SESTŘIHY: Třetí prohra Slováků v řadě, Švédové na nájezdy udolali Finy

3
Kdo je favoritem finále hokejové extraligy a jaké faktory mohou rozhodnout?
Zdrcený Trpišovský, Hranáč je teď NEJ stoper ligy. Co Svědík a plzeňská stopa?

Švédští hokejisté se posouvají na první místo „české“ skupiny B, Finsko v očekávaném utkání zdolali 3:2 po samostatných nájezdech. V rozstřelu rozhodl útočník Columbusu Emil Bemström. Rakušané nenávzali na senzační triumf nad národním týmem a podlehli Norsku 3:5. Ve skupině A jsou ve složité situaci Slováci, kteří prohráli potřetí za sebou, dnes nestačili na Švýcarsko (3:5). Francie po prodloužení udolala Itálii (2:1).

Skupina A

Francie - Itálie

Francouzští hokejisté zdolali na mistrovství světa v Helsinkách po obratu Itálii 2:1 v prodloužení a přiblížili se záchraně mezi elitou. Italové vedli od 15. minuty díky brance Luky Friga ve vlastním oslabení, ale v čase 58:54 vyrovnal Sacha Treille a obrat dovršil po 64 sekundách nastavení Hugo Gallet.

Francouzi, kteří se po sestupu v roce 2019 dostali mezi elitu spolu s Rakouskem jako náhrada za vyloučené týmy Ruska a Běloruska, si polepšili po čtvrtém zápase na pět bodů a jsou ve skupině A pátí. Itálie je po prvním zisku předposlední.

Domácí: 58:54. Treille, 61:04. Gallet

Hosté: 14:42. Frigo

Domácí: Buysse (Ylönen) – Gallet, Auvitu, Llorca, Chakiachvili, Thiry, Crinon, Bault – T. Bozon, Fleury (C), Treille (A) – Bertrand, Claireaux (A), Perret – Texier, Boudon, Rech – K. Bozon, Ritz, Leclerc – Fabre.

Hosté: Bernard (Fazio) – Di Perna, Trivellato (A), Pietroniro, Miglioranzi, Gios, Glira, Spornberger – Petan, Hannoun, Frigo (A) – D. Kostner, S. Kostner, Sanna – McNally, Mantenuto, Frank (C) – Insam, Traversa, Deluca – Mantinger.

Heikkinen (FIN), Öhlund (SWE) – Niittylä (FIN), Yletyinen (SWE)

Helsinki Ice Hall, Helsinky

1 543 diváků

Švýcarsko - Slovensko

Třemi asistencemi se na švýcarském triumfu 5:3 podílel útočník Pius Suter, gól a asistenci si připsal Denis Malgin, jenž se dostal do čela kanadského bodování turnaje. Útočník Andres Ambühl odehrál 119. utkání na světových šampionátech a vyrovnal rekordmana Uda Kiesslinga z Německa. Slovensko po úvodní výhře nad Francií potřetí za sebou prohrálo, Švýcaři naopak poskočili na první místo skupiny.

Domácí: 00:52. Malgin, 23:56. Egli, 32:59. Meier, 45:44. Hischier, 59:36. Herzog

Hosté: 10:33. Roman, 25:32. Slafkovský, 49:07. Takáč

Domácí: Genoni (Berra) – Kukan, Siegenthaler, Fora (A), Moser, Glauser, Geisser, Egli, Marti – Kurashev, Hischier (C), Meier – Simion, Malgin, Suter – Ambühl (A), Corvi, Herzog – Thürkauf, Bertschy, Scherwey.

Hosté: Húska (Tomek) – Čerešňák (A), Fehérváry, Nemec, Ivan, Grman, Rosandić, Jánošík – Tatar (C), Krištof (A), Pospíšil – Regenda, Minárik, Slafkovský – Lantoši, Roman, Liška – Sýkora, Tamáši, Takáč – Lunter.

Ansons (LAT), Rekucki (USA) – Davis (USA), Sormunen (FIN)

Norsko - Rakousko

Rakouští hokejisté nenavázali na mistrovství světa na úterní překvapivou výhru nad českou reprezentací 2:1 po nájezdech a podlehli Norsku 3:5. Seveřané si v Tampere polepšili na pět bodů ze čtyř zápasů a posunuli se na čtvrté místo tabulky skupiny B před český tým. Třemi body za dvě branky a jednu asistenci k tomu přispěl útočník Mats Rosseli Olsen.

