MS v hokeji 2019 | Památné bitvy s Ruskem: Góly za tanky i nezapomenutelné Nagano | iSport.cz
Pavel Bárta
13. května 2019 • 13:48

Památné bitvy s Ruskem: Góly za tanky i nezapomenutelné Nagano

Autor: Pavel Bárta
 • Týmy Česka a dřív Československa svedly se soupeři z Ruska spousty nezapomenutelných bitev. Týmy Česka a dřív Československa svedly se soupeři z Ruska spousty nezapomenutelných bitev.FOTO: Koláž iSport.cz

  Týmy Česka a dřív Československa svedly se soupeři z Ruska spousty nezapomenutelných bitev. Často s nimi bojovali o nejcennější medaile, mnohdy šlo v těchto zápasech o víc, než jen o sport. Z dlouhého seznamu vynikajících soubojů přinášíme pětici těch nejpamátnějších.

 • 2006 MS Riga 4:3 pp - Rozhodlo lišácké buly

  Na konci osmé minuty prodloužení se před buly domluvili a provedli to na jedničku. David Výborný vyhrál vhazování netradičně dopředu, aby následně před brankou našel Zbyňka Irgla, který šikovnou kličkou pokořil gólmana Sokolova. Český celek vyhrál 4:3 a postoupil do semifinále. V ruské sestavě se objevily nastupující hvězdy Ovečkin a Malkin, česká sestava představila několik debutantů velkých turnajů: Plekanec, Štefan, Zbyněk Michálek, Hubáček, Rolinek, Irgl. Zápas nabídl obrovské drama, Češi dvakrát vedli, ale minutu před koncem třetí části Michnov propasíroval puk přes ležícího Hniličku a vyrovnal na 3:3. V nastavení udeřili Češi, kteří nakonec získali stříbrné medaile.

 • 1969 MS Stockholm 2:0 a 4:3 - Vy nám tanky, my vám branky

  Ve Stockholmu bojovali hokejisté i za Prahu. Tam se měl šampionát konat původně, ale ze strachu z reakcí po sovětské okupaci v srpnu 1968 byl turnaj přeložen do Švédska. Reprezentanti se tam se sbornou SSSR střetli poprvé od vojenského vpádu. Sahali po zlatu, ve dvou nezapomenutelných večerech zvítězili 2:0 a 4:3. „Vy nám tanky, my vám branky!“ znělo jedno z hesel, lidé vyráželi do ulic. Porážka 0:1 se Švédy však znamenala třetí místo, provokace u pražské pobočky Aeroflotu vedla k represím.

 • 1972 MS Praha 3:2 - Mistři po 23 letech

  Do Prahy se šampionát vrátil po třinácti letech. Rusové si dělali zálusk na desátý triumf v řadě. V první fázi turnaje ztratil tým Československa jediný bod remízou 3:3 se SSSR, druhý vzájemný zápas rozhodl o osudu celého turnaje. Vedení 2:0 snížil soupeř po „námazu“ Jaroslava Holíka, ten však chybu vzápětí odčinil třetím gólem. Skalp Rusů a vítězství 3:2 vynesly titul mistrů světa po 23 letech, třetí celkem a první od mistrovství světa 1949 v Stockholmu.

 • 2010 MS Köln 2:1 - Hokejová loupež století

  Pohádka skončila triumfálním vítězstvím a ziskem zlatého pokladu po pěti letech. Český tým před turnajem poznamenala spousta omluvenek, ve skupině na něj padla krize, prohrál třeba s Norskem. Ale přes Finy a Švédy se prodral do finále. Rusové přivezli hvězdy jako Ovečkin, Malkin nebo Kovalčuk, plán na zlatý hattrick jim však nevyšel. Po trefách Klepiše a Rolinka šli Češi do vedení, v závěru se bránili i dvojnásobné přesile, když soupeř při přesilovce pět na tři hrál bez brankáře. Ale Dacjukovi se podařilo jen snížit. „Loupež století,“ nazval senzační triumf kapitán Rolinek.

 • 1998 ZOH Nagano 1:0 - Největší triumf v dějinách

  Valerij Kamenskij v prvním zápase s Rusy ve skupině (1:2) ustřelil Dominiku Haškovi kus přilby. Ten si vzal jinou, s níž chytal za Buffalo. Češi už neprohráli. V play off první olympiády s účastí hvězd NHL prošli senzačně přes Američany, po nájezdech přes Kanadu, o zlato se střetli s Ruskem. Finále Turnaje století rozhodl ve třetí části jediným gólem obránce Petr Svoboda, bývalý emigrant, jenž reprezentoval poprvé a naposledy a kterému přivezl český pas trenér Ivan Hlinka. „A teď už porazit jen Marťany,“ hlesl po největším triumfu v dějinách jeho kolega Slavomír Lener.

 

MS v hokeji 2020 - Švýcarsko, Lausanne a Curych

Program Vstupenky Stadiony

Mistrovství světa v hokeji se bude konat ve Švýcarsku v Lausanne a Curychu od 9. do 24. května 2019. Dějiště schválil kongres IIHF na svém zasedání v Praze. Titul mistrů světa obhajují Finové. Český tým odehraje základní skupinu A v Lausanne, postupně se střetne se Švédskem, Běloruskem, Kanadou, Velkou Británií, Slovenskem, Dánskem a Německem.

Tipsport Extraliga 2019/2020: Tabulka * Kanadské bodování

MS v hokeji do 20 let 2020: Program * Vstupenky

Aktuální zápasy
Články odjinud