Stanovisko HC Plzeň 1929 | iSport.cz
3. listopadu 2010 • 04:00

Stanovisko HC Plzeň 1929

Autor: Tomáš Tesař
Stanovisko HC Plzeň k aféře s registracemi
TOP VIDEA
Šilhavý: Hrozila devalvace Anglie. Sestavy ale nelituji Šilhavý: Hrozila devalvace Anglie. Sestavy ale nelituji
Dvě minuty od LM. Ulich prozradil, o kolik milionů přišel. Co ho živí dnes? Dvě minuty od LM. Ulich prozradil, o kolik milionů přišel. Co ho živí dnes?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Sportovní veřejností otřásla tisková zpráva ředitele extraligy ledního hokeje pana Stanislava Šulce uveřejněná včerejšího dne, že třem extraligovým klubům (HC PLZEŇ 1929, Kladno a Mladá Boleslav) hrozí kontumace výsledků z důvodu neoprávněných startů některých hráčů.Ředitel extraligy pan Stanislav Šulc pokládá administrativní pochybení, ke kterým došlo při přestupu hráčů (Plzeň: Přikryl, Frolo), za natolik závažná porušení Přestupního řádu extraligy, že tato provinění dle jeho názoru mohou mít pouze jediné vyústění, tj. kontumaci výsledků v neprospěch těchto klubů.

Ředitel extraligy se opírá o ustanovení čl. 411 písm. d) Soutěžního a disciplinárního řádu ČSLH, podle kterého neoprávněný start hráče se trestá kontumací.

Celá záležitost má samozřejmě širší rozměr, přičemž si dovolujeme poukázat na tyto relevantní skutečnosti:


Předně je zapotřebí definovat, kdo je „hráčem“ extraligy a co se rozumí „neoprávněným startem“.

„Hráčem“ se podle čl.II. Přestupního řádu extraligy rozumí „hráč ledního hokeje registrovaný v klubu, který má s klubem uzavřenou Hráčkou smlouvu a tato smlouva je registrována ředitelem extraligy.“

Jelikož v Přestupním řádu extraligy chybí definice pojmu „neoprávněný start“, musíme při výkladu tohoto pojmu vycházet z definice pojmu „hráč“, přičemž lze dojít k závěru, že „startovat“ (tj.nastoupit v extraligové utkání) může pouze řádně zaregistrovaný hráč, tj. fyzická osoba která má platně uzavřenou hráčkou smlouvu a tato smlouva je zaregistrována ředitelem extraligy.

Tomuto výkladu odpovídá znění čl.1 odst. 3 Registračního řádu ČSLH, podle kterého „hráč může být registrován pouze za jeden klub a vlastní pouze jeden registrační průkaz“. Navíc tento výklad potvrzuje sám ředitel extraligy p. Šulc, který říká:

„Každý extraligový hokejista smí nastoupit k soutěžnímu utkání, pokud má v pořádku platný registrační průkaz. Ty před utkání kontrolují rozhodčí.“
„V soutěžním řádu je s ohledem na zmíněný problém důležitý mj. článek 320, který ukládá hráčům mít platný registrační průkaz. V profesionálních soutěžích ho nahrazuje tzv. hráčský průkaz, tedy identifikační karta, v níž nemusí být zaznamenána klubová příslušnost. Hokejisté ji nemusejí mít při utkáních s sebou, důležité je, aby byli uvedeni na soupisce, které potvrzuje ředitel APK. Tu předloží zástupce klubu rozhodčím, kteří umožní hráči start v utkání,“ vysvětluje Stanislav Šulc. (viz www.hokej.cz: Extraliga má problém: Některé kluby nedodržely registrace hráčů, hrozí jim kontumace!, zveřejněno 2.11.2010)

Z výše uvedených skutečností je zřejmé, že k extraligovému utkání může nastoupit pouze hráč, který má smlouvu řádně zaregistrovanou a který je napsán na soupisku. V případě hráčů Přikryla a Frola oba dva hráči mají Hráčkou smlouvu řádně zaregistrovanou, podepsanou ředitelem extraligy p.Šulcem a navíc oba byli od začátku extraligy zapsáni na soupisce HC Plzeň 1929, která je rovněž potvrzena ředitelem extraligy p.Šulcem.

Vyvstává tedy otázka, proč samotný p. Šulc, který na hráčské smlouvě i na soupisce potvrdil, že hráč Přikryl a hráč Frolo jsou registrovanými hráči HC Plzeň 1929, nyní konstatuje, že start těchto dvou hráčů za HC Plzeň 1929 je neoprávněný???

Tato situace je nanejvýš podivná, neboť veškeré právní předpisy ČSLH a APK nestanovují, která listina má vyšší právní sílu, tj zda-li doložka registrace uváděná přímo na hráčské smlouvě, nebo soupiska potvrzená ředitelem extraligy, nebo Prohlášení klubů o postoupení hráčské smlouvy. Sám p. Šulc tvrdí, že nejdůležitější je soupiska jím potvrzená, neboť nahrazuje registrační průkazy a rozhodčí před utkáním kontrolují „oprávněnost“ startu všech hráčů. Skutečnost, že rozhodčí umožnili start našich dvou hráčů, tyto skutečnosti jen potvrzuje.

Je také s podivem, že pan Šulc hovoří jen o kontumaci, když čl. 410 Soutěžního řádu hovoří i o jiném řešení nastalé situace, např. ponechání výsledků dosaženého na hřišti či nařízení nového utkání atd. Je s podivem, že p. Šulc hovoří naprosto kategoricky jako ředitel APK o neoprávněnosti startu hráče, když jeho příslušnost k určitému klubu sám stvrdil na smlouvě i na soupisce. Je s podivem, že p. Šulc si zosobňuje právo interpretovat Soutěžní řád ČSLH a trestat kontumací dle tohoto předpisu, když čl. 102 tohoto řádu výslovně stanoví, že „výklad soutěžního a disciplinárního řádu provádí výhradně Výkonný výbor ČSLH“.

Věřme, že pravé hokejové bitvy se budou odehrávat na ledové ploše, nikoli za stolem a pod formalistickou lupou funkcionáře...

JUDr. Tomáš Tesař Ph.D.
právní zástupce HC PLZEŇ 1929 s.r.o.

 

 

TIPSPORT extraliga – česká hokejová liga 2019/2020

Tabulka a rozpis zápasů Kanadské bodování Statistiky brankářů VIDEO: momenty a sestřihy Přestupy ONLINE Dresy týmů Sazka Fantasy

Tipsport extraliga nabízí 52 kol základní části, následuje play off, nově z extraligy sestupuje poslední tým základní části. Ten nahradí vítěz play-off Chance ligy. Po 5 letech se do extraligy vrací Rytíři Kladno s Jaromírem Jágrem. Vítězství obhajují HC Oceláři Třinec. Ti ve finále Generali play-off porazili vítěze základní částí z Liberce 4:2 na zápasy.

MS v hokeji 2020 (Švýcarsko)

Program MS 2020 Vstupenky Lausanne a Curych - stadiony

Další hokejové soutěže

NHL 2019/2020 Hokejová liga mistrů Chance liga - 1. česká hokejová liga

10. kolo
Články odjinud


Články odjinud