SESTŘIHY: Kladno padlo s Kometou (5:6p), Jágr má bod. Vary ovládly derby

Autor: ČTK, adl
0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Pátá prohra v řadě. Kladno bylo na dobré cestě odvrátit krizi, v předehrávce 14. kola Tipsport extraligy vedlo nad Kometou už 5:3, ale i tak padlo 5:6 v prodloužení. Z úniku rozhodl Luboš Horký. Do sestavy Rytířů se po jednozápasové pauze vrátil Jaromír Jágr. Sérii proher se naopak podařilo odvrátit Karlovým Varům. Energie zvládla západočeské derby, na domácím ledě vynulovala Plzeň (3:0).

Obrat Komety: 21 sekund hrůzy pro Kladno

Hokejisté Kladna prohráli v předehrávce 14. kola extraligy ve svém azylu v Chomutově s Kometou Brno 5:6 v prodloužení, přestože vedli už 5:3. Připsali si tak pátou porážku za sebou. Do sestavy se po jednozápasové absenci způsobené zraněním vrátil devětačtyřicetiletý majitel Rytířů Jaromír Jágr a pomohl k zisku bodu jednou asistencí. Brňané po čtyřech porážkách z předešlých pěti duelů uspěli podruhé za sebou, rozhodl o tom v čase 63:47 Luboš Horký.

Kladno se muselo obejít bez potrestaných beků Marka Baránka a Jakuba Suchánka. Před utkáním převzal centr elitní řady Kladna Tomáš Plekanec Cenu Tomáše Zelenky pro nejlepšího hráče minulé sezony první ligy.

Po 94 sekundách hry prokázal Plekanec své kvality a při Kučeříkově vyloučení nabil mezi kruhy Kubíkovi, který otevřel skóre. Za Kometu mohli odpovědět Zaťovič, který trefil horní tyč, Kollár i Horký, povedlo se to až v 7. minutě Vincourovi. Bowa překonal z úniku a vyrovnal na 1:1.

Za 89 sekund Rytíři znovu vedli. Jágr obral o puk Muellera, našel Hlavu a ten překonal Tomka bekhendovým zakončením. Zvýšit náskok Kladna mohl Filip, přesně po 11 minutách hry však bylo vyrovnáno na 2:2. Po Muellerově šanci doklepl puk za Bowa Kollár.

SESTŘIH: Kladno - Kometa Brno 5:6p. Přestřelka v Chomutově, Jágr při návratu asistoval

Za 49 vteřin Kometa otočila stav, když se při Jágrově vyloučení trefil po Krištofově ideální přihrávce z pravého kruhu Mueller. V 16. minutě ale Mueller ve velké šanci po přečíslení tří na jednoho trefil jen horní tyč a v čase 16:52 vyrovnal po Melkově přihrávce Filip.

V úvodu druhé části se Rytíři ubránili při Hlavově vyloučení, při kterém hosté Bowa nepřekonali a za Kladno zahrozil v oslabení Filip. V polovině utkání mohl otočit průběh ve prospěch Středočechů tečí Plekanec, Tomek si poradil i se střelami Krista a Berana.

Největší šance měl v 32. a 35. minutě shodně po Jágrových přihrávkách Hlava. V čase 35:23 už se Kladno dočkalo. Dvořáček si dojel puk po vlastní střele z levé strany a zasunul jej po objetí branky u pravé tyče. V závěru druhé třetiny mohl smazat ztrátu ve zkrácené přesilovce Mueller, ale minul branku.

Na začátku třetí části nepřekonal Tomka v šanci Kristo, který si to ale vynahradil v čase 45:32, kdy proměnil trestné střílení za Kučeříkův faul na Kubíka. Kometa se následně ubránila při Malletově vyloučení a v 51. minutě po vhazování v levém kruhu prostřelil Bowa Krištof a snížil na 4:5. Za 21 sekund našel Horký mezi kruhy Zaťoviče a náskok Rytířů se rozplynul.

