Svorada vstoupil do síně slávy deníku Sport. Česká cyklistika je světová, řekl | iSportLIFE | iSport.cz
21.8.2018 • 20:02

Svorada vstoupil do síně slávy deníku Sport. Česká cyklistika je světová, řekl

Dokázal, co žádný jiný Čech. Během své kariéry nasbíral Ján Svorada mimořádné triumfy, které si zaslouží ocenění. Brzy padesátiletý cyklista byl proto uveden do síně slávy deníku Sport. Při návštěvě redakce také odpovídal na dotazy čtenářů, které zajímala i kontroverzní témata jako například dopingová kauza Lance Armstronga. „Myslím, že si to zavinil do značné míry svou arogantní povahou,“ říká k bývalé americké legendě nejúspěšnější český závodník historie.Jako jediný český závodník nasbíral etapová vítězství na všech Grand Tour. Tři na Tour de France, pět na Giru a tři na Vueltě. 28. srpna oslaví Ján Svorada padesáté narozeniny, je otcem dvou dospělých dětí a má dobře rozjeté podnikání. Se svou kariérou je spokojený, ale příliš ji zpětně neprožívá.

Nevlastní například žádnou z mnoha velikých trofejí, které vybojoval. „Proč bych si je měl schovávat, aby na ně padal prach?“ poznamenal s úsměvem legendární český závodník, který byl v úterý uveden do síně slávy deníku Sport.

Během návštěvy redakce Svorada odpovídal na dotazy čtenářů v online rozhovoru. A bylo znát, že názory respektovaného veterána silniční cyklistiky je velmi zajímají.

Došlo i na téma Lance Armstronga a jeho dopingové kauzy, na základě níž zpětně přišel o všech sedm vítězství na Tour de France. Podle Svorady byla slavnému americkému jezdci vítězství anulována zbytečně a za pádem legendy vidí Američanovu osobnost.

„Myslím, že si to zavinil do značné míry sám svou arogantní povahou,“ řekl bývalý český elitní jezdec. Sám se k dopingu nikdy neuchýlil a je rád, mít konec kariéry jako Armstrong, by nechtěl. V současné cyklistice je prý doping kontrolován velmi precizně. „Jen blázen by dnes užíval zakázané prostředky.“

Ján Svorada v síni slávy deníku Sport: Cením si čtrnácti let u profesionálů

A jak bývalý úspěšný jezdec hodnotí stávající úroveň tuzemské cyklistiky? „Myslím si, že na to, jak jsme malá země, tak máme relativně slušný počet jezdců v širší světové špičce. To potvrzují například Kreuziger se Štybarem. König bohužel zápasí se zdravotními problémy, a je otázkou, jestli se dokáže vrátit na úroveň, na níž byl před několika lety.“

Fanoušky cyklistiky také zajímalo, proč podle Svorady slovenský Tourminátor Peter Sagan nikdy nezískal celkové vítězství na žádné z Grand Tour. „Sagan nevyhrál Tour, protože není dostatečně dobrým vrchařem. A nemyslím si, že by se mu to někdy povedlo.“

Jednoznačně nejslavnějším momentem Svoradovy kariéry bylo vítězství finálové etapy Tour de France na Champs-Élysées. „Skvělý pocit. Bylo to relativně jednoduché. Na druhou stranu bylo hodně složité, dojet až do Paříže v předcházejících třech týdnech.“


Další články autora
 

Cyklistika

Giro d'Italia (9. - 31. 5. 2020, Maďarsko a Itálie)
Vítěz 2019: Richard Carapaz

Tour de France (27. 6. - 19. 7. 2020, Francie)
Trasa a etayy Tour de France 2020 Vítěz 2019: Egan Bernal

Vuelta (14. 8. - 6. 9. 2020, Nizozemsko a Španělsko)
Vuelta 2020 začne v Utrechtu Vítěz 2019: Primož Roglič

1 Praha,
Milíčovský les: 16. 3.
Výsledky
2 Ostrava,
Bělský les: 13. 4.
Výsledky
3 Brno,
zoo: 14. 9.
Výsledky
4 Praha,
Divoká Šárka: 19. 10.
Výsledky
5 Říčany,
les: 9. 11.
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří též trackovací aplikace Superlife pro všechny nadšené sportovce. Přijmi výzvu!

Články odjinud