Vuelta 2019 | Češi na startu - Zdeněk Štybar jediný, nominace stájí | iSport.cz
Autor: tej
20.8.2019 • 11:03

Češi na Vueltě 2019: jen Štybar, Vakoč a Hirt v nominaci nakonec chybí

Závěrečný podnik cyklistické Grand Tour je zde, Vuelta 2019 startuje v sobotu 24. srpna. Na startu třítýdenního závodu ve Španělsku měli být i tři Češi, nakonec bude ovšem překvapivě jen jeden, a to Zdeněk Štybar! V pondělí bylo oznámeno, že odcházející Jan Hirt není v nominaci Astany, v úterý se to samé dozvěděl i Petr Vakoč. V pořadí 74. ročník Vuelty nabídne celkem 3272,2 kilometrů dlouhou trasu a mezi největší favority se řadí například Alejandro Valverde, Nairo Quintana či Miguel Ángel López.Zdeněk Štybar – Deceunick-Quick-Step

Zkušený český závodník se po dvouleté absenci chystá na svou čtvrtou Vueltu. Letos se stájí Deceuninck-Quick-Step, kde závodí od roku 2011, prodloužil smlouvu o další dva roky.

V roce 2019 chyběl na Giru i na Tour de France, na Vueltě už se ale dočká. Letos má za sebou dvě vítězství v jarních klasikách. Ovládl jednodenní závody Omloop Het Nieuwsblad a E3 Harelbeke, na Strade Bianche skončil třetí.

Na Vueltě má bývalý cyklokrosařský šampion vítězný zářez z etapy v ročníku 2013.

Petr Vakoč – Deceunick-Quick-Step

Vakoč se v zimě vrátil do pelotonu po roční pauze, kdy se dával dohromady z těžkého zranění poté, co ho srazilo auto. Vakoč utrpěl vážná zranění včetně šesti zlomených obratlů a do pelotonu se vrátil až na začátku této sezony.

Letos se 27letému jezdci dařilo zejména na českém šampionátu, kde skončil třetí v časovce i v silničním závodě. Naposledy závodil Kolem Polska, kde v páté etapě dojel na čtvrtém místě. Závod ovlivnila tragická smrt mladého belgického cyklisty Bjorga Lambrechta.

Vakočovo jméno dlouho figurovalo v širší nominaci, nakonec se ale sedmadvacetiletý český cyklista do konečného osmičky pro Vueltu nedostal. Pražský rodák tak přišel o první start na Grand Tour od Tour de France 2016.

"Nakonec v mém programu na příští týdny po poradě ředitelů nebude Vuelta, ale místo toho pojedu několik jednorázovek. Teď hned o víkendu to bude Hamburk, pak Plouay, kam se hodně těším. Je to závod, který mi sedí. Po Polsku jsem byl ve skvělé formě a věřím, že to tam budu moct prodat," uvedl Vakoč.

Vše už směřuje k mistrovství světa v Británii, které se uskuteční na konci září. "Už se tam moc těším, protože to je jediná možnost v roce, kdy reprezentuju naši zemi. Se Zdeňkem Štybarem a Romanem Kreuzigerem tam budeme mít opravdu skvělý tým a těším se na to, že Česká republika tam pojede na medaili, možná i na vítězství. Budeme tam mít velké ambice. Sám se cítím dobře a doufám, že se mi podaří ještě v nějakém letošním závodě zvítězit," prohlásil Vakoč.

Jan Hirt – Astana Pro Team

Janu Hirtovi se letos docela daří, na Vueltu, kam se s ním počítalo, se ale nakonec nepodívá. Pravděpodobně na tom má svůj podíl fakt, že se v Astaně nedohodl na nové smlouvě.

Osmadvacetiletý jezdec týmu Astana Pro Team už startoval na závodech Grand Tour celkem čtyřikrát. Třikrát na Giru a jednou na Vueltě, ve svém prvním ročníku Gira skončil předloni v celkovém pořadí na dvanáctém místě, letos dojel dvacátý sedmý. Další účast v Pyrenejích ale letos nepřidá...

"Nevím, proč v sestavě na Vueltu nakonec nejsem, konkrétní důvod vám neřeknu. Ani jsme to moc s týmem neřešili a nepídil jsem se po tom. Řekli mi, že jsem rezerva. Prostě nepojedu," řekl serveru iDNES.cz Hirt, jenž má o svém budoucím zaměstnavateli jasno. "Jde jen o oznámení," dodal.

Čtyřiasedmdesátý ročník Vuelty startuje v sobotu časovkou družstev v městě Torrevieja a skončí 15. září v Madridu.


Další články autora
 

Cyklistika

MS v cyklistice 2019 (22. - 29. 9. 2019, Anglie)
Česká nominace Mistr světa 2018: Alejandro Valverde

Giro d'Italia (9. - 31. 5. 2020, Maďarsko a Itálie)
Vítěz 2019: Richard Carapaz

Tour de France (27. 6. - 19. 7. 2020, Francie)
Tour v roce 2020 odstartuje z Nice Vítěz 2019: Egan Bernal

Vuelta (14. 8. - 6. 9. 2020, Nizozemsko a Španělsko)
Vuelta 2020 začne v Utrechtu Vítěz 2019: Primož Roglič

74. ročník Vuelty odstartuje 24. srpna týmovou časovkou o délce 18 km na pobřeží Costa Blanca. Kromě jedné etapy na území Andorry, časovky a startu 11. etapy ve Francii, trasa Vuelty 2019 projede výhradně území Španělska. Na závodníky čeká celkem 3 272 km včetně 8 horských dojezdů.

Červený trikot nebude obhajovat Simon Yates, vítěz dvou etap na Tour de France 2019. V nominaci Mitchelton-Scott pro letošní ročník Vuelty chybí.

Vuelta patří spolu s Tour de France a Giro d'Italia mezi Grand Tour, 3-týdenní etapové závody, zařazené do kalendáře UCI World Tour. Ačkoliv nejmladší ze všech Grand Tour, hovoří se o Vueltě jako nejnáročnějším etapovém závodě v kalendáři.

Profily všech 21 etap Vuelty 2019 >>

Mezi nejslavnější jezdce historie patří Roberto Heras, který si na Vueltě připsal 4 vítězství v celkové klasifikaci závodu. Z českých cyklistů je rekordmanem Ján Svorada, který má na kontě v 6 účastí v rozmezí 1997-2003, během kterých 3x dosáhl na etapový triumf. V posledních letech se blýskli i Zdeněk Štybar s Leopoldem Königem, kteří v roce 2013 vyhráli 7. a 8. etapu. Leopold König v tomtéž ročníku pak dosáhl na celkové 9. místo, které je doposud nejlepším výsledkem českého cyklisty na Vueltě.

Češi na Vueltě 2019 >>

Další ročníky
Ročník 2019
Další kola
1 Praha,
Milíčovský les: 16. 3.
Výsledky
2 Ostrava,
Bělský les: 13. 4.
Výsledky
3 Brno,
zoo: 14. 9.
Výsledky
4 Praha,
Divoká Šárka: 19. 10.
Přihlásit se
5 Říčany,
les: 9. 11.
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří též trackovací aplikace Superlife pro všechny nadšené sportovce. Přijmi výzvu!

Články odjinud