Kluboví šéfové: Kontumace znehodnotí extraligu | iSport.cz
3. listopadu 2010 • 18:12

Kluboví šéfové: Kontumace znehodnotí extraligu

Autor: ČTK
Kladenský brankář Lukáš Cikánek loví puk ze sítě. Jeho tým nyní přijde kvůli neplatným registracím o body.
TOP VIDEA
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Slavia rozdrtí Příbram, ale nabízí se i lepší možnost než handicap SÁZKAŘSKÉ TIPY: Slavia rozdrtí Příbram, ale nabízí se i lepší možnost než handicap
SE SIMONOU: Litvínovská dvojčata Hübl vs. Lukeš. Kdo je vyučený kuchař? A kdo víc fauluje? SE SIMONOU: Litvínovská dvojčata Hübl vs. Lukeš. Kdo je vyučený kuchař? A kdo víc fauluje?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Rozdílné názory zastávají představitelé extraligových klubů na možné řešení kauzy s neoprávněnými starty hokejistů v české nejvyšší soutěži.Podle ředitele extraligy Stanislava Šulce sice prakticky neexistuje jiná možnost než kontumace zápasů, do nichž pětice hráčů z Mladé Boleslavi, Kladna a Plzně zasáhla, někteří kluboví šéfové se však obávají především znehodnocení celé soutěže.

V anketě serveru idnes.cz se kromě zainteresované Mladé Boleslavi vyjádřili proti rozhodnutí o kontumacích například sportovní manažeři Josef Zajíc z Českých Budějovic či Jaroslav Medlík z Brna, přestože jejich kluby na nich v takovém případě vydělají. Jihočeši by si do tabulky připsali šest bodů, Kometa tři.

"Byl bych byl proti kontumacím. Byla by ohromná škoda, kdyby to bylo jinak," uvedl Zajíc. "Pro mě to je jen administrativní chyba. Přestupy jsou několikrát jištěná záležitost. Smlouvou, dohodou mezi kluby... Myslím si, že to hokej může dostat do nějakých pater, kde by ho to hodně poškodilo," doplnil svůj pohled na celou aféru Zajíc."Byli bychom proti kontumacím, protože by to narušilo regulérnost extraligy," přiblížil postoj brněnského klubu Medlík. Proti je z logického hlediska Mladá Boleslav, která v případě potvrzení kontumací přijde o 22 z celkem 24 bodů, které dosud získala.

Na možné následky a odpočet šesti bodů ze 13 jsou připraveni na Kladně. "Porušili jsme pravidla a jsme připravení nést odpovědnost," potvrdil výkonný ředitel Milan Volf.

Podle viceprezidenta třineckého klubu Jana Czudka by administrativní nesrovnalosti neměly ovlivnit výsledky, kterých mužstva dosáhla v již odehraných zápasech.

"Pokud odpovím za sebe, tak nejsem pro kontumaci, rozhodovat se má na ledě. Jiné by to bylo, kdyby opravdu někdo hrál načerno, třeba by se vydával za někoho jiného, což však není tento případ," řekl Czudek i přesto, že jeho klub by získal čtyři body k dobru.

Velmi nelibě nesl okolnosti celého případu šéf a spolumajitel Plzně Martin Straka, byť i v Plzni jsou prý připraveni na to, že přijdou o dvě třetiny dosavadního bodového zisku, přesně o 19 z 28 bodů.

"Ano, jsme na to připravení. Udělali jsme chybu, to beru. Ale celkově mi vadí, že je v tom hroznej bordel," řekl deníku Sport Straka po úterní výhře Plzně v Litvínově 3:0 v rámci 18. kola.Právě u Západočechů celý případ začal, když chtěli vyřídit hostování "svého" brankáře Petra Přikryla v prvoligových Litoměřicích. Ten sice v květnu podepsal s Indiány tříletou smlouvu, ale podle údajů registračního systému byl ještě v uplynulých dnech stále hráčem pražské Sparty, kde působil v minulém ročníku.

