Česko - Německo 5:1. Postup po čtyřech letech, rozhodl gólový finiš

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Bitva s papírově slabším soupeřem dala pořádně zabrat, nakonec však skončila s vítěznou tečkou. Čeští hokejisté porazili ve čtvrtfinále mistrovství světa Německo 5:1 a poprvé od roku 2015 si zahrají o medaile. Západní sousedé republiky dlouho trápili národní tým, ve třetí třetině se však mužstvo kouče Miloše Říhy rozstřílelo a došlo si pro sladké vítězství. V souboji o finále se Češi utkají od 19.15 s Kanadou.

Domácí: 33:41. Jan Kovář, 44:19. Voráček, 51:41. D. Kubalík, 53:08. Palát, 59:51. Jan Kovář

Hosté: 37:46. Mauer

Domácí: Bartošák (Hrubec) – D. Musil, Hronek, Moravčík, Rutta, J. Kolář, Gudas (A), D. Sklenička – Frolík (A), Simon, Voráček (C) – Jaškin, Faksa, Chytil – D. Kubalík, Jan Kovář, Gulaš – Palát, T. Zohorna, Řepík – H. Zohorna.

Hosté: Grubauer (Treutle) – M. Müller (C), Holzer, Y. Seidenberg, Seider, J. Müller, Nowak, Reul – Ehliz, Draisaitl (A), Hager (A) – Plachta, Michaelis, Eisenschmid – Tiffels, Kahun, Mauer – Loibl, Noebels, Pföderl – Fauser.

Ohlund (SWE), TUFTS (USA) – Golyak (BLR), Nikulainen (FIN)

Zimný štadión Ondreja Nepelu

9 085 diváků

Na první změnu skóre se dnes čekalo až do 34. minuty, kdy se prosadil útočník Jan Kovář. Po zaváhání brankáře Patrika Bartošáka ale Němci ještě do přestávky vyrovnali zásluhou Franka Mauera. V 45. minutě vrátil vedení na stranu Čechů kapitán Jakub Voráček. Další góly přidali Dominik Kubalík a Ondřej Palát, v závěru se ještě podruhé prosadil Kovář.

V sobotu se svěřenci kouče Miloše Říhy utkají v semifinálovém souboji s Kanadou, která vyrovnala zápas se Švýcarskem až při power play 0,4 vteřiny před vypršením základní hrací doby. V prodloužení pak rozhodl Mark Stone.

Do brankoviště se postavil Bartošák, mimo sestavu zůstali bek Zámorský s útočníkem Vránou, vrátil se do ní naopak jiný mladík Chytil. Už ve druhé minutě měl velkou možnost poslat tým do vedení Kovář, jenže nedal. Češi následně nevyužili první přesilovku zápasu. Stejně jako Kovář dopadl v osmé minutě Palát.

Ve 13. minutě přišla první obrovská šance Němců: Draisaitl ujel, Bartošák ale druhého nejlepšího střelce základní části této sezony NHL vychytal. V ideální pozici před brankovištěm už se chystal zakončit Pföderl, Palátova sekera ho však o prakticky jistý gól připravila. Následnou přesilovku navíc zkrátil faulem Hager. Voráčkova teč skončila těsně před pauzou vedle.

Ve druhém dějství měli další šance aktivní Palát s Chytilem. Ve 34. minutě přihrál Draisaitl na útočné modré naslepo přímo na hůl Kovářovi, jenž měl sice proti sobě tři protihráče, přesto šel do zakončení a přes Seidenberga zamířil rychlou střelou Grubauerovi do protipohybu. Mohl tak v 50. zápase na MS oslavit desátý gól.

Palát pak spálil další příležitost a v 38. minutě si vybral první výraznější slabou chvilku na turnaji Bartošák. Za brankou špatně rozehrál, Tiffels od zadního hrazení našel ihned Mauera a bylo vyrovnáno. Voráček pak jen těsně minul Grubauerovu levou tyčku.

Úvod třetí části přinesl příležitosti na obou stranách, v té největší byl Frolík, odkrytou branku však přestřelil. V 45. minutě už to ale českému výběru vyšlo. Přečíslení tři na jednoho řešil Voráček sám, Grubauer jeho první pokus vyrazil, ale na dorážku už nestačil.

Brzy nato nebyl daleko od vyrovnání Draisaitl. Přesně v polovině třetiny zachránil situaci vkleče Rutta při Ehlizově zakončení zblízka. Přišla rozhodující fáze. V 52. minutě napálil puk z křídla Kubalík a vymetl horní růžek. Jen o 87 sekund později využil Grubauerova zaváhání Palát a zvýšil už na 4:1.

Němci sáhli na konci k takřka čtyřminutové power play, při níž Češi několikrát minuli prázdnou branku, ale Kovář si deset sekund před koncem přece jen vychutnal ještě jednou gólovou radost.

Play off MS v hokeji: Pavouk, změny systému semifinále »

Český tým je v semifinále! Jsem hrdý, zasloužili jsme si to, radoval se Říha

Skupina B: konečná tabulka a výsledky zde »

8. Rakousko 7 0 0 1 6 9:40 1

Skupina A: konečná tabulka a výsledky zde »

8. Francie 7 0 0 2 5 14:34 2

Čeští hokejisté porazili ve čtvrtfinále světového šampionátu v Bratislavě Německo 5:1 a po čtyřech letech postoupili do závěrečných zápasů o medaile.

KABINA očima Dominika Simona. Kdo si maže nohy Alpou? Kdo v noci chrápe?
Ledecká fandila přímo v Bratislavě. Kluci mě mají na své straně, věřím v zlato, říká
DVOJROZHOVOR Rosický a Koller o MS. Co řekli o Hronkovi? Přiveze český tým medaili?
Dvojrozhovor: Je to čest nosit jeho číslo na dresu, říká Gudas o tátovi
Komentátor Bartošák: Skvělý zážitek. Nemístné vtípky jsem si odpustil
0

MS hokej 2024 ONLINE - Mistrovství světa v ledním hokeji

Program Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.