Tour de France 2019 | NEJ z letošní Tour: Hrdinové Sagan s Craddockem i zákeřní policisté | iSportLIFE | iSport.cz
30.7.2018 • 04:30

NEJ z letošní Tour: Hrdinové Sagan s Craddockem i zákeřní policisté

 • To nejlepší z letošního ročníku Tour de France

  Je konec. Letošní 105. ročník Tour de France má za sebou 21 etap, během kterých cyklisté projeli neuvěřitelných 3351 kilometrů. A stejně jako předešlé roky i letos „Stará dáma“ nabídla spoustu zajímavých momentů. Od skvělých výkonů, přes tuhé boje i nešťastné chvilky během nehod. Podívejte se na to nejlepší z právě skončeného ročníku Tour.

 • Hrdina od první etapy - Lawson Craddock

  Zraněný Lawson Craddock se drží za rameno v cíli první etapy Tour de France

  Neuvěřitelnou smůlu si vybral hned v první etapě americký cyklista Lawson Craddock. Ten po úvodních stech kilometrech havaroval a zlomil si lopatku. Nepříjemné zranění by celou řadu cyklistů donutilo z Tour de France odstoupit, ne však Craddocka. Ten se rozhodl, že se pokusí dojet co nejdál a za každou jím překonanou etapu daruje sto dolarů na opravu veledromu v Houstonu, který poničil hurikán.

  V etapách dojížděl poslední, pokaždé však sklidil stejný aplaus, jako vítěz. Každý mu fandil a celá řada fanoušků se k jeho dobročinnosti připojila. I to mu dodalo spoustu sil, aby dokázal něco neuvěřitelného. Dokázal projet i ty nejnáročnější etapy, které kosily jednoho cyklistu za druhým a dojel až do Paříže! Sice byl v celkovém hodnocení jako poslední, za svůj výkon si však rozhodně zaslouží titul největšího hrdiny letošní Tour.

 • Policisté v akci – slzný plyn v očích cyklistů a sražený favorit

  Jedna z protestujících dostala od policisty přímý zásah slzným plynemJedna z protestujících dostala od policisty přímý zásah slzným plynemFoto Reuters

  S často divokými diváky si francouzští policisté ve většině případů poradili na jedničku, hned dvakrát si však vysloužili posměšky. Po třiceti kilometrech šestnácté etapy museli řešit demonstranty, kteří na silnici pomocí těžkých strojů natahali balíky slámy a odmítali trasu uvolnit. Aby je dostali z cesty, použili slzný plyn. Dostat demonstranty pryč se jim sice podařilo, neuvědomili si však, že slzný plyn zůstane ve vzduchu a dostane se do očí poloviny pelotonu. Ti tak museli po chvíli znovu zastavit a vymývat si oči vodou. A hned druhý den se „předvedli“ znovu. Po skončení sedmnácté etapy si favorit Chris Froome oblékl černou bundu a kvůli tomu skončil na zemi. Jeden z akčních policistů si ho totiž spletl s fanouškem a shodil ho z kola.

 • Richie Porte a jeho zakletá devátá etapa

  Byl považován za jednoho z největších favoritů na celkové vítězství, ale stejně jako v loňském roce, i letos musel s ošklivým zraněním odstoupit. A znovu v deváté etapě. V té loňské při sjezdu vyjel ze silnice, srazil z kola Daniela Martina a oba narazili hlavou do skály. A v letošním roce zažíval déjà vu. V etapě s obávanými kostkami skončil na zemi a v bolestech musel odstoupit.

 • „Smrtelná“ Tour pro sprintery

  Mark Cavendish už na letošní Tour de France nepokračuje

  Letošní ročník Tour de France byl pro sprintery přímo katastrofální. Po náročných horských etapách už v pelotonu skoro žádní nezůstali. Extrémní výšlapy nezvládl třeba Marcel Kittel a Mark Cavendish, kteří nestihli časový limit. V průběhu nejnáročnější alpské etapy skončil největší rival Petera Sagana v boji o zelený trikot Fernando Gaviria, skončil i André Greipel či Dylan Groenewegen. Předčasný konec mohl čekat i Petra Sagana, který po pádu v královské 19. etapě viditelně trpěl, s vypětím všech sil však dokázal dojet do cíle. Pouhých sedm minut před vypršením limitu. Poslední čistě sprinterskou etapu v Paříži tak ovládl Alexander Kristoff, snad poslední z těch nejlepších sprinterů, který zbyl a nebyl zraněný.

