V Prat d’Albis slaví Brit Yates, Tour i po ztrátě dál vede Alaphilippe

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Zatím poslední část prestižního závodu vyšla nejlépe barvám Velké Británie. 15. etapu Tour de France se závěrečným stoupáním Prat d´Albis vyhrál sedmadvacetiletý Brit Simon Yates, který se v pyrenejské části Tour dočkal druhého triumfu. Na druhém místě skončil Francouz Thibaut Pinot, vítěz 14. etapy. Dosavadnímu lídrovi Tour de France Julianu Alaphilippovi i po ztrátě v nedělní části závodu nadále patří žlutý trikot. Roman Kreuziger dojel na 17. místě s téměř tříminutovou ztrátou na vítěze. V průběžném hodnocení se posunul o tři příčky a je čtrnáctý.

Loňský vítěz Vuelty Yates se v poslední pyrenejské etapě se čtyřmi těžkými stoupáními držel v popředí a posledních devět kilometrů už jel sám. Do cíle dorazil s více než půlminutovým náskokem na vítěze sobotní etapy Francouze Thibauta Pinota a oslavil letošní druhý dílčí triumf na "Staré dámě".

Také Pinotovi se v závěrečném stoupání povedl trhák a v celkové klasifikaci se posunul na čtvrté místo. Alaphilippe jeho tempu nestačil a jeho drobné krize využil i Thomas, jenž na něj stáhl téměř půl minuty. Ve stejném čase jako Thomas dojel průběžně třetí Nizozemec Steven Kruijswijk. Ten na Alaphilippa ztrácí více než minutu a tři čtvrtě.

V pondělí mají cyklisté volný den, poté je čeká závěrečných šest etap. Tour vyvrcholí tradičním nedělním dojezdem do Paříže.

Výsledky cyklistického závodu Tour de France

Cyklistický závod Tour de France - 15. etapa (Limoux - Foix Prat d'Albis, 185 km)

1. S. Yates (Brit./Mitchelton-Scott) 4:47:042. Pinot (Fr./Groupama-FDJ), 3. Landa (Šp./Movistar) oba -33, 4. Buchmann (Něm./Bora-hansgrohe), 5. Bernal (Kol./Ineos oba -51, 6. Kämna (Něm./Sunweb) -1:03, 7. Thomas (Brit./Ineos), 8. Kruijswijk (Niz./Jumbo-Visma), 9. Valverde (Šp./Movistar) všichni -1:22, 10. Porte (Austr./Trek-Segafredo) -1:30, ...17. Kreuziger (ČR/Dimension Data) -2:58.