Liberec slaví záchranu, Olomouc snížila ztrátu na Vary

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Hokejisté Liberec mají po prvním kole skupiny o 11.-14. místo v Tipsport extralize jistou záchranu. Díky výhře 2:0 nad poslední Slavií se pět zápasů před koncem vzdálili předposlední Olomouci na rozdíl 16 bodů. Olomouc ale vykřesala naději na únik baráži a po vítězství v Karlových Varech 4:3 po samostatných nájezdech snížila ztrátu právě na dvanáctou Energii na sedm bodů.

V Liberci se čekalo na branku až do 54. minuty, kdy v přesilové hře skóroval obránce Jan Výtisk. Za necelé tři minuty zpečetil výsledek v oslabení Jakub Valský. Gólman Ján Lašák udržel díky 24 úspěšným zákrokům čisté konto.

"Pro nás to byl zápas, ve kterém jsme potřebovali získat tři body, abychom neměli strach z toho, že spadneme do baráže. To nám možná v první třetině trochu svazovalo ruce, ale od druhé třetiny jsme byli lepším mužstvem," řekl asistent trenéra Liberce Vladimír Čermák k duelu s již jistým účastníkem baráže.

Olomouc prohrávala v úvodu druhé třetiny i díky dvěma trefám Martina Barteka už 1:3, ale do 24. minuty vyrovnal dvěma góly další slovenský útočník Dávid Buc. Rozuzlení přišlo až v nájezdech. V sedmé sérii rozhodl Rostislav Marosz, který v rozstřelu proměnil všechny tři své pokusy.

"Měli jsme špatný začátek, kdy jsme v první třetině dostali dva góly a museli jsme dotahovat. Na začátku druhé třetiny jsme dostali hned třetí branku, ale bojovností jsme se dostali zpět do zápasu. Potom už to bylo kdo s koho, domácí měli šance a my také. Pro nás jsou dva body dobré, pořád žijeme a budeme bojovat dále. Musíme se hlavně dívat na sebe a uděláme pro úspěch všechno," uvedl asistent trenéra Olomouce Jan Tomajko.

1. kolo skupiny o umístění v hokejové extralize:

HC Energie Karlovy Vary - HC Olomouc 3:4SN (2:1, 1:2, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 7. Bartek (Zadražil, Duda), 11. D. Hruška (Balán, Vachovec), 21. Bartek (Sičák) - 6. Řípa (Houdek, Kucharczyk), 22. Buc, 24. Buc (J. Knotek), rozhodující sam. nájezd Marosz. Rozhodčí: Fraňo, Šindler - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. Diváci: 3586.

Karlovy Vary: Závorka (na 1. až 5. nájezd Habal) - Harant, Sičák, Deyl, Bičánek, Šmach, Redlihs, J. Tomeček - D. Hruška, Balán, Vachovec - Bartek, Zadražil, Duda- V. Tomeček, Skuhravý, Micka - Koblasa, R. Hruška, Gorčík. Trenéři: Mlejnek a Kverka st.
Olomouc: Trvaj - Vyrůbalík, Skrbek, Majeský, Ondrušek, Houdek, Jaroměřský - Buc, J. Knotek, Laš - Zuzin, Herman, Matai - Kucharczyk, Marosz, Řípa - Diviš. Trenéři: Fiala, Dopita a Tomajko.