17. července 2017 • 12:43

Šampionka Hosszúová:Plavecké závody se rozhodují ve svolavatelně

Autor:
Plavecké závody se rozhodují už ve svolavatelně, myslí si očekávaná hvězda mistrovství světa v Budapešti Katinka Hosszúová. Trojnásobná olympijská vítězka z Ria je přesvědčena, že v boji o vítězství hraje klíčovou roli psychika. Sama se na startovním bloku mění z osmadvacetileté ženy v Železnou lady.


Klíčové pro budoucí vývoj závodu jsou podle ní poslední okamžiky ve svolavatelně. "Myslím, že v tu chvíli je do značné míry hotovo. Záleží na tom, s jakým mentálním nastavením do toho jdete. Je to o tom, jak jste připraveni. Pak se závod odehraje tak, jak si představujete," řekla veleúspěšná maďarská plavkyně v rozhovoru pro CNN.

Svou psychologickou přípravu zintenzivňuje po cestě z útrob plaveckého stadionu k bazénu. "Když vycházím ven, nevidím ani diváky. Ani nic neslyším. Obvykle poslouchám hudbu, takže už jsem ve své zóně. Mám svou dráhu, svou černou čáru. A o tom to je," prozradila pětinásobná mistryně světa, která září především v polohových závodech.

Nejlepší plavkyně světa uplynulých tří let může další cenné kovy do bohaté medailové sbírky přidat před domácím publikem v Budapešti, kde bazénové soutěže MS v plaveckých sportech začnou v neděli. K úspěchům jí pomáhá, že při závodech nechává svou lidskou osobnost stranou.

"Když se postavím na blok, vidíte Železnou lady. Katinka Hosszúová je v hotelu nebo doma se svými osobními záležitostmi, ale Železná lady nezná žádné omluvy a bude bojovat o co nejlepší výkon," vyprávěla s odkazem na svou přezdívku.

K silné psychice se propracovala se svým trenérem a manželem Shanem Tusupem po zklamání na olympijských hrách v roce 2012 v Londýně, kde skončila na dlouhé polohovce čtvrtá. Démony definitivně porazila loni v Riu, kdy polohový závod na 400 metrů vyhrála a časem 4:26,36 překonala světový rekord Číňanky Jie Š'-wen z OH 2012.

V Riu získala ještě další dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili, které pak pověsila na krk svému dědečkovi László Bakosovi. Ten ji do třinácti let trénoval. "Dal do mého plavání hodně práce. Už když mi byly čtyři roky, řekl mi: Budeš olympijská šampionka," vzpomínala Hosszúová.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze