12. ledna 2007 • 00:00

Prospal zajistil Tampě vítězství

Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz

- AKTUALIZOVÁNO - Střelecky se hokejista Tampy Václav Prospal souží, ale nyní se českobudějovický odchovanec rozstřílel. V posledních sedmi utkáních vstřelil tři branky. V noci na dnešek to odnesl Washington.

Ve čtvrtečním duelu zámořské NHL si český útočník Václav Prospal proti Washingtonu připsal jednu branku, u dvou asistoval a byl zvolen druhou hvězdou zápasu. Přispěl tak k těsnému vítězství domácích 5:4. Navíc to byl právě Prospal, kdo zpoza branky Olafa Kölziga poslal puk na hůl Martina St. Louise, který rozhodl. St. Louis se tak s osmadvaceti góly posunul na první příčku žebříčku střelců, kterou obývá s Alexandrem Ovečkinem a Teemu Selännem. Štěstí naopak nepřálo hokejistům New Yorku Rangers. Prohrávali s Ottawou na domácím ledě již 0:5, pak se ale po nahrávce Jaromíra Jágra trefil Petr Průcha a zahájil tak snahu Jezdců o vyrovnání. Byli od něho jenom krůček, když dokázali během necelých osmi minut poslední třetiny snížit na rozdíl jediného gólu. Na konečných 6:4 pro Senátory ale uzavřel do prázdné branky Dany Heatley. "Bojovali opravdu tvrdě. Jsem šťastný, že se nehrálo ještě o pět minut déle," oddychl si po utkání gólman Ottawy Ray Emery. "Měli jsme ještě hodně energie. Ve třetí třetině jsme hráli opravdu dobře, ale zvládnout jen jednu část prostě nestačí," krčil rameny jeho protějšek Henrik Lundqvist. Více se dařilo českým hokejistům Tomáši Plekancovi, Pavlu Kubinovi a Romanu Hamrlíkovi. Plekanec nahrál na dva góly při vítězství Montrealu ve Philadelphii 4:2 a byl vyhlášen druhou hvězdou duelu. Kladenský rodák těží z dobré formy třetího útoku Canadiens, ve kterém nastupuje s Chrisem Higginsem, jenž zaznamenal gól a asistenci, a Mikem Johnsonem, který přidal další zásah. Třetí hvězdou byl zvolen Kubina, který se podílel jednou brankou na výhře Toronta v Buffalu 4:2. Maple Leafs se povedla odveta za sobotní porážku 3:4 i přesto, že se museli obejít bez několika hráčů základní sestavy a jejich místo zaujali talentovaní mladíci. "Vzhledem k tomu, čím procházíme, to pro nás je nesmírně cenné vítězství. Na ledě jsme moc zkušených hráčů neměli, ale ti, kteří hráli, předvedli skvělý výkon," chválil své svěřence kouč Toronta Paul Maurice. Třetím nejlepším hráčem zápasu byl vyhlášen rovněž Hamrlík, jehož trefa pomohla Calgary zdolat Colorado vysoko 7:3. Dvěma góly a dvěma asistencemi se blýskl jeho spoluhráč Daymond Langkow a Flames dosáhli na čtvrté vítězství za sebou. Potřetí se přitom museli obejít bez kapitána Jaromeho Iginly. "Hrozná prohra. Způsob, jakým jsme hráli, je nepřijatelný," zlobil se po zápase kapitán Avalanche Joe Sakic. Pouhých patnáct úspěšných zákroků stačilo brankáři Dominiku Haškovi na úspěch Detroitu ve Phoenixu 5:1. Asistenci si připsal jeho spoluhráč Robert Lang, v jediném gólu Coyotes měl prsty český zadák Zbyněk Michálek. Red Wings tak přerušili sedmizápasovou vítěznou sérii Phoenixu. "Obrana přede mnou odvedla skvělou práci. Lépe jsme bruslili i kontrolovali puk. Prostě jsme byli lepší. Zasloužili jsme si vyhrát," prohlásil spokojený Hašek. Excelovali ale především útočníci Detroitu Tomas Holmström a Pavel Dacjuk. Holmström byl k neudržení, nastřílel hattrick a vedle toho si připsal ještě bod za asistenci. Dacjuk mu zdárně sekundoval, dal sice o branku méně, zato nahrál hned třikrát. Finský forvard Anaheimu Teemu Selänne se ve čtvrtek blýskl devatenáctým hattrickem v NHL. Jeho střeleckou formu odnesl Dallas, který na vlastním ledě utrpěl porážku 1:5. Vedle Selänneho se ukázal i útočník Andy McDonald, který měl prsty ve čtyřech z pěti gólů Ducks. Hokejisté Floridy odcházeli po dvou třetinách zápasu v Carolině do kabin s vedením 3:0 a už se zdálo, že je o vítězi rozhodnuto. Jenže domácí vtrhli do třetí části jako opravdový hurikán a po deseti minutách vedli 5:3. Kontaktní gól sice vstřelil v poslední minutě Olli Jokinen, na konečných 6:4 pro Carolinu ale uzavřel Ray Whitney.

