13. září 2017 • 20:06

Rusko je po šesti letech v semifinále mistrovství Evropy

Autor:
Ruští basketbalisté ve čtvrtfinále mistrovství Evropy v Istanbulu porazili Řecko 74:69 a po šesti letech si zahrají o medaile. Definitivně tak zažehnali krizi, poté co na předchozích dvou šampionátech skončili na 21. a 17. místě. Tentokrát budou hrát o finále se Srbskem, které zdolalo Itálii 83:67.


Rusko, jež zatím na šampionátu podlehlo jen Lotyšsku, se může opřít o nejlepšího střelce turnaje Alexeje Šveda. Proti Řecku se sice dlouho trápil s úspěšností střelby, čehož soupeř využil k dvoucifernému vedení. Ve třetí čtvrtině se ale Šved probral, nastřílel v ní 13 ze svých 26 bodů a zařídil vyrovnání. I v sedmém duelu na turnaji tak pokořil hranici 20 bodů.

V poslední části pak Rusko obrat dokonalo a i díky přesným trestným hodům dotáhlo zápas k vítězství. Řecku už nepomohlo ani 25 bodů v podání Nicka Calathese.

Srbsko rozhodlo duel s Itálií ve druhé čtvrtině, ve které získalo dvouciferné vedení. Italové neměli odpověď zejména na podkošovou sílu Srbů v čele s nejvyšším hráčem mistrovství Bobanem Marjanovičem. I když se střelecky nedařilo hvězdě Bogdanovi Bogdanovičovi, který minul prvních sedm trojek, tak Italové prohrávali na doskoku a dostávali body z pod koše.

Italský perimetr v podání Marca Belinelliho a Luigiho Datomeho se sice snažil se srbskou převahou něco dělat, ale když se ve druhé půli přeci jen rozstřílel Bogdanovič, s 22 body nejlepší střelec utkání, nebylo o vítězi pochyb. Srbsko je tak v semifinále podruhé za sebou a potřetí za posledních pět šampionátů. Navíc dostalo šanci oplatit Rusku porážku 72:75 ze základní skupiny.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze