3. února 2018 • 16:34

Junior Kopecký bral stříbro na MS v cyklokrosu. Nash dojela dvanáctá

0
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews
Zima dohnal(a) Slavii, Trpišovského díl viny. Sparta má víc herní nadstavby

Cyklokrosař Tomáš Kopecký získal stříbrnou medaili v závodě juniorů na mistrovství světa ve Valkenburgu. Čerstvého vítěze celkového hodnocení Světového poháru dnes porazil na bahnité trati jen Brit Ben Tulett. Kateřina Nash nenavázala na loňský bronz a v nizozemském Valkenburgu obsadila dvanácté místo. Titul obhájila Belgičanka Sanne Cantová.

Kopecký v Nizozemsku, kde odmala žije, zopakoval stříbrnou medaili z listopadového mistrovství Evropy v Táboře. Hned v prvním závodě tak zajistil, že česká výprava třetí rok po sobě neodjede z MS bez cenného kovu.

Tulett ujel Kopeckému v posledním ze čtyř okruhů a napodobil loňský triumf krajana Toma Pidcocka. Téměř dvoumetrový Čech na vítěze ztratil 22 sekund, třetí dojel s odstupem dalších osmi sekund Nizozemec Ryan Kamp.

Britský rodák Kopecký se pohyboval v čele celý závod, i když ani jemu se na rozbahněné trati nevyhnuly pády. Ve třetím kole ujel Tulett poprvé a vypracoval si téměř dvacetisekundový náskok. Kopecký ho dokázal zlikvidovat a oba lídři vjeli do posledního kola společně.

V jeho úvodu opět Tulett českému cyklokrosaři unikl a na další zvrat už Kopecký síly nenašel. Uhájil však druhé místo a vybojoval v juniorské kategorii první českou medaili od roku 2013, kdy byl v Louisville bronzový Adam Ťoupalík.

Čtyřicetiletá Nash se v posledních třech dílech Světového poháru před šampionátem nevešla do elitní desítky, ale nejdůležitější závod sezony jí dlouho vycházel. Do posledního ze čtyř okruhů ještě vjela jako pátá, ale v závěru se o sedm příček propadla na konečnou dvanáctou pozici.

V čele svedly vyrovnaný souboj sedmadvacetiletá obhájkyně Cantová s o dvanáct let starší Američankou Katherine Comptonovou. Pro titul si nakonec stejně jako loni v Bielesu dojela s náskokem 12 sekund Cantová, Comptonová skončila počtvrté v kariéře druhá. Bronz získala domácí Nizozemka Lucinda Brandová s odstupem 26 sekund za vítězkou. Dvanáctá Nash na vítězku ztratila 2:55 minuty

Adéla Šafářová obsadila deváté místo na mistrovství světa ve Valkenburgu v závodě cyklokrosařek do 23 let. Roli největší favoritky potvrdila Britka Evie Richardsová, jež získala titul podruhé v kariéře.

Mistrovství světa v cyklokrosu ve Valkenburgu (Nizozemsko):

Ženy elite: 1. Cantová (Belg.) 49:34, 2. Comptonová (USA) -12, 3. Brandová (Niz.) -26, 4. Majerusová (Luc.) -55, 5. Brandauová (Něm.) -1:26, 6. Keoughová (USA) -1:45, 7. Lechnerová (It.) -1:49, 8. Andersonová (USA) -1:57, 9. Petitová -2:10, 10. Maniová (obě Fr.) -2:38, ...12. Nash -2:55, 27. Havlíková (obě ČR) -6:11.

Ženy do 23 let: 1. Richardsová (Brit.) 37:52, 2. Del Carmen Alvaradová (Niz.) -38, 3. Heiglová (Rak.) -1:04, 4. Harndenová (Brit.) -1:24, 5. Nagengastová (Niz.) -1:40, 6. Casasolaová (It.) -1:40, ...9. Šafářová -2:03, 17. Mišoňová -4:29, 33. Ungermanová -7:28, 35. Vaníčková (všechny ČR) -8:00.

Junioři: 1. Tulett (Brit.) 41:19, 2. Kopecký (ČR) -22, 3. Kamp (Niz.) -30, 4. Lindner (Něm.) -34, 5. Maher (USA) -35, 6. Ronhaar (Niz.) -36, ...21. Schierl -2:47, 24. Ježek -3:02, 30. J. Ťoupalík -4:12, 34. Říman -4:29, 39. Tomášek (všichni ČR) -4:44.