7. prosince 2017 • 18:06

Florbalistka Košťálová si užila MS v Bratislavě v dresu USA

Autor:
Je hráčkou Slavie Plzeň v druhé nejvyšší české soutěži, přesto se Andrea Košťálová dostala na mistrovství světa florbalistek v Bratislavě. Devatenáctiletá útočnice reprezentovala na Slovensku Spojené státy americké, které obsadily dvanácté místo.


"Narodila jsem se v Americe na Floridě. Táta je Slovák, mamina Češka. Oni se odstěhovali do Spojených států, ale pak se rozešli a máma se mnou a se ségrou odstěhovala do Česka. Byly mi asi čtyři nebo pět," řekla novinářům Košťálová, která má za sebou v dresu USA už i kvalifikaci na šampionát a na MS skupiny B juniorek.

V týmu USA jsou jen tři hráčky působící v Severní Americe, ostatní hrají ve Švédsku, Švýcarsku či Finsku. "Měly jsme jeden kemp v květnu, kde byly výběry. Ty kempy se konají ve Švédsku, protože je tam nejvíce hráček. Máme úplně nový tým, většina hráček je z Evropy. Většinou se tam narodily jako já nebo mají americké rodiče a žijí v Evropě. Já vloni hrála za devatenáctku v Kanadě, tam mě kontaktovala kapitánka a přijaly mě i do ženské reprezentace," uvedla Košťálová.

Má i české občanství, ale před časem se rozhodla hájit barvy USA. "Hrála jsem vloni na výběrech i za českou juniorskou reprezentaci, pak jsem se nedostala do Kanady a měla jsem štěstí, že mě kontaktovala ta americká kapitánka. V té době jsem to neřešila, teď jak už jsem žena, vybrala jsem si Ameriku. Potřebujou tam ty hráčky, jinak by byly takové zoufalé," uvedla Košťálová.

V USA se zatím florbal rozvíjí pomalu. "Je vtipné, že jsem se dozvěděla, že v Americe florbal vzniknul, což jsem nevěděla. Ale vůbec se tam nehraje. Když jsem řekla, že jedu na mistrovství ve florbale, tak všichni říkali: 'Co to je?' Ale základna je v Coloradu, odkud jsou tři holky, tam se to rozvíjí. Bude chvíli trvat, ale bude populární i v Americe," popsala Košťálová.

V minulém ročníku hrála v česku první ligu za Plzeň, ale v tomto ročníku se ještě v týmu lídra skupiny Západ druhé nejvyšší soutěže neobjevila, protože pobývala na Floridě. "Vedeme si dobře, holky mi vždycky píšou," podotkla. Podle názvu klubu si na dres vzala i číslo 98.

Zatím netuší, jestli se tam vrátí, protože uvažuje o studiu v Americe. "Asi bych studovala marketing, management hotelového provozu. Ten mě baví. Studovala jsem cestovní ruch na střední," uvedla Košťálová. Florbal by tam také ráda hrála dál. "Já bych si to nějak vyhledala a třeba bych i nějaký klub na Floridě založila," dodala.

Z prvního startu na velké mezinárodní akci má velkou radost, ale nemohla si jej úplně vychutnat kvůli nemoci. "Je to tu super, ale bohužel jsem při přípravných zápasech onemocněla. Na Floridě bylo každý den 30 stupňů. Byla jsem tam od května, hned jak jsem odmaturovala, tak jsem tam jela za tátou. Tady byl hned sníh, tak jsem byla hned druhý den nachcípaná, už se to se mnou táhlo," litovala Košťálová.

Přesto měla na turnaji velkou podporu příbuzných. "Ségra tu není, musela pracovat. Ale i tatík tu byl, přijel mě překvapit z Floridy. Pak samozřejmě děda, babička a tety tady byli a podporovali mě," dodala Košťálová.

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Program ZOH >> Hokej na ZOH 2018 >>

 Klasická verze
Mobilní verze