3. listopadu 2008 • 12:45

Hokejový galavečer se blíží

Autor:
Václav Varaďa v reprezentačním dresu
TOP VIDEA
LIGA NARUBY: Rosického sako, tanec s ježkem a žvýkačka, která nezaskočí LIGA NARUBY: Rosického sako, tanec s ježkem a žvýkačka, která nezaskočí
13. den na ZOH: Francouz jako Hašek, dejá vu z Nagana a noční můra Ester 13. den na ZOH: Francouz jako Hašek, dejá vu z Nagana a noční můra Ester
VŠECHNA VIDEA ZDE

Hokejovou reprezentaci čeká v úterý v pražské O2 Areně slavnostní vstup do sezony okořeněný oslavami stého výročí hokeje v České republice.Přípravný duel se Slovenskem za účasti Jaromíra Jágra či Martina Straky bude hlavní diváckou atrakcí galavečera, během něhož bude uvedeno i 41 osobností do Síně slávy českého hokeje.

Další budou oceněni pamětními stříbrnými mincemi a na ledě se po vystoupení reprezentací bývalých federálních partnerů představí v exhibici i české osobnosti minulých let.

"Samozřejmě oslavy sta let jsou skvělé, ale je to především mezistátní utkání. My uděláme všechno pro to, abychom uhráli co nejlepší výsledek a lidi odcházeli ze stadionu spokojení. Má být plná hala, chceme se prezentovat divákům dobrým hokejem a vyhrát," řekl trenér českých hokejistů Vladimír Růžička.

Na lavičce národního týmu jej čeká comeback po třech letech, poprvé od triumfu na mistrovství světa ve Vídni v roce 2005.

Jeden z jeho asistentů Josef Jandač oslaví u národního týmu premiéru, Ondřej Weissmann se vrací poté, co po tragické smrti Ivana Hlinky, působil jako Růžičkův spolupracovník v sezoně 2004/05 a pak až do olympijských her v Turíně byl i asistentem Aloise Hadamczika. Po zrušení zářijových přípravných duelů s Francií čeká nový tým odložený vstup do sezony. "Všichni se těšíme," podotkl Růžička.

Na ledě se mohou těšit fanoušci na Jágra, který po odchodu z New Yorku Rangers do Omsku má zájem hrát za národní tým i na mistrovství světa. V zápase proti Slovensku se představí poprvé od zisku bronzu na OH v Turíně, pak by se měl zapojit znovu až příští rok do přípravy na světový šampionát ve Švýcarsku.

Stejně tak obleče reprezentační dres poprvé od Turína i plzeňský lídr Straka, který však svou reprezentační kariéru podle svých slov v úterý definitivně uzavře. I když i jeho dlouholetý parťák Jágr se zařadil mezi ty, kteří by chtěli olympijské vítěze z Nagana a mistr světa z Vídně z roku 2005 přesvědčit, aby pokračoval.

Jágr se Strakou následný turnaj Karjala, který se hraje od čtvrtka do neděle v Helsinkách, vynechají. Kvůli vytížení v Lize mistrů se po zápase se Slovenskem odpojí od mužstva i čtveřice slávistů - gólman Adam Svoboda, obránce Petr Kadlec, útočníci Roman Červenka a Jaroslav Bednář, a také Jaroslav Hlinka z Linköpingu.

Na Slovensko narazí český tým poprvé od loňského prosince, kdy v tehdejší Sazka Areně soupeř vyhrál 3:2 v prodloužení. Do Prahy kouč Ján Filc, jehož čeká na lavičce také obnovená premiéra, přiveze mladý tým s osmi reprezentačními nováčky. "Moc se o to nestarám, nás zajímá hlavně ten náš tým. Nezáleží na jménech, ale na tom, jak hráči hrajou na ledě. Nemůžeme si dovolit někoho podceňovat. Je to jako každé jiné mezistátní utkání a doufám, že k tomu tak všichni přistoupíme," podotkl Růžička.

Slováci mají v kádru na zápas v Praze osm krajánků, mezi nimi i šest z české extraligy - beky Karola Slobodu ze Slavie, Stanislava Hudce z Plzně, Richarda Stehlíka z Vítkovic, Tomáše Malce z Třince, Ivana Švarného z Litvínova a karlovarského útočníka Františka Skladaného.

Velké zastoupení má sice slovenský hokej v Kontinentální lize, ale Filc nikoho z tamní soutěže nepovolal. "Otvíráme dveře generaci, která má vytvořit konkurenční prostředí etablovaným hráčům. Cílovou stanicí pro tyto hráče není mistrovství světa v příštím roce ani olympiáda v roce 2010, ale pro většinu z nich mistrovství světa na Slovensku v roce 2011," vysvětlil Filc na oficiálních stránkách Slovenské svazu ledního hokeje. Kouč mistrů světa z Göteborgu z roku 2002 tak opory bude brát až na vrcholné akce.

Samotný zápas začne v 17:30 po slavnostním zahájení akce a úvodní buly vhodí hned trojice osobností, které by měly připomenout jednotlivé etapy českého hokeje. Ujmou se ho Blanka Modrá, dcera legendárního brankáře ze 30. a 40. let minulého století Bohumila Modrého, hrdina olympijských her v Naganu Dominik Hašek a malý brankář z týmu, který ovládne úterní turnaj v minihokeji žáků třetích tříd.

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Program ZOH >> Hokej na ZOH 2018 >>
Klasická verze
Mobilní verze