19. října 2017 • 13:43

MOV věří, že ruské dopingové případy uzavře do konce roku

Autor:
Do konce listopadu chce Mezinárodní olympijský výbor učinit další kroky v dopingovém skandálu ruských sportovců na hrách v Soči 2014. Šéf MOV Thomas Bach počítá, že zhruba za měsíc skončí výslechy a případy budou posléze vyřešeny. Zda budou moci startovat tito podezřelí sportovci na únorových hrách v Pchjongčchangu, by měly znovu rozhodnout konkrétní federace.


Bach dnes rozeslal členům MOV, sportovní komisi MOV i sportovním federacím dopis. Informuje v něm, že vyšetřování stále pokračuje a do konce listopadu by měly být první závěry. "Věřím, že výkonný výbor bude schopen ještě v tomto roce přijmout rozhodnutí, protože nikdo z nás nechce, aby takto závažná věc zastínila olympiádu v Pchjongčchangu," napsal předseda olympijského výboru.

Komise pod vedením Denise Oswalda si nejprve k výslechu pozvala ty ruské sportovce, kteří stále závodí a mohou se her v Koreji účastnit. Aniž by MOV jmenoval, jedná se především o šest běžců na lyžích, jimž končí provizorní zákaz činnosti 31. října.

Údajnou manipulaci s dopingovými vzorky při hrách v Soči a systematický doping v Rusku vyšetřují dvě komise, Oswaldova a Schmidova. Vycházejí ze závěru McLarenovy zprávy, jejíž první část byla zveřejněna už v červenci 2016. Olympijský výbor proto čelí kritice, že vyšetřování je příliš zdlouhavé.

MOV se hájí tím, že případy jsou složité a znovu byly analyzovány vzorky moči všech ruských sportovců ze ZOH v Soči. Původně ale Bach sliboval, že jasno bude ještě do začátku zimních Světových pohárů. A ten třeba alpským lyžařům začne už o příštím víkendu.

Před loňskou letní olympiádou v Riu de Janeiro olympijský výbor nedal na doporučení antidopingové agentury WADA plošně vyloučit ruské sportovce a řada z nich směla v Brazílii startovat. O účasti rozhodovaly jednotlivé federace, stejné by to mělo být i nyní.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

Témata:  Rusko, doping, Sport, MOV, olympijské
 Klasická verze
Mobilní verze