Tour de France 2019 | Vítěz Tour a jeho skryté fair play. Cavendish odhalil, jak mu pomohl | iSportLIFE | iSport.cz
31.7.2018 • 04:45

Vítěz Tour a jeho skryté fair play. Cavendish odhalil, jak mu pomohl

Britský cyklista Geraint Thomas je letošním vítězem Tour de France. A pochvaly sbírá nejen kvůli tomu. Mark Cavendish ho vychválil i za jeho chování na začátku třítydenního maratonu. „V první etapě mi pomohl dostat se zpátky a to je soupeř,“ prozradil.Od Cavendishe se čekalo, že bude atakovat historický rekord v počtu vyhraných etap na Tour, ke kterému mu scházejí čtyři čárky. Nestalo se tak. Thomasův krajan se letos trápil, nefungovala moc ani spolupráce s týmovými kolegy.

Přestože sportovní manažer stáje Dimension Data sliboval, že chvíle třiatřicetileté legendy ještě přijde, nestalo se tak. Cavendish v jedenácté etapě nestihl dojet v časovém limitu a na Tour skončil.

Z domova pak sledoval vítězné tažení Gerainta Thomase, jednoho jezdce z francouzskými diváky nenáviděné stáje Sky. A právě proto se rozhodl podělit o svůj zážitek s ním.

Vše se odehrálo v průběhu první etapy. Cavendish ve svém pravidelném sloupku pro Daily Telegraph popsal, že několik kilometrů před cílem ztratil týmové kolegy a vzhledem k bočnímu větru na trati neměl šanci se dostat zpátky do přední skupiny. Právě první etapa byla čistě sprinterská a Cavendish cítil šanci na úspěch.

Boj o etapové vítězství málem vzdal. „Najednou slyším, jak na mě někdo volá. Podívám se napravo a tam je G (přezdívka Thomase), který mi říká: ‚Pojď, kamaráde, dostanu tě tam‘. A skutečně mi pomohl se vrátit,“ napsal.

Cavendish tehdy nakonec dojel až na pětatřicátém místě, nebýt ale pomoci svého soupeře, dopadl mnohem hůř. „Psal jsem mu pak SMS a říkal mu, že mu strašně děkuji, ale aby na mě neplýtval svou energií a šetřil si ji na zbylé tři týdny. Ale to je právě G. Jeho odpověď zněla: ‚Když budu moct, vždycky pomůžu‘,“ prozradil.

„Chtěl jsem dokázat, jak skvělým přítelem je. Nezištný a věrný a všechny ty hezké věci, které o něm za poslední dobu říkají ostatní, jsou pravdivé,“ poděkoval svému soupeři znovu a potvrdil tak slova, která volí i ostatní cyklisté, když o Thomasovi mluví.

Geraint Thomas v celých třech týdnech předváděl neuvěřitelné výkony a právem se v polovině závodu oblékl do žlutého trikotu. Ten si pak zvládl udržet až do Paříže a gratuloval mu i původní lídr Sky Chris Froome, který i díky Thomasově práci skončil na třetím místě. „Jede skvěle, tu výhru si zaslouží,“ chválil ho dlouholetý parťák Froome.


Další články autora
 

Cyklistika

MS v cyklistice 2019 (22. - 29. 9. 2019, Anglie)
Česká nominace Mistr světa 2018: Alejandro Valverde

Giro d'Italia (9. - 31. 5. 2020, Maďarsko a Itálie)
Vítěz 2019: Richard Carapaz

Tour de France (27. 6. - 19. 7. 2020, Francie)
Tour v roce 2020 odstartuje z Nice Vítěz 2019: Egan Bernal

Vuelta (14. 8. - 6. 9. 2020, Nizozemsko a Španělsko)
Vuelta 2020 začne v Utrechtu Vítěz 2019: Primož Roglič

Aktuální události
1 Praha,
Milíčovský les: 16. 3.
Výsledky
2 Ostrava,
Bělský les: 13. 4.
Výsledky
3 Brno,
zoo: 14. 9.
Výsledky
4 Praha,
Divoká Šárka: 19. 10.
Přihlásit se
5 Říčany,
les: 9. 11.
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří též trackovací aplikace Superlife pro všechny nadšené sportovce. Přijmi výzvu!

Články odjinud