Ve Světovém poháru šachistů už vypadla většina favoritů | iSport.cz
22. září 2015 • 16:18

Ve Světovém poháru šachistů už vypadla většina favoritů

Autor:
Čtvrtfinále na Světovém poháru šachistů v Baku má překvapivé složení. Z nejvýše nasazené osmičky totiž zůstali ve hře jen Američan Hikaru Nakamura a Nizozemec s nepálskými kořeny Anish Giri. Zato je ve čtvrtfinále teprve šestnáctiletý Číňan I Wej.


Bulhar Veselin Topalov, třetí hráč světa a při neúčasti Carlsena s Ánandem hlavní favorit, se musel sklonit před Petrem Svidlerem z Ruska. Američan Fabiano Caruana překvapivě nestačil na domácího Mameďjarova a obhájce titulu Rus Vladimir Kramnik prohrál už ve třetím kole s krajanem Dmitrijem Andrejkinem.

Další ruský velmistr Alexandr Griščuk vypadl s Ukrajincem Pavlem Eljanovem, jemuž se podařilo restartovat kariéru, jež se zadrhla po šestém místě na světě v roce 2010. V Baku během týdne poskočil na žebříčku o patnáct míst a už je sedmnáctý.

Číňan I Wej potvrzuje pověst zázračného šachového dítěte. Už ve 14 letech překonal hranici 2600 ELO bodů, což se v tomto věku ještě nikomu nepodařilo, a v současné době už je v první světové dvacítce. V Baku v rozstřelu vyřadil mnohem zkušenějšího krajana Li Žen-tinga a už se něm začíná hovořit jako o jednom z možných uchazečů o titul mistra světa.

Finalisté Světového poháru se kvalifikují na Turnaj kandidátů, z něhož vzejde vyzývatel pro norského mistra světa Magnuse Carlsena. Vedle toho si rozdělí 200 tisíc eur, tedy víc než pět milionů korun. Vítěz bude korunován nejpozději 5. října. Oba čeští zástupci David Navara i Viktor Láznička skončili už ve druhém kole.

Čtvrtfinálové dvojice: Svidler (Rus.) - I Wej (Čína), Vachier-Lagrave (Fr.) - Giri (Niz.), Mameďjarov (Ázer.) - Karjakin (Rus.), Eljanov (Ukr.) - Nakamura (USA).

Témata:  šachy, Sport, Světový
 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Nový hrací model Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci.
Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu.

Profily klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

MS v hokeji 2019 (Slovensko): Program * Rozpis * Vstupenky * Tabulky

MS v biatlonu 2019 (Östersund): Program * Závody * Info a vstupenky

Články odjinud


Články odjinud