 • Zelený trikot se skvrnami od krve, boj o něj Sagana bolel

  Peter Sagan měl v sedmnácté etapě nehodu, do cíle dojel od krve a s rozervaným dresem.

  Ovládl tři etapy a v bodovací soutěži si vytvořil slušný náskok. Když navíc přišel o jediného soupeře, měl Peter Sagan zelený trikot v kapse. Jenže málokdo tušil, že ho cesta do Paříže bude ještě tolik bolet. V jednom ze sjezdů sedmnácté etapy vyjel ze silnice a narazil tvrdě do skály, do cíle dojel celý od krve a s rozervaným dresem. Dokázal však zatnout zuby, o den později byl dokonce v závěrečném spurtu. Jenže devatenáctá a zároveň královská etapa ho pořádně prověřila, po dojezdu přiznal, že nemít zelený dres, tak to vzdá. Jenže nevzdal. Ukázal tak, že je jedním z největších bojovníků, jaké si ve sportovním světě vůbec můžete představit.

 • Diváci u silnice? Mnohdy horší chuligáni, než jsou ti na fotbale

  Je to každoroční nešvar. Neohleduplní diváci u silnice, kteří vbíhají do silnice a často způsobí ošklivé havárie. Přestože se s nimi pořadatelé Tour snaží bojovat, vydávají upozornění, dělají odstrašující videa či instalují bariéry, i tak se však najdou tací, kteří nepřemýšlejí a ohrožují nejen své zdraví, ale zejména tak zdraví cyklistů. Nejinak to bylo i letos, kvůli nim musel například odstoupit Vincenzo Nibali, který sice prvotně vinil motorku, později se však ukázalo, že se řídítky zamotal divákovi do popruhu od fotoaparátu. Ve stejné etapě se pak jeden fanoušek rozhodl z kola shodit Chrise Frooma, jen díky štěstěně se mu to nepodařilo. Jen o pár dnů později něco podobného zažil i vítěz Geraint Thomas, toho se zase po konci etapy jeden z diváků snažil strhnout z kola.

 • Gilbertův pád přes zídku

  Pohled na jeho pád tajil dech všem divákům a při pohledu na něj tuhla krev v žilách. Philippe Gilbert ve sjezdu z Col de Portet d´Aspet nevybral jednu ze zatáček a přelétl přes kamennou zídku do propasti. A zrovna v tom samém sjezdu před třiadvaceti lety tragicky zahynul Fabio Casartelli, který narazil hlavou do betonového sloupku. Gilbert pád naštěstí přežil, poté, co se vyškrábal nahoru, ukázal do kamery zdvižený palec a zbylých 60 kilometrů dojel. Jenže to byla také jeho konečná. V cíli mu zraněné koleno neuvěřitelně nateklo a lékařské vyšetření ukázalo, že má zlomenou čéšku.

 • Nejlepší na konec - Geraint Thomas

  Geraint Thomas si obléká žlutý dres, pomáhá mu hosteska

  Nezačínal jako lídr své stáje, přesto dosáhl na tu nejvyšší metu. Geraint Thomas jel původně jako domestik Chrisi Froomovi, v průběhu závodu si však svými neuvěřitelnými výkony zasloužil nejen žlutý trikot, ale i důvěru Sky. Stále sice tvrdil, že lídrem zůstává Froome, zlom však přišel po královské devatenácté etapě, po které i čtyřnásobný vítěz uznal, že si Thomas výhru zaslouží víc.


Další články autora
 

Cyklistika

MS v cyklistice 2019 (22. - 29. 9. 2019, Anglie)
Česká nominace Mistr světa 2018: Alejandro Valverde

Giro d'Italia (9. - 31. 5. 2020, Maďarsko a Itálie)
Vítěz 2019: Richard Carapaz

Tour de France (27. 6. - 19. 7. 2020, Francie)
Tour v roce 2020 odstartuje z Nice Vítěz 2019: Egan Bernal

Vuelta (14. 8. - 6. 9. 2020, Nizozemsko a Španělsko)
Vuelta 2020 začne v Utrechtu Vítěz 2019: Primož Roglič

Aktuální události
1 Praha,
Milíčovský les: 16. 3.
Výsledky
2 Ostrava,
Bělský les: 13. 4.
Výsledky
3 Brno,
zoo: 14. 9.
Výsledky
4 Praha,
Divoká Šárka: 19. 10.
Přihlásit se
5 Říčany,
les: 9. 11.
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří též trackovací aplikace Superlife pro všechny nadšené sportovce. Přijmi výzvu!

Články odjinud