouver - San Jose 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)
Branky: 20. Sundin, 35. D. Sedin - 50. a 58. Marleau (na druhou Plíhal), 18. R. Blake, 22. Grier. Střely na branku: 26:27. Diváci: 18.630.

Los Angeles - New Jersey 1:5 (0:1, 0:2, 1:2)
Branky: 42. D. Armstrong - 15. Zajac (Eliáš), 22. Eliáš, 23. Parise, 47. Rolston, 51. Langenbrunner. Střely na branku: 35:28. Diváci: 18.118.

Témata:  sport, hokej, nhl