Štybar s kolegy v přesile: Chtěl jsem vyhrát, ale slaví tým a to je hlavní | iSportLIFE | iSport.cz
11.9.2019 • 19:42

Štybar s kolegy v přesile: Chtěl jsem vyhrát, ale slaví tým a to je hlavní

PŘÍMO ZE ŠPANĚLSKA | O téhle etapě věděl, že by mohla být vhodná pro jeho útok na vítězství. Závěrečné tři kilometry mírně do kopce byly pro Zdeňka Štybara tím správným profilem. Už od začátku dne se celý jeho tým snažil možnost výhry neprováhat, proto se hned sedm z osmi závodníků týmu Deceuninck-Quick Step už od startu rozjelo a nechybělo v 47členném úniku. Nakonec jeden z členů belgické stáje sedmnáctý díl letošní Vuelty ovládl, ale místo Štybara jím byl Philippe Gilbert.S čím jste do této etapy vstupovali?
„Věděli jsme už v úterý, že bude hodně foukat a že to bude na terezíny. Ale nijak jsme se toho nebáli, neměli jsme co ztratit, naopak jsme říkali, že James (Knox – nyní průběžně 8. místo) z toho může vytěžit nějaké dobré místo v celkovém pořadí, což se nám povedlo.“

Jelo se docela rychlé tempo, že?
„V jednu chvíli to dokonce vypadalo, že posuneme Naira Quintanu do červeného dresu, ale pak peloton zrychlil. My jsme chtěli samozřejmě vyhrát a zakončit takovou týmovou práci vítězstvím. Byl tam Fabio (Jakobsen), ale ten nám někdy po sto kilometrech říkal, že nemá úplně dobré nohy. Pak odpadl, takže to bylo na mě a na Philippovi.“

 A vy jste za to vzal a víc než dva kilometry před cílem jste se snažil ujet
„Chtěl jsem si ještě před posledním úsekem proti větru udělat náskok a doufal jsem, že se to tam zastaví, protože mi přišlo, že už v té skupině nebude mít kdo tahat. Chtěl jsem tam mít nějaký náskok. Pak jsem čekal, že když pojede Sam Bennett, tak že s ním Gilbert ještě může spurtovat.“

Kdy jste si uvědomil, že vás dojedou?
„Nějakých 600 metrů do cíle. Vydrželo to déle než při mém prvním pokusu tady na Vueltě.“ (Štybar se snažil ujet přibližně dva kilometry před cílem už v 8. etapě, kde nakonec skončil čtrnáctý – pozn. red.) 

Únik byl tentokrát dost veliký, jen od vás z týmu vás tam bylo sedm, že?
„Akorát Maximiliano Richeze tam nebyl.“

Už jste někdy zažil, že vás bylo v úniku tolik?
„Ne, to tedy ještě ne.“ (úsměv)

Kroutili jste nad tím trochu hlavou, že hrajete takovou přesilovku?
„Náš cíl je nebát se závodění a jít do toho. Na nultém kilometru nám hned říkali do rádia: Bacha, po šesti kilometrech je tam otevřená krajina, bude foukat. Všechno jsme věděli, byli jsme připravení a šli jsme do toho.“ 

S Philippem Gilbertem jste oslavoval, ale v koutku duše...
„...samozřejmě, že jsem chtěl vyhrát. Jinak bych nenastupoval. Ale vyhráli jsme jako tým, a to je důležité.“

Zkusíte to i v pátek, při další zvlněné etapě do Toleda?
„Určitě.“


Témata:  sportcyklistikaVueltaZdeněk Štybar
Další články autora
 

Cyklistika

Giro d'Italia (9. - 31. 5. 2020, Maďarsko a Itálie)
Vítěz 2019: Richard Carapaz

Tour de France (27. 6. - 19. 7. 2020, Francie)
Trasa a etayy Tour de France 2020 Vítěz 2019: Egan Bernal

Vuelta (14. 8. - 6. 9. 2020, Nizozemsko a Španělsko)
Vuelta 2020 začne v Utrechtu Vítěz 2019: Primož Roglič

74. ročník Vuelty odstartuje 24. srpna týmovou časovkou o délce 18 km na pobřeží Costa Blanca. Kromě jedné etapy na území Andorry, časovky a startu 11. etapy ve Francii, trasa Vuelty 2019 projede výhradně území Španělska. Na závodníky čeká celkem 3 272 km včetně 8 horských dojezdů.

Červený trikot nebude obhajovat Simon Yates, vítěz dvou etap na Tour de France 2019. V nominaci Mitchelton-Scott pro letošní ročník Vuelty chybí.

Vuelta patří spolu s Tour de France a Giro d'Italia mezi Grand Tour, 3-týdenní etapové závody, zařazené do kalendáře UCI World Tour. Ačkoliv nejmladší ze všech Grand Tour, hovoří se o Vueltě jako nejnáročnějším etapovém závodě v kalendáři.

Profily všech 21 etap Vuelty 2019 >>

Mezi nejslavnější jezdce historie patří Roberto Heras, který si na Vueltě připsal 4 vítězství v celkové klasifikaci závodu. Z českých cyklistů je rekordmanem Ján Svorada, který má na kontě v 6 účastí v rozmezí 1997-2003, během kterých 3x dosáhl na etapový triumf. V posledních letech se blýskli i Zdeněk Štybar s Leopoldem Königem, kteří v roce 2013 vyhráli 7. a 8. etapu. Leopold König v tomtéž ročníku pak dosáhl na celkové 9. místo, které je doposud nejlepším výsledkem českého cyklisty na Vueltě.

Češi na Vueltě 2019 >>

Další ročníky
Ročník 2019
Další kola
1 Praha,
Milíčovský les: 16. 3.
Výsledky
2 Ostrava,
Bělský les: 13. 4.
Výsledky
3 Brno,
zoo: 14. 9.
Výsledky
4 Praha,
Divoká Šárka: 19. 10.
Výsledky
5 Říčany,
les: 9. 11.
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří též trackovací aplikace Superlife pro všechny nadšené sportovce. Přijmi výzvu!

Články odjinud