Na konci třetí třetiny zasáhl Kubík vysokou holí Vincoura, ale Kladno se ve čtyřminutovém oslabení ubránilo. Kometa se pak v prodloužení radovala po průniku Horkého, který se trefil z pravého kruhu.

Hlasy trenérů:

Jiří Burger (Kladno): „Po hodně divoké první třetině, kdy padlo šest gólů, jsme druhou třetinu neodehráli špatně. Hlavně druhých deset minut jsme v ní hráli hokej, který jsme si představovali. Vytvořili jsme si šance a dostali jsme se do vedení. Ve třetí třetině se nám podařilo odskočit na rozdíl dvou gólů, bohužel potom přišla minuta, která nás víceméně stála zápas. V prodloužení se nám ještě podařilo ubránit čtyřminutové oslabení tří proti čtyřem a i přesto jsme potom ještě dostali gól. Je to zklamání. Musíme se z toho oklepat a v neděli nás čeká další hodně těžký zápas na Spartě. Pokusíme se bodovat tam.“

Jiří Kalous (Brno): „Zaprvé jsme samozřejmě rádi za vítězství vzhledem k vývoji, jaký utkání mělo. Nám to s kolegy připadalo, že chvílemi přijelo dvacet lidi z Bohnic a přišli si zahrát hokej, protože to byly momenty, kdy jsme se úplně zbláznili a dělali jsme nesmyslné věci. Byl jsem v šoku. Nicméně se nám to podařilo obrátit a vyhrát, za což jsme rádi. To je asi jediné pozitivum, které jsme na tom zápase měli. Zítra budeme mít asi velmi důrazné pohovory.“

Domácí: 01:34. A. Kubík, 08:27. Hlava, 16:52. Filip, 35:23. Dvořáček, 45:32. Kristo

Hosté: 06:58. Vincour, 11:00. Kollár, 11:49. P. Mueller, 50:02. Krištof, 50:23. Zaťovič, 63:47. L. Horký

Domácí: Bow (Stahl) – Dotchin (A), Kehar, Nilsen, K. Wood, Ticháček, Donaghey – Jágr, Plekanec (C), Hlava – M. Beran, A. Kubík, Dvořáček – Melka, Filip, Račuk – Kristo, Pitule, Hajný.

Hosté: Tomek (Klimeš) – R. Holland, Ďaloga, Roth, Kučeřík, Bartejs, Gulaši (A), D. Mikyska – P. Mueller (A), Krištof, Kollár – L. Horký, P. Holík, Zaťovič (C) – Vincour, Rákos, R. Pavlík – Magee, Dočekal, Mallet.

Jeřábek, Micka – Frodl, Komárek

ROCKNET Arena, Chomutov

1 238 diváků

Vary zabraly po pěti prohrách

Hokejisté Karlových Varů zdolali v předehrávce 14. kola extraligy v západočeském derby Plzeň 3:0 a zabrali po sérii pěti porážek. Indiáni naopak poprvé po šňůře pěti vítězství neuspěli. O branky se postarali Jiří Kulich, Jiří Průžek a Martin Kohout. Brankář Filip Novotný udržel podruhé v sezoně čisté konto a navíc si připsal i asistenci.

Do utkání vstoupila aktivněji Plzeň a ve 2. minutě musel Bulířovu šanci za cenu faulu hasit Pulpán. V následující přesilovce si největší možnost paradoxně vytvořil karlovarský Flek, který po samostatném úniku bekhendovou střelou nevyzrál na brankáře Svobodu.

Na druhé straně rovněž v oslabení ujel Viktor Lang, ale i jeho šanci pádem pod nohy zlikvidoval Novotný. V rychlé úvodní třetině si příležitosti vytvářely oba týmy, ty největší na straně Energie neproměnili Redlich a Vondráček a za hosty opět agilní Bulíř. Gólový účet zápasu nakonec otevřel ve 14. minutě Kulich, který střelou z mezikruží zužitkoval přesnou Koblasovu přihrávku.