„Velice důležité vítězství. Byl to boj o klíčové body pro setrvání mezi elitou a my jsme šťastní, že jsme ho zvládli. Rakušané byli na konci blízko vyrovnání, ale měli jsme dnes i trochu štěstí. Každý turnaj je jiný a na tomto si to užívám. Máme v týmu hodně mladých hráčů a je zábava tady hrát,“ řekl webu IIHF pětatřicetiletý norský útočník Martin Röymark, který startuje na 14. světovém šampionátu.

Domácí: 07:33. Rosseli Olsen, 20:55. Martinsen, 31:44. Röymark, 47:32. Rosseli Olsen, 59:48. Rönnild

Hosté: 06:48. Heinrich, 26:54. Haudum, 56:12. Schneider

Domácí: Haukeland (Holm) – Lilleberg, Johannesen (A), Krogdahl, Nörstebö, Rokseth, Klavestad, Kasastul – Rosseli Olsen, K. Olimb (C), Geheb – Haga, Martinsen, Röymark – Hoff, Jakobsson, Trettenes (A) – Rönnild, Salsten, Henriksen.

Hosté: Kickert (Starkbaum) – Maier, Unterweger, Heinrich (A), Zündel, Wolf, Hackl, Brunner, Wimmer – Kasper, Haudum, Lebler – Nissner, Raffl (C), Schneider – Feldner, Ganahl (A), Wukowits – Huber, Schwinger, Achermann.

Lawrence (CAN), Stolc (SUI) – Chaput (CAN), Obwegeser (SUI)

Nokia Arena, Tampere

6137 diváků

Finsko - Švédsko

Švédové nasadili do hry dvě čerstvé posily z NHL - útočníky Jacoba Petersona z Dallasu a Carla Grundströma z Los Angeles. Hned v úvodu mohli otevřít skóre domácí, když po forčekingu Mikaela Granlunda našel Manninen mezi kruhy Hartikainena, ale jeho střelu vyrazil Hellberg. Säteriho se snažil v 6. minutě po objetí branky překonat Friberg. Při vyloučení Bromého měl další možnost Hartikainen.

V čase 11:38 se radovali Švédové. Obránce Adam Larsson objel branku a o levou tyč poslal puk za Säteriho. Zvýšit mohl po kombinaci s Asplundem Kellman. Při trestu Adama Larssona Finové nevyužili ani svoji druhou početní výhodu v utkání.

Ve 23. minutě už to mohlo být 2:0 pro Švédsko, protože Grundström trefil z levého kruhu protější tyč. V čase 23:38 se naopak dočkali Finové vyrovnání po Hellbergově zaváhání, jemuž propadlo do branky Lehtonenovo nahození. Ve 26. minutě už výběr Suomi vedl a opět u toho byl Lehtonen. Na jeho přihrávku od levého mantinelu si k levé tyči Hellbergovy branky najel další bek Vatanen a snadno skóroval. V 35. minutě Lehtonenova střela vypadla švédskému gólmanovi, který ale Lammikkovu dorážku kryl.

Ve vyrovnaném severském derby srovnal výběr Tří korunek krok ve 47. minutě, kdy Gustafssonovu střelu tečoval před Säterrim Kellman. Necelé tři minuty před koncem třetí třetiny mohl otočit výsledek Dahlin, ale zamířil z pozice mezi kruhy do tyče.

Pětiminutové nastavení nerozhodlo a v rozstřelu se prosadil jako jediný z deseti exekutorů na startu druhé série Bemström, který Säteriho překonal střelou z pozice mezi kruhy.

Domácí: 23:38. Lehtonen, 25:39. Vatanen

Hosté: 11:38. Larsson, 46:38. Kellman, . Bemström

Domácí: Säteri (Olkinuora) – Lehtonen, Hietanen, Ohtamaa, Seppälä, Friman, Vatanen, Pokka – Granlund (A), Hartikainen, Manninen – Armia, Rajala, Filppula (C) – Sallinen, Pesonen, Lammikko – Anttila (A), Innala, Björninen.

Hosté: Hellberg (Högberg) – Larsson (A), Dahlin, Ekman-Larsson (C), Gustafsson, Tömmernes, Lindholm, Pudas – Nordström (A), Bemström, Friberg – Kellman, Asplund, Bengtsson – Klingberg, Bromé, Lang – Aman, Grundström, Peterson.

Ingram (CAN), MacFarlane (USA) –Briganti (USA), van Oosten (CAN)

MS v hokeji 2024 ONLINE - Mistrovství světa v hokeji v Praze a Ostravě

Program a skupiny MS v hokeji 2024 Vstupenky Výsledky MS v hokeji 2023 MS v hokeji žen MS v hokeji U20 MS v hokeji U18

Mistrovství světa v hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.