Hodně si to užívám, říká šampion v časovce Černý. Štybar vyvolal pozdvižení | iSportLIFE | iSport.cz
22.6.2018 • 12:51

Hodně si to užívám, říká šampion v časovce Černý. Štybar vyvolal pozdvižení

Mistrem republiky v časovce se stal poprvé Josef Černý, který tak sesadil z trůnu týmového kolegu Jana Bártu, jenž disciplínu opanoval v pěti předešlých ročnících. Největší odezvu u publika měl jednoznačně Zdeněk Štybar, ten skončil po technických problémech na sedmém místě.Jako by si šampionát v silniční cyklistice nemohl vybrat lepší čas, místo ani počasí. Tak to alespoň vypadalo většinu dne na Divadelním náměstí v Karlových Varech, kde startovala a finišovala časovka.

Ke konci úvodní disciplíny mistrovství České republiky a Slovenska v silniční cyklistice Mercedes-Benz Praha silnice 2018 se však počasí rázně změnilo a právě v tu chvíli na startovní čáru postupně nastupovaly ty největší hvězdy dne: Zdeněk Štybar, Jan Bárta a Josef Černý. V mračném počasí dojížděl coby vítěz právě Černý z týmu Elkov Author. O dvacet vteřin překonal svého týmového kolegu Bártu, který disciplínu opanoval v minulosti pětkrát. Třetí místo patřilo Michaelu Kukrlemu ze stejného týmu.

„Být domácím šampionem je nový pocit, který si hodně užívám. A doufám, že bude ještě dlouho trvat,“ sdělil Černý v cíli.

Josef Černý se stal poprvé v kariéře mistrem ČR v časovce, když předčil pětinásobného šampiona Jana Bártu
Josef Černý se stal poprvé v kariéře mistrem ČR v časovce, když předčil pětinásobného šampiona Jana Bártu

Jednoznačně nejsledovanější hvězdou časovky byl však někdejší cyklokrosový šampion Zdeněk Štybar, který bude v neděli obhajovat svůj loňský titul v silničním závodě. Jen co se dvaatřicetiletý sportovní hrdina objevil v zákulisí šampionátu, bylo mezi diváky slyšet špitání: „Je tady Štybar!“

A pak se kolem karavanu, u kterého hrdina šlapal na trenažéru, vytvořil hlouček tiše sledujících fanoušků. Ti mohli vidět jakýsi předzávod na místě. Štybar se sluchátky na uších a závodními brýlemi zběsile šlapal a z tváře mu stékal pot. Ani při tom nevnímal, že jej u startu vyvolává dav fanoušků troubením a výkřiky: „Zdéééněk Štýýýbar!“ nebo „Go, Štyby, go!“

Štybar rozjel závod dobře, v polovině byl v průběžném pořadí třetí, ale druhou část závodu mu pokazily technické problémy s kolem, dojel sedmý.

„Zajímavá trať. Myslím, že i divácky, tím, že je to tažené přes centrum Karlových Varů, tak člověk vidí závodníky jinak než jen někde v polích. A to je super,“ pochvaloval si zážitek bývalý reprezentant Pavel Padrnos.

Trasu si na zkoušku projel i Jiří Ježek, bývalý paralympionik. „Nahoře na pláních to byl boj, protože tam foukalo z boku. Zleva zprava. Navíc, i když má většina trasy nový povrch, tak v některých vesnicích to bylo horší, a když mi to občas skočilo a fouklo do boku, tak mi kolo uletělo až metr do strany,“ líčil Ježek. „Na té trati bylo úplně všechno. Těžké technické sjezdy, dlouhé táhlé rovné sjezdy a velmi obtížné stoupání. Ale posledních pět kilometrů, to byla radost. Mírně to klesalo po krásném asfaltu, bez zatáček.“

Ženský závod vyhrála dvaadvacetiletá Tereza Korvasová, která k cyklistice přešla od vytrvalostních běhů.

„Mám samozřejmě obrovskou radost, že jsem vyhrála, protože je to pro mě v podstatě teprve druhá sezona v cyklistice a první titul od přechodu z atletiky, takže je to pro mě samozřejmě velmi cenné vítězství,“ řekla Korvasová.

Mistrovství ČR a Slovenska v silniční cyklistice - časovka v Karlových Varech:

Muži (40 km): 1. Černý 58:32, 2. Bárta -38, 3. Kukrle (všichni Elkov Author) -2:17, 4. Pietrula (Dukla Praha) -2:51, 5. Bucháček (Elkov Author) -3:07, 6. Turek (Israel Cycling Academy) -3:46, 7. Štybar (Quick-Step Floors) -4:45.

Muži do 23 let (40 km): 1. Otruba (Elkov Author) 1:03:07, 2. Lehký -1:14, 3. Holec (oba Topforex-Lapierre) -1:17.

Junioři (20 km): 1. Vacek (Team Giorgi A.S.D.) 31:20, 2. Kelemen (Dukla Praha) -31, 3. Kopecký (Acrog Balen BC) -37.

Ženy (20 km): 1. Korvasová 35:18, 2. Machačová (obě Dukla Praha) -46, 3. Jaseková (SR) -54, 4. Van Neck -1:09, 5. Bajgerová (obě Dukla Praha) -1:21, 6. Hanesová (SR) -2:41.

Juniorky (20 km): 1. Hájková (SKP Duha Lanškroun) 35:57, 2. Sásková (ČS Specialized junior MTB team) -1:17, 3. Jandová (TJ Favorit Brno) -2:02.


Další články autora
 

Tour de France 2019

Program a ONLINE přenosy Profily všech etap Dresy na Tour de France Nominace týmů Stáje

Tour de France je nejslavnější etapový cyklistický závod, v roce 2019 se koná už 106. ročník. "Stará dáma", jak se legendárnímu závodu přezdívá, proběhne od 6. do 28. července 2019. Jediným Čechem na startu je Roman Kreuziger.

1 Praha,
Milíčovský les: 16. 3.
Výsledky
2 Ostrava,
Bělský les: 13. 4.
Výsledky
3 Brno,
zoo: 14. 9.
Přihlásit se
4 Praha,
Divoká Šárka: 19. 10.
Přihlásit se
5 Říčany,
les: 9. 11.
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří též trackovací aplikace Superlife pro všechny nadšené sportovce. Přijmi výzvu!

Články odjinud