Tour de France 2019 | Thomas pojede do Paříže ve žlutém: Naposledy jsem brečel na své svatbě | iSportLIFE | iSport.cz
Autor: tej
28.7.2018 • 19:14

Thomas pojede do Paříže ve žlutém: Naposledy jsem brečel na své svatbě

Na začátku své kariéry Geraint Thomas ošklivě havaroval a přišel o slezinu, na své vůbec první Tour de France skončil předposlední a v loňském roce z ní musel odstoupit, protože si v deváté etapě zlomil klíční kost. Letos si to všechno vynahradil a dostal  se na vrchol své kariéry. Do Paříže pojede ve žlutém trikotu pro vítěze! „Vůbec nevím, co mám říct. Je to ohromující. Nikdy jsem si nemyslel, že bych mohl Tour de France vyhrát a najednou… Vyhrávám Tour!“ neskrýval nadšení ze svého historického úspěchu.Přitom to nebyl on, kdo byl lídrem stáje Sky. Když se v jedenácté etapě oblékal do žlutého, novinářům tvrdil, že se jeho role nemění. Měl být podporou pro Chrise Frooma. „Lídrem zůstává on, je to legenda, vyhrál Tour už čtyřikrát,“ tvrdil. A podobná slova opakoval po každé další dokončené etapě.

Jenže Froome byl po svém nedávném triumfu na Giru unavený a nestačil držet tempo s těmi odpočatějšími. A právě po páteční královské etapě přišel zlom. 

„Geraint závodí fantasticky, zaslouží si být ve žlutém. Držím palce, aby to zvládl až do Paříže,“ řekl v cíli Lourdes zničený Froome a předal tak svému dlouholetému parťákovi žezlo.

A ten to zvládl. Od jedenácté etapy o žlutý trikot nepřišel a zvládl jej udržet i v dnešní obávané časovce, ve které skončil na skvělém třetím místě. „Nemůžu ani mluvit, je to neuvěřitelné. Naposledy jsem brečel, když jsem se ženil. Nevím, co se to se mnou děje,“ neskrýval dojetí.

A to mohl děkovat i štěstí, během časovky mu totiž v jedné zatáčce podjelo zadní kolo a jen tak ho stihl vyrovnat a zabránit pádu. „Dnes jsem se cítil skvěle a silně. Ze začátku jsem jel trochu strnule, ale sportovní ředitel mi řekl, abych to zlehčil a jel uvolněněji, abych si zvládl zajistit výhru. To jsem udělal, bylo to ale stresující. Věřil jsem, že bych tu mohl kluky porazit, byla to ta největší etapa za poslední tři týdny. Je to nádherné.“

Svůj nelehký úkol splnil i slovenský cyklista Peter Sagan. Ten po pádu v sedmnácté etapě viditelně trpěl, přesto se ze všech sil snažil dojet do cíle tří následujících etap, i když v bolestech.

Zvládl úspěšně dokončit i časovku a i on se tak může radovat. Pošesté ovládl bodovací soutěž a vyrovnal rekord Erika Zabela. „Jsem rád, že jsem časovku dokončil a těším se na zítřejší poslední etapu Tour de France. Cítím se o něco lépe, ale i tak mám stále velké bolesti a do dalších závodů se potřebuju zotavit,“ napsal na svou facebookovou stránku.

Dojatý vítěz Tour de France Geraint Thomas a manželkou
Dojatý vítěz Tour de France Geraint Thomas a manželkou


Další články autora
 

Cyklistika

MS v cyklistice 2019 (22. - 29. 9. 2019, Anglie)
Česká nominace Mistr světa 2018: Alejandro Valverde

Giro d'Italia (9. - 31. 5. 2020, Maďarsko a Itálie)
Vítěz 2019: Richard Carapaz

Tour de France (27. 6. - 19. 7. 2020, Francie)
Tour v roce 2020 odstartuje z Nice Vítěz 2019: Egan Bernal

Vuelta (14. 8. - 6. 9. 2020, Nizozemsko a Španělsko)
Vuelta 2020 začne v Utrechtu Vítěz 2019: Primož Roglič

Aktuální události
1 Praha,
Milíčovský les: 16. 3.
Výsledky
2 Ostrava,
Bělský les: 13. 4.
Výsledky
3 Brno,
zoo: 14. 9.
Výsledky
4 Praha,
Divoká Šárka: 19. 10.
Přihlásit se
5 Říčany,
les: 9. 11.
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří též trackovací aplikace Superlife pro všechny nadšené sportovce. Přijmi výzvu!

Články odjinud