Dusno na Giru! Neukázněného diváka zfackoval jezdec, Čech uklidňoval | iSportLIFE | iSport.cz
1.6.2019 • 20:45

Dusno na Giru! Neukázněného diváka zfackoval jezdec, Čech uklidňoval

Giro, López… a pár facek. I tak by se dala pojmenovat předposlední etapa slavné italské Grand Tour. V jejím závěru došlo ke konfrontaci závodníka Astany Miguela Ángela Lópeze s fanouškem a nezůstalo jen u slov. Tým slavil alespoň etapové prvenství jiného svého cyklisty Pella Bilbaa, v růžovém je i před zítřejší časovkou Richard Carapaz, na kterého ztrácí Primož Roglič přes tři minuty.Vepředu už se pomalu začínalo bojovat o vítězství ve 20. etapě Giro d´Italia. Několik metrů za hlavní skupinou se ale odehrál úplně jiný souboj. V něm došlo i na pár facek. Hlavní aktéři: lídr Astany Miguel Ángel López usilující o vylepšení postavení v celkovém pořadí a neukázněný fanoušek. Místo: závěrečné stoupání, konkrétně šest kilometrů před cílem.

Zápletka byla následující. Kolumbijský cyklista, kterému patřila šestá příčka v celkovém pořadí, měl včera poslední šanci své postavení vylepšit. Už před Girem totiž i jeho týmový kolega Jan Hirt prohlašoval, že jasným cílem hlavního muže Astany bude pódium. „Letos je ještě silnější než loni a myslím, že pro něj hlavní a jediná varianta je vyhrát celkově. Pódium musí být samozřejmostí plus úspěch bude vítězství,“ řekl Hirt.

Se ztrátou šesti minut bylo jasné, že vítězství už je nemožné, o top5 ale chtěl López s pomocí silných týmových parťáků ve včerejší horské etapě ještě zabojovat. A jeho cíl byl patrný od samého začátku etapy. Jenže v jejím závěru dostala mise s názvem López na pódiu pořádně na frak.

Ne snad že by nositeli bílého dresu pro nejlepšího mladého závodníka došly síly. Naopak, těch měl spoustu. Vše ale zhatili neukáznění fanoušci. Jeden z nich běžel ve stoupání podél trati, nedával pozor a vrazil do jiného a poté zasáhl i Lópeze, který spadl z kola. Bylo to ve chvíli, kdy už pomalu doháněl čelní skupinu, ve které byli Richard Carapaz, lídr Gira, Vincenzo Nibali a Mikel Landa.

Pád mu ale veškeré naděje pohřbil a tak se pětadvacetiletý sportovec rozzuřil tak, že se na fanouška, sedícího na zemi, vrhnul a začal ho fackovat. V tu chvíli přijel na místo Hirt, který na Lópeze něco zakřičel a ten se vrátil ke svému kolu, nasedl, český cyklista ho ještě roztlačil a frustrovaný Kolumbijec pokračoval do cíle, kam dorazil se ztrátou 1:49 minuty na vítězného kolegu Pella Bilbaa.

„Je to neštěstí, co se stalo. Měl jsem nohy na to, abych ty nejlepší vrchaře stíhal,“ řekl v cíli López. „Byl jsem sražen na zem. Je potřeba, aby tady bylo víc respektu k cyklistům. Ale za svou reakci se omlouvám, byl jsem plný adrenalinu,“ uznal svou chybu.

Svého podřízeného neomlouval ani manažer stáje a někdejší skvělý závodník Alexandre Vinokurov, který zároveň ale vyzval fanoušky k větší opatrnosti. „Někdy se prostě necháte ovládnout emocemi, jinak by tak asi nereagoval, v každém případě to pro cyklistiku není dobré. Možná je to ale i vzkaz pro diváky, aby byli víc opatrní.“

Lópezovo chování bylo umocněno i smůlou v několika předchozích etapách. V časovce do San Marina (9. etapa) a ve stoupání do cíle v Lago Serrú (13. etapa) měl technické problémy, které mu přinesly časovou ztrátu. Nyní má ale i štěstí. Za podobné chování totiž pravidla UCI udělují pokutu 200 švýcarských franků (asi 4600 korun) a vyloučení ze závodu. Jury se ale před poslední etapou Kolumbijce zželelo. Jeho chování nazvala „lidskou reakcí“ a neudělila mu žádný trest.

Zítra uzavře letošní Giro časovka ve Veroně. Do ní vstoupí v růžovém dresu Carapaz a pravděpodobnost, že by ho z něj ještě někdo vysvlékl, je minimální. Závod proti chronometru totiž měří jen 17 kilometrů a Carapazův náskok před Nibalim je 1:54 minuty, vynikající časovkář Roglič ztrácí dokonce 3:16. Ale jak už cyklistika mnohokrát ukázala, není konec, dokud se neprojede cílem.

Lopez zfackoval fanouška, který ho v závěru etapy srazil z kola
Lopez zfackoval fanouška, který ho v závěru etapy srazil z kola


Další články autora
 

Cyklistika

MS v cyklistice 2019 (22. - 29. 9. 2019, Anglie)
Česká nominace Mistr světa 2018: Alejandro Valverde

Giro d'Italia (9. - 31. 5. 2020, Maďarsko a Itálie)
Vítěz 2019: Richard Carapaz

Tour de France (27. 6. - 19. 7. 2020, Francie)
Tour v roce 2020 odstartuje z Nice Vítěz 2019: Egan Bernal

Vuelta (14. 8. - 6. 9. 2020, Nizozemsko a Španělsko)
Vuelta 2020 začne v Utrechtu Vítěz 2019: Primož Roglič

103. ročník Giro d'Italia odstartuje 9. května individuální časovkou o délce 9,5 km v uličkách Budapešti. V Maďarsku bude mít svůj start a cíl i 2. a 3. etapa. Poté se tradičně přesune do Itálie. Celá trasa Giro d'Italia 2020 bude odhalena na podzim 2019.

Růžový trikot obhajuje Richard Carapaz, který se stal první ekvádorským vítězem slavných Grand Tour v historii.

Giro d'Italia patří spolu s Tour de France a Vueltou mezi Grand Tour, 3-týdenní etapové závody, zařazené do kalendáře UCI World Tour. Jde o druhý nejstarší cyklistický etapový závod, který se koná od roku 1909.

Mezi nejslavnější jezdce historie patří Alfredo Binda, Fausto Coppi a Eddy Merckx, kteří si na Giru připsali 5 vítězství v celkové klasifikaci závodu. Z českých cyklistů je rekordmanem Ján Svorada, který má na kontě v 10 účastí v rozmezí 1991-2004, během kterých 5x dosáhl na etapový triumf. V posledních letech se blýskl i Roman Kreuziger, který si v roce 2011 připsal 5. místo v celkové pořadí a etapové prvenství v horské 19. etapě Gira 2012.

Další ročníky
Ročník 2019
Ročník 2015
Další kola
1 Praha,
Milíčovský les: 16. 3.
Výsledky
2 Ostrava,
Bělský les: 13. 4.
Výsledky
3 Brno,
zoo: 14. 9.
Výsledky
4 Praha,
Divoká Šárka: 19. 10.
Přihlásit se
5 Říčany,
les: 9. 11.
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří též trackovací aplikace Superlife pro všechny nadšené sportovce. Přijmi výzvu!

Články odjinud