Sparta bouchla i s Břízou. Boss seřval sudí: Už si tu nezapískáte, čur...!

0
Kdo je favoritem finále hokejové extraligy a jaké faktory mohou rozhodnout?
Zdrcený Trpišovský, Hranáč je teď NEJ stoper ligy. Co Svědík a plzeňská stopa?

Dlouhé týdny platilo, že na Pardubicích si každý spraví sebevědomí, zvedne náladu, dostane se do pohody. Teď závora sklapla. Sparta doma s Dynamem prohrála 1:3, je v potížích, stále visí mimo desítku. Velkou nervozitu v klubu dokumentuje i situace, která nastala po druhé třetině a rozhodčí ji uvedli do zápisu. Hlavní role? Šéf domácího klubu Petr Bříza. Hrnul se k nim do kabiny, stupňovala se jeho agresivita, až jim vynadal: „Tady si už nezapískáte, vy čůr...“ Za svůj výrok se bývalý výtečný gólman o den později omluvil. Nicméně tohle je Sparta dnešních dní. Na hřišti šedivá. Mimo něj viditelně rozhozená.

Dlouhé minuty po zápase byly dveře sparťanské šatny zavřené. Mohli jste si číst velká jména klubové minulosti: Kochta. Žemlička. Hrdina. Zelenka. Co to znamenalo? Že se myjí hlavy. A to samé plánoval udělat i šéf klubu Petr Bříza hlavním rozhodčím Matěji Sýkorovi s Antonínem Jeřábkem.

Po skončení druhé přestávky na ně čekal v chodbičce, kudy chodí do své šatny. „Co si myslíte, kosíte nás jak králíky. Víte, že jsme jediný tým, který má negativní bilanci vyloučení?“ pustil se do nich. Sudí celý příběh uvedli do zápisu. Sparťanský šéf běsnil. „Při upozornění p. Břízy, že nemůže vstoupit do kabiny rozhodčích, se stupňovala jeho agresivita se slovy: ´Tady už si nezapískáte, vy čůráci´, přičemž stále držel dveře od šatny rozhodčích a odmítal opustit prostor,“ přesně popsali sudí to, co se dělo. Bříza se za své chování později omluvil (prohlášení najdete na konci článku).

Pro Břízu škoda, že takhle nebyla živá i Sparta na ledě. Nedokázala s Pardubicemi držet krok, zato ty si vychutnaly svůj sladký povánoční zázrak. Pacient vstal z vozíku. Nejen, že začal chodit, on tančil a vrtěl sebou! Pardubice, tým, který ztratil 13 zápasů v řadě, vytáhly v Praze nejlepší výkon sezony. Tohle najednou nebyl soubor, který v každém utkání páchá rituální sebevraždu, kdy soupeři nabídne paletu velkých šancí a vlastních hrubek.

Nebo si Sparta nic takového nedokázala vynutit, vyberte si. Domácí tým byl každopádně horší, hrál jednoduchý a tvrdý hokej. Jenže ten nefungoval. Jan Piskáček ale odmítal, že by jeho tým měl nastavenou hlavu, jak soupeře snadno přejede: „Jaké podcenění? Tohle si myslí maximálně lidi nahoře. Tady to tak není. V šatně se chcete soustředit sami na svoji hru a tohle nám nešlo.“

Sparta - Pardubice: Kuriózní gól! Marek Hovorka poslal puk do brány odrazem o výstroj Machovského, 1:3

Pravda, nešlo. Dynamo vedlo od 4. minuty po trefě Tomáše Rolinka , Matěj Machovský pak sebral tutovku Rostislava Marosze, když na něj zívala prázdná brána. Tomáš Dvořák pak skočil do sparťanského brankoviště a zastavil puk, který mířil za čáru. Pardubické nadšení a chytřejší hokej vedl k tomu, že už po první třetině mohlo být celkem jasno. Lukáš Rousek sice skóre srovnal, ale Marek Hovorka ho zlomil zase na stranu Dynama.

Vrcholem sparťanského zmaru a pardubické euforie byla čtyřminutová rudá přesilovka, kdy domácí zoufale bušili do gólmana Ondřeje Kacetla a nic z toho. Zato ujel Marek Hovorka, dostal se až za branku a od zadního mantinelu zvýšil na 3:1 pro Dynamo. „V duchu jsem si říkal, že to tam zkusím nacpat o jeho zadek. A ono to vyšlo,“ usmíval se zarostlý útočník.

Sparta se většinu útoků snažila hrnout silou, Uwe Krupp každou chvíli na lavičce něco maloval. Před přesilovkou, při hře pět na pět. Marně. Pardubice, tým, který přes měsíc tonul v hluboké krizi, si hrál, víc improvizoval, uměl hrát jeden na jednoho. Vedle toho působili Kruppovi chlapci jako nešťastný řidič parního válec, který se snaží parkovat do díry pro třídveřový automobil.

Tohle není ani zdaleka Sparta, kterou se snaží Petr Bříza postavit, prohrála počtvrté za sebou, body ztratila pošesté doma. A ne, není to vina rozhodčích.

Vyjádření Petra Břízy
"Sudí se mnou vůbec nechtěli komunikovat a zklidnit situaci, následně jsem nad sebou ztratil kontrolu. Chci se omluvit za sprosté slovo a poslední větu, která ze mě v afektu vystřelila. Je to z mých úst neakceptovatelné. Nic to však nemění na našem názoru, že jsme s verdikty rozhodčích v prostředí O2 areny dlouhodobě hrubě nespokojení."

Domácí: 30:32. Rousek

Hosté: 03:05. Rolinek, 36:56. Hovorka, 52:01. Hovorka

Domácí: Machovský (Honzík) – Blain, T. Pavelka, Piskáček, Delisle, Tomáš Dvořák, de la Rose, Košťálek – Forman (A), Klimek, Smejkal – Kudrna, P. Vrána (C), Buchtele – Rousek, Pech (A), Jarůšek – Beran, Sill, Jones.

Hosté: Kacetl (Hamerlík) – Mikuš, Holland, Děrvuk, Trončinský, Budík, Cardwell, Hrabal – Hovorka, Marosz (A), Rolinek (C) – L. Horký, Bubela, Kusý – P. Sýkora (A), Dušek, Skokan – Mandát, Poulíček, Perret.

14. Pardubice 52 9 2 5 36 102:187 36

SESTŘIH: Sparta - Pardubice 1:3. Poslední Dynamo ukončilo dlouhou sérii 13 porážek

Sparta - Pardubice: Denis Kusý v šárvátce se Zachem Sillem