DOBOJOVÁNO: Tour de France vyhrál Froome, Kreuziger je pátý

0
Dresy repre? Neurazí, ale žádná sláva. Konečně zajímavé nápady, ale sráží je…
Dostál: Moc se mi líbí Kovář. Staňkovi pomohla Slavia, kdo ale jako trojka?

Poslední etapu 100. ročníku Tour de France vyhrál ve spurtu pod světly na Champs-Elysées v Paříži německý cyklista Marcel Kittel. Celkově zvítězil Brit Chris Froome, Roman Kreuziger skončil pátý, což je nejlepší český výsledek v historii.

"Z osobního pohledu rozhodně nemůžu být zklamán. Byla to velmi dobrá Tour. Kdyby mi někdo před startem řekl, že skončím pátý, nevěřil bych tomu. Vím, že spousta lidí v dobré umístění doufala, protože věřili, že tam pokaždé s Albertem ( Contadorem ) do poslední chvíle vydržím, ale nebylo to vůbec jednoduché," uvedl Kreuziger na svém webu.

V závěrečné etapě se už podle zvyku prakticky nezávodilo, zato byl na 133 kilometrů dlouhé trase z Versailles do centra francouzské metropole čas na oslavy. Froome, který měl v čele průběžného pořadí více než pětiminutový náskok, si tak za jízdy mohl ve žlutém trikotu připíjet s kolegy z týmu Sky tradičním šampaňským.

Nezapomenutelné snímky z Tour de FranceFoto Reuters

Před cílem se pak celý tým Sky chytil kolem ramen a Froome přiznal, že mu to vehnalo slzy do očí. "Věděl jsem, že to bude velká chvíle, ale takové emoce jsem nečekal. Asi to bude nějakou chvíli trvat, než to všechno vstřebám, byl to opravdu nezapomenutelný závod," prohlásil vítězný Brit.

Až v závěru peloton zrychlil. O pařížský etapový triumf se poprvé jelo pod světly a souboj spurtérů pro sebe rozhodl Němec Kittel. Ten v letošním ročníku vyhrál čtvrtou etapu a přerušil sérii Brita Marka Cavendishe , který v minulých letech zvítězil v pařížském dojezdu čtyřikrát za sebou. Letos byl třetí za dalším Němcem Andrém Greipelem.

Loni Froome pomáhal Bradleymu Wigginsovi, který Tour vyhrál jako první Brit, nyní na triumf svého krajana navázal. Druhé místo v konečném pořadí obsadil Kolumbijec Nairo Quintana, třetí skončil Španěl Joaquim Rodríguez a čtvrtý jeho favorizovaný krajan Alberto Contador , Kreuzigerův spolujezdec ze stáje Saxo-Tinkoff, která vyhrála soutěž týmů.

Quintana při své premiérové účasti na Tour zároveň získal titul nejlepšího jezdce pod 25 let a také puntíkovaný trikot pro vítěze vrchařské soutěže. Bodovací soutěž vyhrál slovenský cyklista Peter Sagan.

1. Kittel (Něm./Argos) 3:06:14,