Od Weylandtovy smrti uplynul rok. Kamarád vzpomíná na jeho vítězství | iSportLIFE | iSport.cz
Autor: bb
9.5.2012 • 17:33

Od Weylandtovy smrti uplynul rok. Kamarád vzpomíná na jeho vítězství

Na místě, kde před rokem zahynul Belgičan Wouter Weylandt při třetí etapě Gira d’Italia, jsou na kamenech připevněny cyklistické dresy, startovní čísla, plakety, umělé květiny i maličké kolo na růžové šňůrce závodu. Mokré kameny vypadají, jako by plakaly nad tragédií, jež se tu přesně před rokem udála.„Ale já si Woutera raději pamatuju jako vítěze třetí etapy z roku 2010, než abych lpěl na špatných vzpomínkách,“ říkal americký cyklista Tyler Farrar, jenž si byl s Weylandtem hodně blízký ze svého pobytu v Belgii.

„Nikdy jsem se nemusel vyrovnávat s něčím takovým. Ztráta kamaráda je traumatická. Zlé věci se stávají dobrým lidem. Ne, nezapomněl jsem, ale snažím se pohnout dál.“

Farrar odjel loni ze závodu den poté, co jeho kamarád zemřel po pádu při sjezdu z Passo del Bocco ve třetí etapě. V čele piety stál závodník, jehož otec ochrnul na dolní polovinu těla, když ho z kola srazilo auto, i letos, když peloton vzpomínal na Weylandta před startem třetí etapy.

Proslovu, minutě ticha a oblíbené písničce naslouchala i Weylandtova rodina včetně přítelkyně An-Sophie, jež loni v září porodila cyklistovu dceru. Číslo 108, které před rokem měl šestadvacetiletý závodník, už nikdo na Giru na zádech nepoveze.

„Nejsou slova, kterými by se dalo vysvětlit, co se loni stalo. Wouter byl skvělý parťák a kamarád, tak si ho budu pamatovat,“ říkal Fränk Schleck pro VeloNews.

Weylandtův kamarád z dětství Iljo Keisse přidával: „Wouterův případ mě naučil, že občas musím shodit závodnické klapky a všímat si i jiných příjemných věcí kolem sebe.“

Všichni cyklisté jsou si však vědomi toho, že žádná opatření nikdy nevyženou hrozbu tragédie na silnicích.

„Cyklistika je nebezpečný sport, ale v okamžiku, kdy začnete mačkat brzdy, nevyhrajete závod. Ano, někdy je to bláznivé, ale musíme s tím žít. Něco zlého se může stát každou chvíli. Nemůžeme o tom přemýšlet, můžeme jen závodit,“ mínil Thomas De Gendt z týmu Vacansoleil.


Témata:  Wouter Weylandtsportcyklistikagiro
Další články autora
 

Cyklistika

Giro d'Italia (9. - 31. 5. 2020, Maďarsko a Itálie)
Vítěz 2019: Richard Carapaz

Tour de France (27. 6. - 19. 7. 2020, Francie)
Trasa a etayy Tour de France 2020 Vítěz 2019: Egan Bernal

Vuelta (14. 8. - 6. 9. 2020, Nizozemsko a Španělsko)
Vuelta 2020 začne v Utrechtu Vítěz 2019: Primož Roglič

1 Praha,
Milíčovský les: 16. 3.
Výsledky
2 Ostrava,
Bělský les: 13. 4.
Výsledky
3 Brno,
zoo: 14. 9.
Výsledky
4 Praha,
Divoká Šárka: 19. 10.
Výsledky
5 Říčany,
les: 9. 11.
Výsledky

www.isportlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří též trackovací aplikace Superlife pro všechny nadšené sportovce. Přijmi výzvu!

Články odjinud