Yates je králem 73. ročníku Vuelty. Závěrečnou etapu vyhrál Viviani | iSportLIFE | iSport.cz
Autor: iSport.czČTK
16.9.2018 • 20:22

Yates je králem 73. ročníku Vuelty. Závěrečnou etapu vyhrál Viviani

Britský cyklista Simon Yates byl v Madridu korunován vítězem 73. ročníku španělské Vuelty. Premiérového triumfu na Grand Tour se dočkal v 26 letech, jistý ho měl prakticky již v sobotu po poslední horské etapě v Pyrenejích. Dnešní závěrečný 21. úsek, během něhož už peloton lídra neatakuje, vyhrál Ital Elia Viviani.Třítýdenní Vueltu dokončil i jediný český účastník Jan Hirt, při své premiéře v závodu obsadil celkové 74. místo.

Yates si na Vueltě spravil chuť po výbuchu na květnovém Giru d'Italia. V královské etapě mu tehdy došly síly a tři dny před koncem přišel o růžový trikot lídra. Poučil se však a ve Španělsku si mnohem lépe rozvrhl síly. S pomocí svého dvojčete Adama si splnil sen.

"Měl jsem jeden nevyřízený účet a teď můžu říct: hotovo," radoval se Simon Yates, člen stáje Mitchelton-Scott. V sobotním rozhodujícím testu dojel třetí a finále si užil s náskokem téměř dvou minut. "Vzal jsem si z Gira ponaučení a Vueltu jel ve větším klidu a pohodě. Proto jsem měl na poslední, rozhodující týden více sil," dodal.

Celkově druhý skončil domácí Španěl Enric Mas a třetí Miguel Ángel López z Kolumbie. Viviani v centru Madridu oslavil už 18. vítězství v sezoně a je jasně nejúspěšnějším cyklistou letošního roku. Druhý dospurtoval trojnásobný mistr světa Peter Sagan.

Díky Yatesovi ovládli všechny tři letošní Grand Tour Britové. Giro d'Italia vyhrál Chris Froome, Tour de France jeho kolega ze Sky Geraint Thomas. Nejlepší silničáře ještě čeká jeden vrchol sezony, a to mistrovství světa v Innsbrucku.


Témata:  sportcyklistikaVueltaSimon Yates
Další články autora
 

Cyklistika

Giro d'Italia (9. - 31. 5. 2020, Maďarsko a Itálie)
Vítěz 2019: Richard Carapaz

Tour de France (27. 6. - 19. 7. 2020, Francie)
Trasa a etayy Tour de France 2020 Vítěz 2019: Egan Bernal

Vuelta (14. 8. - 6. 9. 2020, Nizozemsko a Španělsko)
Vuelta 2020 začne v Utrechtu Vítěz 2019: Primož Roglič

74. ročník Vuelty odstartuje 24. srpna týmovou časovkou o délce 18 km na pobřeží Costa Blanca. Kromě jedné etapy na území Andorry, časovky a startu 11. etapy ve Francii, trasa Vuelty 2019 projede výhradně území Španělska. Na závodníky čeká celkem 3 272 km včetně 8 horských dojezdů.

Červený trikot nebude obhajovat Simon Yates, vítěz dvou etap na Tour de France 2019. V nominaci Mitchelton-Scott pro letošní ročník Vuelty chybí.

Vuelta patří spolu s Tour de France a Giro d'Italia mezi Grand Tour, 3-týdenní etapové závody, zařazené do kalendáře UCI World Tour. Ačkoliv nejmladší ze všech Grand Tour, hovoří se o Vueltě jako nejnáročnějším etapovém závodě v kalendáři.

Profily všech 21 etap Vuelty 2019 >>

Mezi nejslavnější jezdce historie patří Roberto Heras, který si na Vueltě připsal 4 vítězství v celkové klasifikaci závodu. Z českých cyklistů je rekordmanem Ján Svorada, který má na kontě v 6 účastí v rozmezí 1997-2003, během kterých 3x dosáhl na etapový triumf. V posledních letech se blýskli i Zdeněk Štybar s Leopoldem Königem, kteří v roce 2013 vyhráli 7. a 8. etapu. Leopold König v tomtéž ročníku pak dosáhl na celkové 9. místo, které je doposud nejlepším výsledkem českého cyklisty na Vueltě.

Češi na Vueltě 2019 >>

Další ročníky
Ročník 2019
Další kola
1 Praha,
Milíčovský les: 16. 3.
Výsledky
2 Ostrava,
Bělský les: 13. 4.
Výsledky
3 Brno,
zoo: 14. 9.
Výsledky
4 Praha,
Divoká Šárka: 19. 10.
Výsledky
5 Říčany,
les: 9. 11.
Výsledky

www.isportlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří též trackovací aplikace Superlife pro všechny nadšené sportovce. Přijmi výzvu!

Články odjinud