8. ledna 2007 • 00:00

Eliáš přispěl k výhře New Jersey

SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews
Zima dohnal(a) Slavii, Trpišovského díl viny. Sparta má víc herní nadstavby

- AKTUALIZOVÁNO - Montreal? Město hokeji zaslíbené. Obzvláště pro české hokejisty! Alespoň podle výsledků to tak vypadá. V sobotu přehráli Habs newyorští Rangers, když skórovali hostující Straka s Rozsívalem. V noci na dnešek si pak přišel na své Patrik Eliáš z New Jersey.

Český útočník Patrik Eliáš pomohl v nedělním utkání zámořské NHL jednou přihrávkou k vítězství hokejistů New Jersey nad Montrealem 3:0. V dresu Canadiens, kteří prohráli potřetí za sebou, chyběli zraněný Radek Bonk i Tomáš Plekanec, jehož skolila chřipka. Hlavními strůjci šesté výhry Devils z posledních sedmi zápasů byli autor dvou gólů Brian Gionta a brankář Martin Brodeur, jenž zlikvidoval všech 28 střel a už posedmé v sezoně vychytal čisté konto, čímž vévodí této statistice v NHL. "Vždycky jsem říkal, že máme nejlepšího brankáře v lize," prohlásil kouč Claude Julien. "Je to skvělý lídr v kabině, vynikající spoluhráč a ve všem, co dělá, je ohromně skromný. Proto má takové úspěchy," dodal Julien na adresu Brodeura. "V mužstvu funguje správná chemie, každý si plní své úkoly," pozastavil se kanadský gólman nad současnými výkony Ďáblů, kteří v sobotu porazili další silný kanadský tým Ottawu. "Dvě výhry venku proti takovým soupeřům, to je úžasné," rozplýval se střelec Gionta. Do vynikající formy se dostali také hokejisté Phoenixu, kteří porazili Chicago 4:2 a prodloužili vítěznou šňůru už na šest zápasů. Jednou asistencí se na úspěchu Coyotes podílel i český obránce Zbyněk Michálek. "Dáváme ve správný čas klíčové góly. Povedl se nám začátek, předvedli jsme dobrý výkon," pochvaloval si trenér Wayne Gretzky, jehož svěřenci vedli už po dvou třetinách 4:1. "Přitom soupeř nehrál tak špatně. Měli jsme také trochu štěstí," přiznal Gretzky. Gólem a asistencí přispěl k výhře Phoenixu útočník Jeremy Roenick, jenž v Chicagu začal kariéru v NHL. "Vím, že to pro něho byl mimořádný zápas, měl to tady hrozně rád," poznamenal Gretzky. "Možná to bylo naposledy, co jsem tady hrál," naznačil Roenick, jenž 17. ledna oslaví 37. narozeniny. "Pokud ano, tak to byla povedená tečka. Gól a vítězství, co víc si mohu přát?" Sérii čtyř porážek ukončil Anaheim, nejlepší tým Západní konference. Kačeři si spravili chuť na Detroitu, jemuž po výhře 4:2 připravili třetí prohru za sebou. Nezabránil jí ani brankář Dominik Hašek, jenž z 26 střel třikrát inkasoval, čtvrtý gól přidal Rob Niedermayer v poslední minutě do prázdné branky při power-play. Hokejisté Anaheimu tak dali zapomenout na páteční prohru s Columbusem, kdy v třetí třetině během devíti minut přišli o vedení 3:0. "Poučili jsme se. Všichni už vědí, že jestli chceme vyhrávat, musíme mít na ledě dvacet hráčů, kteří budou bojovat naplno celých šedesát minut hry. Dnes se nám to povedlo," uvedl kouč Randy Carlyle. Dominik Hašek neměl čisté svědomí při třetím gólu, když ho střelou z pravé strany překonal Ryan Getzlaf. "Nikdo mi nestínil, tu střelu jsem viděl, ale nezasáhl jsem dobře," přiznal Hašek, který se vrátil do branky poprvé od čtvrtečního osmibrankového přídělu od San Jose. "Měl jsem to chytit. Myslím, že stejnou střelu bych v dalších deseti případech desetkrát zneškodnil." Sedmého vítězství za sebou dosáhli v neděli hokejisté Vancouveru, kteří porazili Floridu 4:3 po samostatných nájezdech. Rozhodující penaltu proměnil Josh Green, jedním z neúspěšných střelců Panterů byl i český útočník Rostislav Olesz. Brankář Robert Luongo, který přišel loni v létě do Vancouveru právě z Floridy, při prvním vzájemném souboji proti svým bývalým spoluhráčům přispěl k vítězství Canucks 33 zákroky.

Statistika nedělních zápasů NHL:
Ottawa - Philadelphia 6:1 (2:0, 3:1, 1:0)

Branky: 30. a 37. Heatley, 7. Alfredsson, 17. Corvo, 35. Hennessy, 44. Kelly - 24. Umberger. Střely na branku: 43:21. Diváci: 18.509. Montreal - New Jersey 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)
Branky: 20. a 53. Gionta (na druhou Eliáš), 3. Rupp. Střely na branku: 28:37. Diváci: 21.273. Pittsburgh - Tampa Bay 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 40. Crosby, 58. Recchi - 28. Craig, 55. Tarnasky, rozhodující sam. nájezd St. Louis. Střely na branku: 22:29. Diváci: 17.132. Anaheim - Detroit 4:2 (0:0, 3:1, 1:1)
Branky: 22. Moen, 31. Melin, 33. Getzlaf, 60. R. Niedermayer - 24. Samuelsson (Lang), 43. Holmström. Dominik Hašek odchytal za Detroit 58 minut, z 26 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 88,5 procenta. Střely na branku: 27:35. Diváci: 17.418. Chicago - Phoenix 2:4 (1:2, 0:2, 1:0)
Branky: 6. Sharp, 50. Bondra - 6. Roenick, 8. Zigomanis (Z. Michálek), 24. Sjöström, 38. Saprykin. Střely na branku: 37:17. Diváci: 11.079. Vancouver - Florida 4:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 2:2 - 0:0)
Branky: 20. Linden, 44. Näslund, 51. Morrison, rozhodující sam. nájezd Green - 25. Peltonen, 42. Van Ryn, 52. Campbell. Střely na branku: 29:36. Diváci: 18.630.