SESTŘIHY: Kometa odčinila výprask, Sparta přejela Boleslav 6:2 a je druhá

0
Penalty ve šlágrech? Křapka měl proti Krejčímu namále, Chorý pádu přidal
Kdo je favoritem finále hokejové extraligy a jaké faktory mohou rozhodnout?

SOUHRN | Po devítigólovém debaklu se doma omluvili fanouškům výhrou. Hokejisté Komety Brno v dohrávce 46. kola Tipsport extraligy porazili Hradec Králové těsně 2:1 a před vlastními fanoušky odčinili debakl 1:9 z Karlových Varů. Sparta na svém hřišti v předehrávce 47. kola přejela rozjetou Mladou Boleslav i počtvrté v sezoně, tentokrát rozdílem 6:2 a minimálně do pátku se udrží na druhém místě tabulky.

Plekanec rozhodl o výhře 15 vteřin po startu třetiny

Kometa dostala jen v první třetině k dispozici čtyři přesilové hry, ale nenaložila s nimi dobře. Snad jedinou větší šanci během těchto osmi minut si vytvořil Zaťovič, ale zblízka Mazance v hostující brance nepřekonal.

Co se nepovedlo ostříleným a zkušeným mazákům v brněnském dresu, to dokázal šestnáctiletý extraligový debutant Jakub Brabenec. Ve 12. minutě si syn bývalého reprezentanta šikovně najel mezi kruhy, kde ho našel Rákos, a otevřel skóre.

Tým Mountfieldu vytěžil v prvním dějství z minima maximum. Zužitkoval svoji jedinou přesilovku, byť gól Žejdla po trenérské výzvě domácí střídačky, která reklamovala faul na gólmana Čiliaka, muselo potvrdit až video.

Brňanům stačilo jen patnáct sekund druhého dějství k vedoucímu gólu, když se po dorážce a teči zblízka prosadil Plekanec. Kometu branka povzbudila k aktivnější hře, lépe bruslila, nicméně k dalším gólovým příležitostem se až na jednu výjimku Muellera nedostala.

Hosté se v rychlém a bojovném zápase dostávali k šancím také sporadicky, nejblíže k vyrovnání byl po přečíslení Koukal, ale Čiliak byl na svém místě. Když už byl překonán - jako na začátku třetí třetiny - netrefil odkrytou branku Perret.

Důležitost boje o tříbodovou odměnu se promítla do zvýšené útočné aktivity Hradce, ale s tím také i do snahy o pokud možno bezchybnou obranu ze strany Komety. Domácí defenziva pod tlakem hostí místy dost trpěla, mnohdy odvracela střely i kombinace s vypětím všech sil, ale odolala.

Nápor Hradce Králové přerušily až dvě vyloučení hostí, ale ani 90 sekund dvojnásobné přesilovky uklidňující trefu nepřineslo pro Brňany. Kometu to ale mrzet nemuselo, přežila bez úhony i následné oslabení a power play a připsala si velmi cenné body.

Ohlasy trenérů

Kamil Pokorný (Kometa): "My jsme se chtěli rehabilitovat za předchozí výsledky, na našich hráčích bylo možná znát, jak moc chtějí, což se promítlo do nevyužitých přesilovek, které nám nešly. Druhý gól jsme dali po akci, jakou po hráčích vyžadujeme - dostat puk na bránu a být důslední. Ve třetí třetině na nás bylo znát, že chceme výsledek ubránit, ale bojovnost a výborné nasazení, které bylo podpořené vynikajícím Čiliakem, nás v tomto důležitém zápase dovedly k vítězství."

Vladimír Růžička (Mountfield HK): "V první třetině jsme se jen bránili přesilovkám domácích, ale pozitivní bylo, že jsme se bránili dobře a Brno k ničemu vážnějšímu nepustili. Paradoxně jsme dostali gól po hrubé chybě a podobná chyba utkání také na začátku druhé třetiny rozhodla. Potom byl zápas hodně vyrovnaný, my jsme do toho hodně šlápli ve třetí třetině, kdy jsme Kometu přehrávali. Hráči se vyždímali, možná nám chybělo trochu štěstí. Na jeden gól se vyhrávat nedá. Ve hře je ještě hodně bodů, šanci na šestku nevzdáváme. Budeme bojovat."

