Olympijský šampion a vítěz Tour de France Wiggins ukončil kariéru | iSportLIFE | iSport.cz
Autor: ČTKiSport.cz
28.12.2016 • 16:36

Olympijský šampion a vítěz Tour de France Wiggins ukončil kariéru

Pětinásobný olympijský šampion, mistr světa a vítěz Tour de France Bradley Wiggins ukončil v 36 letech cyklistickou kariéru. Nejúspěšnější britský olympionik oznámil své rozhodnutí dnes na sociálních sítích."Splnil jsem si svůj dětský sen a vydělával si na živobytí sportem, do něhož jsem se ve 12 letech zamiloval. Setkal jsem se se svými idoly a jezdil jsem dvacet let s nejlepšími. V roce 2016 tato kapitola končí," napsal Wiggins.

Cyklista, jenž má ve sbírce osm medailí z OH a osm titulů z MS, mluvil o rozlučce na konci letošní sezony už dříve. Po listopadovém Šestidenním závodu v rodném Gentu, který vyhrál společně s další britskou hvězdou Markem Cavendishem, si ale ještě nechal pootevřená zadní vrátka. Dnes se však definitivně rozloučil.

Wiggins sbíral první velké úspěchy na dráze, v roce 2012 ale definitivně prorazil mezi silničářskou elitu. Jako první Brit v historii vyhrál Tour de France a na domácích olympijských hrách v Londýně získal zlato v časovce.

Za zásluhy o cyklistiku ho o rok později britská královna Alžběta II. pasovala na rytíře a v roce 2014 dosáhl Wiggins posledního velkého úspěchu na silnici, když se stal mistrem světa v časovce. Poté se slavný cyklista vrátil na dráhu, vytvořil světový rekord v hodinovce a letos v Riu de Janeiro získal poslední zlatou olympijskou medaili ve stíhacím závodu družstev.

Závěrečné měsíce Wigginsovy kariéry ovlivnilo podezření z podvádění kvůli terapeutickým výjimkám poté, co hackeři v polovině září zveřejnili zdravotní dokumentaci více než stovky světových sportovců. Wiggins o výjimky požádal třikrát těsně před největšími etapovými závody, doping však vždy rezolutně odmítal.

Pětinásobný olympijský šampion, mistr světa a vítěz Tour de France Bradley Wiggins z Británie oznámil v 36 letech konec cyklistické kariéry.
Pětinásobný olympijský šampion, mistr světa a vítěz Tour de France Bradley Wiggins z Británie oznámil v 36 letech konec cyklistické kariéry.

Datum a místo narození: 28. dubna 1980, Gent (Belgie)
Státní příslušnost: Velká Británie
Výška a váha: 190 cm, 82 kg
Největší úspěchy: pětinásobný olympijský vítěz, osminásobný mistr světa, vítěz Tour de France 2012

- OH (5-1-2):
2000 (Sydney) - bronz (stíhací závod družstev), 2004 (Atény) - zlato (stíhací závod), stříbro (stíhací závod družstev) a bronz (bodovací závod dvojic), 2008 (Peking) - 2x zlato (stíhací závod a stíhací závod družstev), 2012 (Londýn) - zlato (časovka), 2016 (Rio de Janeiro) - zlato (stíhací závod družstev)

- MS (8-6-1): 2000 (Manchester) a 2001 (Antverpy) - stříbro, 2002 (Ballerup) - bronz (vše stíhací závod družstev), 2003 (Stuttgart) - zlato (stíhací závod) a stříbro (stíhací závod družstev), 2007 (Palma de Mallorca) - 2x zlato (stíhací závod a stíhací závod družstev), 2008 (Manchester) - 3x zlato (stíhací závod, bodovací závod dvojic a stíhací závod družstev), 2011 (Kodaň) a 2013 (Florencie) - stříbro, 2014 (Ponferrada) - zlato (vše časovka), 2016 (Londýn) - zlato (bodovací závod dvojic) a stříbro (stíhací závod družstev)

- ME (1-0-0): 2015 (Grenchen) - zlato (stíhací závod družstev)

Rodina: ženatý, manželka Catherine, syn Ben, dcera Isabella

Ostatní:
- Syn australského profesionálního cyklisty Garyho Wigginse začal s cyklistikou ve 12 letech. Původně dával přednost dráze, po OH 2008 přešel na silnici. Zpočátku se prosazoval hlavně v časovkách, díky triumfu v časovce na OH 2012 v Londýně se stal prvním cyklistou, který ve stejném roce dokázal vyhrát Tour de France i olympijské zlato.

- Loni založil vlastní profesionální tým, vrátil se na dráhu a v červnu výkonem 54,526 kilometru překonal světový rekord v hodinovce. V roce 2005 byl za přínos ve sportu jmenován důstojníkem, o čtyři roky později komandérem a v roce 2013 rytířem Řádu Britského impéria, takže může používat titul Sir. Vlastní bohatou sbírku starých skútrů a kytar, hlásí se k životnímu stylu modismu.

- Díky zlatu ze stíhacího závodu družstev letos v srpnu se stal nejúspěšnějším britským olympionikem v historii podle počtu medailí. Osmým cenným kovem z OH překonal v počtu medailí krajana Chrise Hoye, jenž byl šestkrát zlatý a jednou stříbrný. Kariéru završil letos v listopadu, když ve dvojici s jinou hvězdou Markem Cavendishem vyhrál tradiční Šestidenní závod na dráze v rodném Gentu.

- Závěrečné měsíce Wigginsovy kariéry ovlivnilo podezření z podvádění kvůli terapeutickým výjimkám poté, co hackeři v polovině září zveřejnili zdravotní dokumentaci více než stovky světových sportovců. Wiggins o výjimky požádal třikrát těsně před největšími etapovými závody, doping však vždy odmítal.


Další články autora
 

Tour de France 2019

Program a ONLINE přenosy Profily všech etap Dresy na Tour de France Nominace týmů Stáje

Tour de France je nejslavnější etapový cyklistický závod, v roce 2019 se koná už 106. ročník. "Stará dáma", jak se legendárnímu závodu přezdívá, proběhne od 6. do 28. července 2019. Jediným Čechem na startu je Roman Kreuziger.

1 Praha,
Milíčovský les: 16. 3.
Výsledky
2 Ostrava,
Bělský les: 13. 4.
Výsledky
3 Brno,
zoo: 14. 9.
Přihlásit se
4 Praha,
Divoká Šárka: 19. 10.
Přihlásit se
5 Říčany,
les: 9. 11.
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří též trackovací aplikace Superlife pro všechny nadšené sportovce. Přijmi výzvu!

Články odjinud