100. ročník Tour chystá na cyklisty náročné horské etapy | iSportLIFE | iSport.cz
Autor: ČTK
24.10.2012 • 12:57

100. ročník Tour chystá na cyklisty náročné horské etapy

Jubilejní 100. ročník Tour de France přichystá cyklistům mimořádně náročný horský profil. Trasa bude v nové sezoně vyhovovat spíše vrchařům, během jedné etapy budou muset závodníci například absolvovat hned dvakrát nechvalně proslulé stoupání do Alp d'Huez.Legendární závod, který se chce v příštím roce oklepat po dopingovém skandálu Lance Armstronga, odstartuje 29. června poprvé v historii na Korsice.

Po 3360 kilometrech, které cyklisté poprvé po 10 letech absolvují výhradně na území Francie, dojede peloton o tři týdny později do tradičního cíle u pařížského Vítězného oblouku.

Ředitel závodu Christian Prudhomme očekává, že Tour bude muset bojovat o svou důvěryhodnost vzhledem k tomu, že devět z posledních 14 titulů muselo být vítězům kvůli dopingu odebráno.

Sedmkrát byl hříšníkem padlý hrdina Armstrong, který triumfoval v letech 1999 až 2005 a o své trofeje přišel až nyní. "Doping je nepřítel. Tour ale bude silnější než doping," řekl Prudhomme.

Cyklistika se podle něj v posledních letech mění. "Nemůžete říct, že (dopingové) testy nefungují. Připomínám, že za posledních pět let jsme přistihli dva vítěze," uvedl s odkazem na Floyda Landise a Alberta Contadora, šampiony z let 2006 a 2010, kteří neprošli během závodu dopingovými kontrolami.

Podle dnes zveřejněných informací o trase bude nový ročník vyhovovat cyklistům, jako je Contador či Andy Schleck. Obhájce titulu Bradley Wiggins bude mít coby časovkářský specialista velké problémy uspět a vedení jeho stáje Sky už dříve oznámilo, že místo týmové jedničky nejspíš zaujme letos druhý Chris Froome.

"Mým cílem vždy bylo vyhrát jednou Tour a potom se vypořádat s tím, co přijde. Mým úkolem pravděpodobně bude podporovat Chrise. Chci být v úspěšném týmu a jestli má být Chris lídrem, tak ať jím je," uvedl Wiggins, který letos dovezl do Paříže žlutý trikot jako první Brit v historii.

Výstup obávanými 21 vlásenkami do horského střediska Alp d'Huez budou muset cyklisté zvládnout dvakrát během 18. etapy. Jen čtyři dny poté, co absolvují další pověstný výjezd na Mont Ventoux, kde vyvrcholí 15. etapa v tradiční Den Bastily.

Žlutý trikot si budou moci letos užít i spurtéři, podle Prudhomma poprvé od roku 1966, jelikož úvodní etapa s cílem v Bastii bude zcela rovinatá. Časovkáři pak budou útočit v jedné týmové a dvou individuálních časovkách. Jejich celková délka se oproti loňsku snížila na 65 kilometrů.


Témata:  sportcyklistikaTour de Francetrasa
Další články autora
 

Cyklistika

Giro d'Italia (9. - 31. 5. 2020, Maďarsko a Itálie)
Vítěz 2019: Richard Carapaz

Tour de France (27. 6. - 19. 7. 2020, Francie)
Trasa a etayy Tour de France 2020 Vítěz 2019: Egan Bernal

Vuelta (14. 8. - 6. 9. 2020, Nizozemsko a Španělsko)
Vuelta 2020 začne v Utrechtu Vítěz 2019: Primož Roglič

14. března 2020
Praha (Milíčovský les)
Přihlásit se
18. dubna 2020
Ostrava (Bělský les)
Přihlásit se
16. května 2020
Říčany
Přihlásit se
6. června 2020
Plzeň (Borský park)
Přihlásit se
12. září 2020
Brno (ZOO Brno)
Přihlásit se
17. října 2020
Praha (Divoká Šárka)
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří též trackovací aplikace iSport LIFE pro všechny nadšené sportovce. Přijmi výzvu!

Články odjinud