SESTŘIH: Kometa Brno - Mountfield HK 2:1. Brňané odčinili výprask 1:9 z Karlových Varů

Domácí: 11:24. Brabenec, 20:15. Plekanec

Hosté: 18:12. Žejdl

Domácí: Čiliak (Vejmelka) – Mlčák, O. Němec (A), Pyrochta, Bartejs, Gulaši, Svozil, Baranka – Zaťovič (C), Plekanec (A), Mueller – Š. Stránský, Rákos, Vincour – Brabenec, Střondala, L. Horký – Jenyš, Kusko, Kucsera.

Hosté: Mazanec (Š. Lukeš) – Eklund, Nedomlel (A), Šidlík, Cibulskis, Šalda, F. Pavlík (A), Čáp – M. Chalupa, Cingel, Smoleňák (C) – Perret, Lev, Orsava – Žejdl, Klíma, Jergl – Miškář, Koukal, R. Pavlík.

Šír, Kika – Pešek, Malý

DRFG arena

HC Kometa Brno Vše o klubu ZDE

Mountfield HK Vše o klubu ZDE

Pechova show 1+4 položila Bruslaře i počtvrté

Hosté vstoupili do zápasu aktivněji, Sparta však z první šance udeřila. V páté minutě prostřelil Peterse Řepík a připsal si 20. branku v sezoně.

I poté se Pražané soustředili spíše na obranu a čekali na šance. Středočeši byli lepším týmem, Zohorna však po samostatné akci nedokázal vyrovnat. Při Sukeľově vyloučení byl Sedláček bez práce, se štěstím udržel i střelu Fillmana.

Sparta i nadále školila soupeře v efektivitě. Na začátku druhé třetiny se po Pechově přihrávce prosadil Kudrna a ve 29. minutě přidal další gól ve zkrácené přesilové hře Řepík, který pohotově "uklidil" za Petersova záda sraženou Pechovu přihrávku.

Vrátit Mladou Boleslav do hry mohl Kašpar, Sedláček však jeho samostatný nájezd zlikvidoval. Sparta poté neinkasovala ani v 75 sekund dlouhém dvojnásobném oslabení.

Místo snížení přišla další branka domácích. Volný prostor po rychlém protiútoku využil Pech. Pražanům na tři góly ve druhé části stačilo pět střel.

O možné premiérové čisté konto připravily Sedláčka fauly jeho spoluhráčů. Při prvním Jurčinově trestu ještě dokázal zlikvidovat šanci Zohorny, při druhém vyloučení slovenského beka jej ale již mladoboleslavský útočník ve 43. minutě překonal.

Žádné drama se však nekonalo. Při přesilové situaci šest na tři přidal další branku domácích Sukeľ. Hosté ještě dokázali snížit, ale poslední slovo měl Dvořáček. V O2 areně tak skončila série sedmi zápasů v řadě, ve kterých dokázali Mladoboleslavští bodovat.

SESTŘIH: Sparta Praha - Mladá Boleslav 6:2. Pražané se skvěle chytajícím Sedláčkem porazili Bruslaře

Domácí: 04:02. Řepík, 21:44. Kudrna, 28:32. Řepík, 37:14. Pech, 49:35. Sukeľ, 58:18. Dvořáček

Hosté: 42:50. R. Zohorna, 53:12. J. Stránský

Domácí: J. Sedláček (Cichoň) – Kalina, Blain, Jurčina, T. Pavelka, Tomáš Dvořák, Košťálek, Poizl – Rousek, Sukeľ, Řepík – Říčka, V. Růžička, Kudrna – Buchtele, Pech, Forman – Dvořáček, Vitouch, Pšenička.

Hosté: Peters (Krošelj) – Hrdinka, Ševc, Dlapa, Pláněk, Hrbas, Fillman, Bernad – Skalický, Zbořil, Klepiš – R. Zohorna, Jeglič, Šťastný – Lunter, Bičevskis, Kašpar – J. Stránský, Najman, P. Kousal.