23. listopadu 2017 • 14:50

Fousek věří, že i čeští delegáti chtějí změnu filozofie FAČR

Autor:
Kandidát na předsedu Fotbalové asociace ČR Petr Fousek věří, že na prosincové valné hromadě najde větší podporu v české komoře, než tomu bylo v červnu, kdy nový předseda nebyl zvolen. Cítí totiž stále větší poptávku po změně filozofie vedení fotbalu, která patří do jeho programu. Kvůli tomu se rozhodl opět kandidovat proti současnému šéfovi marketingové firmy STES Martinu Malíkovi, který měl v červnu podporu většiny české komory, zatímco bývalého generálního sekretáře Fouska podporovala Morava.


"Do volby jdu znovu, protože jsem vyslyšel návrhy mých podporovatelů, abych se o funkci znovu ucházel a pokusil se prezentovat nejen sebe jako kandidáta, ale i určitý filozofický směr řízení fotbalu," řekl Fousek na dnešním setkání s novináři.

"Česká komora je výrazně jednobarevná, ale není tam málo těch, kteří by si přáli změnu či jinou filozofii, kterou by se fotbal měl ubírat. To, jak vypadá rozložení sil v Čechách a na Moravě, se ale ukáže až na valné hromadě. Do té doby jsou to jen spekulace," uvedl pětapadesátiletý funkcionář.

Připouští, že by podobně jako v červnu mohla nastat patová situace, ale raději by byl, aby delegáti předsedu zvolili. "Tu variantu nelze vyloučit, ale záleží na jednáních obou komor. Scénářů je více. Nemít předsedu by nebyl konec světa, ale pro fotbal je určitě lepší, když předsedu má. S výsledným řešením však musí být ve shodě všechny strany," řekl Fousek.

"My jsme tuto situaci už měli jednou v roce 2005, kdy dvě valné hromady v dubnu a červnu předsedu nezvolily, povedlo se to až na třetí pokus v říjnu. Nemít předsedu není konec světa, ale není to nic, čím bychom se měli chlubit," dodal.

Aby nemohla nastat patová situace, leží na stole návrh na úpravu stanov FAČR tak, že by ke třem volebním kolům přibylo čtvrté. V tom by se hlasy nerozdělovaly mezi českou a moravskou komoru, ale předsedovi by ke zvolení stačila většina přítomných delegátů.

"Není na mně, abych hodnotil, jestli je ten návrh přijatelný nebo nepřijatelný. O tom si rozhodnou delegáti, ale určitě to více vyhovuje české komoře, protože jde o prostý matematický součet a máme 202 delegátů, z toho jsou dvě třetiny z Čech," upozornil Fousek.

"Na jednu stranu by to bylo uvolnění volebního mechanismu, na druhou stranu to přináší politická rizika. A podle mých signálů s tímto návrhem nepanuje na Moravě shoda. Především se v tomto modelu čtvrté kolo stává prvním," dodal.

Vzhledem k tomu, že na FAČR se pohybuje v různých funkcí od roku 1990, má jasnou představu o tom, co práce předsedy obnáší. "Je to dřina na 24 hodin sedm dní v týdnu. Předseda musí jednat s FIFA, UEFA, Českou unií sportu, olympijským výborem, vládou, ministerstvem školství, řešit financování, sponzory, média, národní mužstva, komunikovat s kraji, regiony i profesionálním fotbalem. Není to jednoduchý úkol, ale jsem s tím srozuměný," dodal.

Kandiduje s programem, ve kterém bude usilovat o to, aby asociace byla akceschopná navenek i dovnitř, aby řešila legislativní kauzy včetně obvinění v dotační kauze s MŠMT, bojovala o důvěryhodnost a image fotbalu. Rovněž prosazuje zavedení směrnic o střetu zájmů, úpravu předpisů, hodlá komunikovat s pokorou bez arogance a agresivity, kterou mnozí vyčítají současnému vedení v čele s místopředsedou Romanem Berbrem. A také se chce zasadit o to, aby vláda a kraje více podporovaly sport.

Za svou přednost považuje i skutečnost, že by se časem mohl pokusit získat výraznější pozici pro český fotbal i na úrovni UEFA a po bývalých předsedech Václava Jírovi a Františkovi Chvalovském usilovat o zvolení do výkonného výboru UEFA.

"Pan Jíra byl místopředsedou UEFA, pan Chvalovský byl ve výkonném výboru. To jsou mety, na které český fotbal čeká, a to je jedna z věcí, které si myslím, že bych byl schopen do budoucna nabídnout. Samozřejmě je třeba nejprve stabilizovat domácí pole, ale do budoucna musíme mít ambici se do vedení UEFA vrátit," dodal Fousek, který v UEFA již byl předsedou komise futsalu.

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Hokej na ZOH 2018 >>

 Klasická verze
Mobilní verze