SERIÁL: Ve jménu otce. Vyhraje Kreuziger Tour? | iSportLIFE | iSport.cz
Autor: Jiří Fejgl
27.12.2009 • 12:50

SERIÁL: Ve jménu otce. Vyhraje Kreuziger Tour?

Dostal se do společnosti, kam žádný jeho krajan dosud nevstoupil. Roman Kreuziger, třiadvacetiletý cyklista, je počítán mezi muže, kteří mohou vyhrát Tour de France, královnu mezi světovými závody. Letos skončil syn bývalého mistra světa v cyklokrosu devátý. To je fantazie!„Roman dokázal to, co žádný Čech nezvládl,“ pronesl uznale Kreuziger senior.
„Je to velmi talentovaný jezdec. Má předpoklady jednou Tour vyhrát,“ přidal se jeden ze zasvěcených, Chris Carmichael, osobní trenér proslulého Američana Lance Armstronga.

Už letos předvedl mladý Čech, že míří mezi velikány. Ač sužován střevními problémy, nakonec se vydrápal do elitní desítky. Splnil tedy svůj cíl. „Hodně lidí mě odepisovalo, ale já jsem jel přesně podle plánu,“ glosoval konečný výsledek člen italské stáje Liquigas.

Roman KreuzigerRoman KreuzigerFoto ČTK/AP


Nakonec zaujal i stylem, jakým se prodral mezi nejlepší. Zaútočil totiž na posvátném cyklistickém místě, v předposlední etapě Tour, při stoupání na Mont Ventoux. Tady se cyklisté vydrápou do výšky 1912 metrů nad mořem, vzhůru jedou posledních 21 kilometrů etapy. „Nechal jsem tam všechno,“ řekl Kreuziger. „Věřil jsem si, že to dokážu.“

Povedlo se, v dalších ročnících by se však chtěl dostat ještě výš. „Během tří let,“ plánuje dobu, kdy by mohl zaútočit na triumf.

Co stojí proti němu? Především současný suverén, Španěl Alberto Contador. Je mu teprve sedmadvacet, vládnout se chystá hodně dlouho. „Je nejlepší, navíc jezdí jako gentleman,“ poklonil se velkému soupeři Lucemburčan Andy Schleck, jeden z Contadorových vyzývatelů.

Druhou potíž naznačil už jednou citovaný Armstrongův osobní trenér. „Zdá se mi, že by jeho cesta vzhůru mohla vypadat jinak,“ řekl Carmichael. „Je přetěžován, jsou na něj kladeny obrovské nároky. Nemyslím si také, že Itálie je vhodným prostředím pro budoucího vítěze Tour. Je tam tlak na okamžitý úspěch, určitá netrpělivost,“ varoval. „Nepředpokládám, že by z tohoto prostředí vzešel v nejbližší době vítěz Tour.“

Kreuziger chce tenhle názor změnit. Triumf na Tour je přece cyklistický zlatý grál. „Lepší závod prostě není. Nikde není taková sláva, ani peníze,“ říká otevřeně Kreuziger starší.

„Budu se rvát. Vyhrát Tour je můj sen,“ prohlásil jeho syn. Tak ať se splní!

Roman Kreuziger
Roman Kreuziger
Témata:  sportcyklistikakreuzigerseriál
Další články autora
 

Cyklistika

Giro d'Italia (9. - 31. 5. 2020, Maďarsko a Itálie)
Vítěz 2019: Richard Carapaz

Tour de France (27. 6. - 19. 7. 2020, Francie)
Trasa a etayy Tour de France 2020 Vítěz 2019: Egan Bernal

Vuelta (14. 8. - 6. 9. 2020, Nizozemsko a Španělsko)
Vuelta 2020 začne v Utrechtu Vítěz 2019: Primož Roglič

1 Praha,
Milíčovský les: 16. 3.
Výsledky
2 Ostrava,
Bělský les: 13. 4.
Výsledky
3 Brno,
zoo: 14. 9.
Výsledky
4 Praha,
Divoká Šárka: 19. 10.
Přihlásit se
5 Říčany,
les: 9. 11.
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří též trackovací aplikace Superlife pro všechny nadšené sportovce. Přijmi výzvu!

Články odjinud