26. prosince 2014 • 20:53

Berger si opět zahrál se Šmicerem ve slávistickém dresu

Autor:
Fotbalista Patrik Berger se dnes poprvé představil na vánočním halovém turnaji internacionálů v Praze a hned to byla v dresu Slavie vítězná premiéra. Jednačtyřicetiletý někdejší reprezentační záložník byl ale hlavně rád za to, že se po letech setkal se známými a že si po delší době opět zahrál v červenobílém dresu s Vladimírem Šmicerem, s nímž "válel" v dresu Liverpoolu.


"Hodně cestuji, takže v minulosti jsem z toho důvodu tady na turnaji nebyl, protože jsem nebyl v Praze. Některé kluky jsem neviděl pět šest let, takže je fajn se s nimi potkat," řekl ČTK Berger, který před necelými pěti lety kvůli zdravotním problémům ukončil profesionální kariéru.

Vicemistr Evropy z roku 1996 si mohl vybírat, zda na turnaji nastoupí za Slavii, nebo za Spartu. Je totiž odchovancem letenského klubu, ještě v dorosteneckém věku přestoupil do konkurenční Slavie a na konci kariéry se přes zahraniční angažmá vrátil do Sparty.

"Nechal jsem si poslat soupisky, abych věděl, kdo je silnější, a k těm jsem se potom připojil. To si samozřejmě dělám srandu," žertoval Berger. "Na Slavii se každý Štědrý den dopoledne scházíme zahrát si fotbal. Hrozně let jsem byl pryč, naposledy když jsem byl hrát, tam stála ještě dřevěná tribuna. Teď dva dny zpět jsem si byl po letech zahrát znovu a tam jsem se s klukama dohodl, že si půjdu zahrát i tady na turnaj," řekl Berger.

Prý není úplný klubista. "Jsou tu kluci, kteří celou kariéru hrávali jen ve Slavii nebo ve Spartě. Já jsem odmalička zažil krásná léta ve Spartě, pak čtyři roky ve Slavii. Díky tomu jsem se dostal tam, kam jsem se dostal. Hrál jsem v obou klubech s fantastickými spoluhráči. Máme to tak půl na půl. Asi trošku víc držím Spartě, ale je mi jedno, který dres mám na sobě," usmál se Berger a ukázal na svůj červenobílý trikot.

Uplynulý rok hodně trávil na cestách, protože spolu se Šmicerem hraje za starou gardu Liverpoolu. "Cestujeme s Liverpoolem po světě, hrajeme zápasy za starou gardu. Většinou je to v Asii. Byli jsme v Singapuru, Kuala Lumpur, ve Vietnamu. Akcí je hodně," řekl. "My si to pak se Šmícou ještě vždy prodloužíme. Letíme někam, máme rádi golf. Hrajeme golf, cestujeme, takže je to fajn," dodal.

I vzhledem k zápasům za starou gardu si Berger stále udržuje dobrou postavu. "Víme, že kdybychom měli trošku větší nadváhu, možná by vybrali jiné kluky než nás. Tohle nás drží. Ale já nikdy neměl sklony k tloustnutí," prohlásil Berger.

S potěšením sledoval, že česká reprezentace pod vedením nového kouče Pavla Vrby vyhrála všechny čtyři úvodní zápasy kvalifikace mistrovství Evropy. "Myslím, že reprezentace udělal velký kus práce, je to důležitý mezikrok, aby byli na mistrovství Evropy. Je vidět, že když se dá dohromady dobrý mančaft, který chce makat, tak to prostě jde. Dá se hrát s každým," řekl Berger.

Naopak ho zklamalo, že Sparta v pohárech nejprve vypadla v předkole Ligy mistrů a později po prohře v Bernu nepostoupila do jarní části Evropské ligy. "Ze Sparty mám pocit, že když má udělat nějaký důležitý krok, tak jako by zklame. Je to škoda, protože ta mužstva zase nebyla o tolik lepší než Sparta," podotkl.

Ze Sparty už podle něj nejde takový strach jako dřív. "Už to není tak, že kluby přijedou na Letnou a už v Letenském tunelu prohrávají 0:3. To vyprchalo. Sparta je pojem, ale už není taková, jako bývala, když dominovala českému fotbalu a dělala díru i do Evropy. Už to není tak, že z ostatních klubů by se sebrali hráči, dali se do Sparty a pak to ze Sparty odcházelo pryč," doplnil Berger.

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Hokej na ZOH 2018 >>

 Klasická verze
Mobilní verze