Statistika čtvrtečních zápasů NHL:
Boston - New York Islanders 4:5 po sam. nájezdech (2:0, 0:1, 2:3 - 0:0)

Branky: 4. P. Bergeron, 9. Savard, 45. Chára, 54. Mara - 26. R. Robitaille, 41. Hunter, 50. Poti, 59. Viktor Kozlov, rozhodující sam. nájezd J. Blake. Střely na branku: 42:35. Diváci: 13.529. Buffalo - Toronto 2:4 (0:0, 1:2, 1:2)
Branky: 27. Vanek (Špaček), 43. Drury - 21. a 51. O'Neill, 36. Kubina, 46. Steen. Střely na branku: 24:28. Diváci: 18.690. New York Rangers - Ottawa 4:6 (0:1, 0:3, 4:2)
Branky: 44. Průcha (Jágr), 45. Jason Ward (Malík), 47. Marcel Hossa, 51. Betts - 11. a 33. Eaves, 22. Kelly, 23. Vermette, 42. Alfredsson, 60. Heatley. Střely na branku: 42:33. Diváci: 18.200. Philadelphia - Montreal 2:4 (2:2, 0:1, 0:1)
Branky: 6. J. Carter, 8. Pitkänen - 5. Mike Johnson (Plekanec), 6. Kovaljov, 29. Higgins (Plekanec), 48. Ryder. Střely na branku: 36:26. Diváci: 19.411. Carolina - Florida 6:4 (0:0, 0:3, 6:1)
Branky: 42. LaRose, 44. Cole, 49. S. Walker, 50. Stillman, 51. C. Adams, 60. Ray Whitney - 33. a 60. O. Jokinen, 32. Kolník, 37. Weiss. Střely na branku: 27:38. Diváci: 13.552. Dallas - Anaheim 1:5 (0:1, 1:3, 0:1)
Branky: 33. Hagman - 19., 38. a 49. Selänne, 39. S. Niedermayer, 40. DiPenta. Střely na branku: 18:24. Diváci: 18.532. Tampa Bay - Washington 5:4 (2:1, 2:3, 1:0)
Branky: 9. a 33. Lecavalier (u první Prospal), 5. Craig, 32. Prospal, 44. St. Louis (Prospal) - 8. a 26. Sjomin, 31. Clymer, 40. Ch. Clark. Střely na branku: 25:22. Diváci: 18.804. Colorado - Calgary 3:7 (2:2, 1:4, 0:1)
Branky: 10. Svatoš, 18. Stastny, 36. Brunette (Hejduk) - 13. a 52. Huselius, 31. a 33. Langkow, 11. Hamrlík, 22. Moss, 40. Amonte. Střely na branku: 30:26. Diváci: 18.007. Phoenix - Detroit 1:5 (0:1, 0:0, 1:4)
Branky: 41. Perreault (Z. Michálek) - 20., 47. a 55. Holmström, 51. a 58. Dacjuk (u druhé Lang). Dominik Hašek odchytal za Detroit celý zápas, z 16 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 93,8 procenta. Střely na branku: 16:45. Diváci: 14.386. Vancouver - Minnesota 2:5 (0:2, 2:1, 0:2)
Branky: 32. Pyatt (Bulis), 35. W. Mitchell - 4. a 46. Gáborík, 13. Rolston, 25. Radivojevič, 54. Walz. Střely na branku: 26:38. Diváci: 18.630. Los Angeles - San Jose 2:5 (0:0, 1:3, 1:2)
Branky: 26. Cammalleri, 49. Kopitar - 28. M. Bell, 33. M. Michálek, 39. Marleau, 48. Clowe, 59. Rissmiller. Střely na branku: 24:31. Diváci: 17.054.