V probíhajícím ročníku už přitom Plzeň jednu administrativní potíž, která ji připravila o bod z utkání na Kladně v 9. kole, měla. Po zjištění neoprávněného startu útočníka Petra Sýkory byl výsledek 4:3 po samostatných nájezdech zkontumován na 5:0 pro domácí. I proto prý nelze v otázce případných kontumací nyní postupovat jinak.

"Plzni už se letos jednou zápas kontumoval, čímž byl nastavený precedens, proto nevidím důvod, proč by se tentokrát mělo rozhodnout jinak," připomněl generální manažer Zlína Miroslav Michalovský.

"Samozřejmě, že jsme i my trošičku znejistěli, dělali jsme si vnitřní audit hned v úterý večer, ve středu radši ještě jednou a na žádnou nesrovnalost jsme nepřišli," připustil Michalovský.

Jako zcela jasné vyústění situace vidí kontumování výsledků i pardubický generální manažer Zbyněk Kusý. "V těchto kauzách, které už se v lize x-krát objevily, a v případě, že došlo k porušení řádů v tomto smyslu, se bohužel nedá dělat nic jiného než kontumace," uvedl Kusý.

Za jedinou možnost považuje výsledkové kontumace i Jiří Bubla, sportovní manažer Litvínova. "Není o čem diskutovat. Jsou řády a pravidla a ty se musí dodržovat. Já přeci taky nemůžu dávat góly rukou, ale potřebuji k tomu hokejku. Je to prostě chyba, za kterou se platí. Pro některé je to smutné, ale tak to prostě je. Nemůžeme v půlce sezony najednou tohle řešit, pravidla jsou daná. Plzeň už takhle ztratila bod," prohlásil Bubla.

Mladoboleslavského generálního manažera Cyrila Suka zaráží, s jakým časovým odstupem se nesrovnalosti řeší. "Jsme velmi překvapeni, že se taková věc objeví po odehrání sedmnácti kol. Případná bodová ztráta by pro nás byla velká rána pod pás," přiznal Suk.

"My jsme na našeho Kotrlu přišli sami a sami jsme se na svaz 'napráskali', aby se věc vyřešila," prozradil naopak kladenský Volf.

Byť většina klubů vyvázla z podrobné kontroly hráčských registrací bez potíží a hrozby sankcí, ozývají se také hlasy, aby se systém zjednodušil. "Řekl bych, že v administrativním systému je něco nezdravého, že je až příliš složitý. Agenda by se měla zjednodušit," nabádal třinecký Czudek.

"Bohužel v tuto chvíli musím konstatovat, že osočování ligy je neoprávněné. V soutěžním řádu je jednoznačná opora v tom, že problematika, která se řeší, je v kompetenci klubů a lidí, kteří jsou k vykonávání těchto úkonů na úrovni klubů určení," oponoval mu naopak Kusý.

Za všechny však současné události výstižně shrnul generální manažer Vítkovic Petr Husička. "Tato kauza je určitě neštěstím pro celý český hokej, na celý sport to vrhá špatné světlo," okomentoval dění v lize současných mistrů světa Husička.

 

TIPSPORT extraliga – česká hokejová liga 2019/2020

Tabulka a rozpis zápasů Kanadské bodování Statistiky brankářů VIDEO: momenty a sestřihy Přestupy ONLINE Dresy týmů Sazka Fantasy

Tipsport extraliga nabízí 52 kol základní části, následuje play off, nově z extraligy sestupuje poslední tým základní části. Ten nahradí vítěz play-off Chance ligy. Po 5 letech se do extraligy vrací Rytíři Kladno s Jaromírem Jágrem. Vítězství obhajují HC Oceláři Třinec. Ti ve finále Generali play-off porazili vítěze základní částí z Liberce 4:2 na zápasy.

MS v hokeji 2020 (Švýcarsko)

Program MS 2020 Vstupenky Lausanne a Curych - stadiony

Další hokejové soutěže

NHL 2019/2020 Hokejová liga mistrů Chance liga - 1. česká hokejová liga

11. kolo
Články odjinud


Články odjinud