Osmnáctka padla na MS se Slovenskem 3:4, narazí na USA

0
Koubkův majstrštyk: Osm nul a LM pro Česko. Další krok: smlouva a boj o titul?
Rock vs. Cataloni. Liverpool proti Londýnu v Oktagonu

Česká hokejová osmnáctka prohrála na mistrovství světa v Grand Forks svůj poslední zápas v základní skupině B se Slovenskem 3:4. Český tým skončil čtvrtý a ve čtvrtfinále v pátek od 2:30 SELČ narazí na obhájce titulu USA. Svěřencům Roberta Reichla nepomohlo k úspěchu ani vedení 3:1, jež měli na své straně ještě v polovině utkání.

Čeští mladíci šli do zápasu s vědomím, že v případě vítězství narazí na začátku play off na Švédy a nikoli na domácího favorita, který ve čtyřech zápasech nastřílel protivníkům 30 gólů. Skvěle odstartovali, když na úvodní možnost Slováků odpověděl už po 78 odehraných vteřinách vedoucí trefou z úspěšné dorážky kapitán Zachar. Jenže už ve čtvrté minutě vyrovnal Liška.

Následně přišly vniveč dvě přesilovky českého mužstva, ale nedlouho po skončení té druhé vrátil ve 13. minutě národnímu týmu vedení Karafiát. To uchránil výtečnými zákroky proti Bučkovi a Studeničovi v posledních sekundách před přestávkou gólman Kořenář.

"Měli jsme dobrý vstup do zápasu, ale už od druhé třetiny jsme nehráli dobře," připustil Marek Zachar. "Prohrály nám to přesilovky, v nichž jsme dokonce dostali gól. Přesilovky rozhodly. Nevím, čím to je. Nemáme to natrénované, nevím..." doplnil.

Reichlovu výběru vyšel rovněž nástup do druhé části, když Slováci nechali projet kluzištěm Zadinu, ten nikým neatakován mohl i vystřelit a trefil přesně. V 27. minutě si úspěšný střelec povedenou individuální akci zopakoval, tentokrát ale souboj vyhrál slovenský gólman Durný.

"Měli jsme docela dobrý vstup do zápasu a vedení 3:1 na své straně. Pak jsme měli vyložené šance a nedali je. Od toho okamžiku se to nějak zlomilo. Dělali jsme takové vyložené chyby, jež vyústily v to, že Slováci jezdili furt sami na bránu. Něco jsme si k tomu řekli, ale bohužel se to nezlepšilo," zhodnotil duel kouč Reichel.

V polovině utkání neuspěl v šanci na snížení Solenský, na druhé straně nebyl v oslabení úspěšný opětovně ani Zadina. Ružičkovu střelu zastavila za Kořenářovými zády ještě tyč, ale na začátku 36. minuty se při vlastním oslabení prosadil Bjalončík. Vyrovnat mohl 41 vteřin před sirénou Solenský, trestné střílení po Kvasničkově faulu však neproměnil.

"Myslím si, že nás hlavně ubíjely paradoxně přesilovky, protože jsme vždy měli nějakou věc na modré čáře a Slováci z toho jezdili sami. Měla to pro nás být výhoda, ale byla to nevýhoda. Oni čekali na chyby, které přišly," připustil Reichel.

Dvě minuty po přestávce fauloval v úniku opět Solenského Doudera, tentokrát už však kapitán slovenského výběru nezaváhal a vyrovnal na 3:3. Oba celky si pak zahrály neúspěšně přesilovku, ale v 55. minutě přišlo další oslabení českého týmu, které sice zvládl ubránit, osm vteřin po jeho skončení však rozhodl Buček.

Power play vyrovnání nepřinesla, se Švédy si tak ve čtvrtfinále zahrají Slováci. "Je to škoda, ale takový je sport. Turnaj běží dál. Můžeme překvapit, doteď jsme hráli dobře. Dnes zápas nebyl takový, jaký jsme si představovali. Dostali jsme Ameriku a na to se musíme připravit, je třeba zlepšit obrannou hru a vyvarovat se chyb," nastínil Reichel.

"Něco jsme si tam po utkání řekli; že když chceme nějakou placku, musíme porazit každého soupeře. Bude to velmi těžké, ale pokusíme se postoupit, i když jde o Američany," prohlásil odhodlaně Zachar.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let v Grand Forks (USA):

Skupina B:

Slovensko - ČR 4:3 (1:2, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky:
4. Liška (Smolka), 36. Bjalončík (Kmec), 43. Solenský z trest. střílení, 57. Buček (Studenič, Roman) - 2. Zachar (Havelka), 13. Karafiát (Bělohorský, Kurovský), 21. Zadina (L. Doudera, K. Reichel). Rozhodčí: Warschaw (Rak.), Voss - Davis (oba USA), Goljak (Běl.). Vyloučení: 8:5. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 463.

Sestava ČR: Kořenář - Hájek, L. Doudera, Budík, Vála, Kachyňa, Kvasnička, Sirota, Novák - K. Reichel, Zadina, Pavlík - Najman, Kantner, Kousal - Zachar, Havelka, Kodýtek - Bělohorský, Kurovský, Karafiát. Trenéři: R. Reichel a P. Augusta.

Finsko - Kanada 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)
Branky: 55. Salo - 8. Laberge, 13. Quenneville, 60. Jost.

USA - Švýcarsko 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
Branky: 13. a 57. Mittelstadt, 17. Yamamoto, 26. McPhee.

Program Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20

Mistrovství světa v hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.