Ukradené zlato! Finky už slavily na MS titul, pak přišel neuvěřitelný šok

0
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
Tomášek o fiasku s Färjestadem: Byli jsme jako Boston. Jak zvládá tlak?
Mohla to být jedna z největších senzací v historii hokeje. Až do letoška znalo mistrovství světa v ledním hokeji žen jedinou finálovou dvojici: USA proti Kanadě. Sobotní semifinálové vítězství Finska nad Kanadou však narušilo severoamerickou dominanci, skandinávská země navíc byla o den později blízko celkovému triumfu. Neuznaný gól v prodloužení finálového duelu však připravil finské hokejistky o zlato, které nakonec získaly díky výhře 2:1 po nájezdech Američanky.

Vzduchem létaly hokejky, rukavice i helmy. Trefa Petry Nieminenové do odkryté branky odstartovala ve finském Espoo vítěznou euforii, gól v prodloužení finálového utkání znamenal vůbec první triumf finských hokejistek v historii světových šampionátů. Čekání na prolomení severoamerické nadvlády skončilo.

Na předchozích osmnácti světových šampionátech braly Finky celkem dvanáctkrát bronzové medaile, snaha o cennější kov však vždy ztroskotala na jednom z dvojice USA – Kanada. Jediný, kdo dosud prolomil suverenitu zmíněné dvojice, byly švédské hokejisty na olympijských hrách v Turíně v roce 2006, kde braly stříbro.

Radost z vítězné trefy však trvala jen krátce. Hlavní rozhodčí se rozhodla stvrdit zlatou trefu na videu, po deseti minutách však vylezla z boxu trestoměřičů a rozpažením rukou naznačila: Hraje se dál! Gól byl odvolán kvůli nedovolenému bránění brankářce, k údivu všech však strážkyně americké branky současně dostala dvouminutový trest za podrážení.

Zatímco čekání kanadského útočníka Ansona Cartera na verdikt Vladimíra Šindlera mělo ve finále mužského šampionátu v roce 2003 šťastný konec, Čtvrtfinálové přemožitelky českého týmu (3:1) musely posbírat poházené kusy výstroje a hrálo se dál. Nepomohly ani protesty domácího trenéra, který si šel vyříkat celou věc s rozhodčími přímo na led.

Verdikt sudích vyvolal ostré redakce mezi diváky v hale i na sociálních sítích. Za finské hráčky se postavila i bývalá kanadská hokejista Hayley Wickenheiserová, která je považována za jednu z nejlepších hráček všech dob. „To byl gól,“ napsala na svém twitterovém účtu.

Rozhodčí však byly jiného názoru. Nabídnutou přesilovku Finky nevyužily, stejně tak nepotrestaly další vyloučení soupeřek před koncem dvacetiminutového prodloužení. Duel o zlato nakonec rozhodly až nájezdy.

Hned v první sérii poslal svůj tým do vedení Amanda Kesselová, sestra dvojnásobného vítěze Stanley Cupu Phila Kessela. O triumfu Spojených států pak definitivně rozhodl neproměněný pokus Susanny Tapaniové, které nevyšel riskantní pokus.

Ztichlá hala v Espoo sledovala americkou radost na stejném místě, kde ještě o půl hodiny dříve slavily domácí hokejistky. Finky si následně bez jediného náznaku úsměvu přebraly stříbrné medaile a zklamaně sledovaly oslavy Američanek, které vybojovaly páté zlato v řadě. Hořkost po neuznaném gólu byla zkrátka silnější než radost z historicky první stříbrné medaile.

Finské hokejistky se radují ze vstřelené branky

0

Mistrovství světa v hokeji ONLINE

Program Nominace Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20

Mistrovství světa v hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.