SESTŘIH: Karlovy Vary - Plzeň 3:0. Výhru Energie vychytal fantastickým výkonem Novotný

Ve druhé dvacetiminutovce byli blíže vstřelené brance hosté, ale bezchybný Novotný zlikvidoval Schleissův únik i Malátovu nebezpečnou střelu. Ve 40. minutě po potyčce Plutnara se Schleissem a následné hře čtyř proti čtyřem fauloval Hanousek a po protestech obdržel i druhý trest, čímž se hostům naskytla možnost 85 vteřin přesilové hry čtyř proti třem.

Díky obětavosti a vynikajícímu výkonu Novotného domácí početní nevýhodu ubránili a to i včetně další Bulířovy gólové příležitosti. V 48. minutě po vyhraném buly explzeňského Kracíka se dostal k puku Průžek a nekompromisní střelou zápěstím zvýšil vedení Energie.

Hosté se mohli dostat zpět do zápasu v 52. minutě, když po faulu Dlapy na ujíždějícího Schleisse nařídili rozhodčí trestné střílení. Penalty se ujal Blomstrand, ale i jeho střelu vykryl Novotný. I přes Koblasovo vyloučení v 57. minutě a následnou 150 vteřin trvající power play se hráčům Plzně skórovat nepodařilo, naopak Kohout v 59. minutě střelou do prázdné branky zpečetil vítězství Karlových Varů.

Tomáš Mariška (Karlovy Vary): „Před zápasem byly jasné dvě věci - že Plzeň hraje ve velké pohodě i formě a že my potřebujeme vybojovat nějaké body a trošičku soupeře přetlačit. Jsem rád, že jsme dali první branku, což nás malinko uklidnilo a udrželo v zápase. Dnes byl výrazným faktorem výkon Filipa Novotného, který nás držel celý zápas ve hře a dal nám šanci, abychom zvítězili. Jemu patří velká pochvala, ale patří i všem hráčům, kteří to dnes odpracovali a odbojovali celých šedesát minut a byli za to odměněni konečně pro nás velice důležitými třemi body. Doufám, že od tohoto výkonu se dokážeme odrazit k lepším bodovým ziskům. Velká pochvala do kabiny za dnešní bojovnou práci.“

Václav Baďouček (Plzeň): „My jsme dnes bohužel ukončili tu naši bodovou sérii a důvod vidím v naší špatné první třetině, kdy jsme špatně bruslili, prohrávali jsme osobní souboje, prostě z naší strany tam nebylo nic, co by nám mohlo přinést úspěch. V průběhu utkání se naše hra zlepšila, bohužel za stavu 0:1 jsme měli dlouhou přesilovku čtyři proti třem, s kterou jsme naložili špatně. Měli jsme samostatný nájezd, spoustu šancí, ale dnes nám asi nebylo přáno Filipa Novotného překonat.“

Domácí: 13:40. Jiří Kulich, 47:41. Průžek, 58:46. Kohout

Hosté:

Domácí: F. Novotný (Habal) – Martin Rohan, Plutnar, Dlapa, T. Hanousek, T. Havlín, Pulpán (A), Parkkonen – T. Rachůnek (A), Hladonik, Flek – Průžek, Kracík, O. Beránek – Koblasa, Jiří Kulich, Kohout – Redlich, Osmík, Vondráček (C).

Hosté: Miroslav Svoboda (Pavlát) – L. Kaňák, Čerešňák (A), Graňák, Jiříček, Kvasnička, J. Kindl (C), V. Lang – Kantner, Kodýtek, Schleiss – F. Suchý, Mertl, M. Lang – Blomstrand, G. Thorell, Bulíř – Malát, F. Přikryl, Adamec.