26. září 2017 • 19:49

Volejbalistky po slibném úvodu podlehly v osmifinále ME Bělorusku

Autor:
České volejbalistky si čtvrtfinále na mistrovství Evropy v Baku nezahrají. I když měly osmifinálový zápas s Běloruskem výborně rozehraný a vedly 2:0 na sety, po dvou a půlhodinové bitvě podlehly v páté sadě 15:17.


Český tým dělily od prvního čtvrtfinále na ME po šesti letech pouhé dva míče. Svěřenkyně trenéra Zdeňka Pommera však nezvládly závěr třetího setu, v němž po šestibodové šňůře Bělorusek už čtvrtý setbol neodvrátily. V následné bitvě nervů nakonec neuspěly.

"Je to obrovské zklamání. Tenhle zápas hrozně bolí, dneska jsme měli vyhrát," litoval kouč Pommer v rozhovoru pro Radiožurnál. "Dva sety jsme hráli dobře, pak strašně polevili. Soupeř se nadechnul. Udělali jsme nevynucené chyby, hráli do plné obrany... Snažil jsem se něco změnit, ale takhle to dopadlo," komentoval promarněnou šanci.

Zatímco v "prvním poločase" úvodního osmifinále turnaje byl český tým lepší, hrál prakticky bez chyb a využil vlažného začátku Bělorusek, ve druhé části neustále jen dotahoval bodovou ztrátu.

Už nedokázal soupeřky dostat pod tlak servisem a podobně jako před čtyřmi lety na šampionátu v Curychu, kde snadno vyhrály Češky dva sety nad Francií a měly dokonce čtyři mečboly, jim i dnes v Baku postup do čtvrtfinále těsně unikl. Nenavázaly tak na výborné sedmé místo mužské reprezentace před měsícem na Euru v Polsku.

Lepším celkem byly přitom do stavu 2:0 na sety a 19:17. "Neudělali jsme bodovky, byli nedůrazní, trochu se báli o výsledek. Nedohráli jsme třetí set, a když soupeři povolíš... Vybojovali jsme ještě koncovku čtvrtého, i když jsme hodně prohrávali (5:13). A tie-break je vždycky otevřený," bilancoval Pommer.

Běloruský celek výrazně pozvedla střídající smečařka Smirnovová. Českým hráčkám nebylo nic platných 26 bodů univerzálky Anety Kocmanové-Havlíčkové ani 22 bodů smečařky Heleny Havelkové.

Pokud by dnes Pommerův výběr vyhrál, získal by zároveň jistotu startu na příštím ME za dva roky. Jednu jeho skupinu by nicméně mohlo Česko pořádat, o čemž se rozhodne do konce roku. Turnaj v roce 2019 budou hostit čtyři země.

Bělorusko se může těšit na čtvrteční zápas o semifinále se Srbskem, další jistou dvojicí je Itálie - Nizozemsko. Zbývající osmifinále Bulharsko - Německo a Polsko - Turecko se v Baku hrají ve středu, na své soupeře čekají domácí Ázerbájdžán a obhájce zlata Rusko.

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Program ZOH >> Hokej na ZOH 2018 >>

 Klasická verze
Mobilní verze