11. prosince 2017 • 19:15

Němec: Pro mě je národní tým nejvýš, měl by to tak mít každý hráč

Autor:
Bez nejmenšího náznaku zaváhání přijal hokejový obránce Ondřej Němec pozvánku a s ní spojenou možnost vrátit se po delší pauze do národního týmu. Ve 33 letech zabojuje mistr světa z roku 2010 o možnost zahrát si poprvé v kariéře na olympiádě.


"Je to po více než dvou letech, naposledy jsem byl na světovém šampionátu v Praze, takže se těším. Reprezentovat je pro mě čest a vůbec jsem neváhal nad tím, zda by má odpověď na pozvánku měla být ano, nebo ne," řekl Němec novinářům na dnešním srazu. "Ostatně si myslím, že by to tak měl mít nastavené každý hokejista, aby pro něho bylo národní mužstvo nejvýš, kde může hrát," doplnil.

Nezastírá, že olympijský turnaj je i pro něho velkou motivací. S hokejem zažil hodně, ale pod pěti kruhy dosud nehrál. "Olympiáda je lákadlem pro všechny hráče, co hrají v Evropě, když nejedou kluci z NHL, ale je před námi spousta práce. A všichni jsou tady, aby ukázali, že právě oni si tu nominaci zaslouží, takže já bych o tom nerad mluvil," uvedl Němec. "Nekoukám dál než za tento týden. A olympiáda je za dva měsíce," vysvětlil.

Sraz v pražské O2 areně provázely v jeho případě vzpomínky právě proto, že tam napsal dosud poslední reprezentační kapitolu. "Pro mě bylo domácí MS neskutečným zážitkem. Byla to taková ta třešnička na dortu. A co více si přát než mít zase ve středu plnou O2 arenu," zasnil se.

Reprezentační část kariéry v minulosti neuzavřel. A věřil, že k němu pozvánka ještě někdy zaletí. "Nikdy jsem neřekl, že končím. Jen to, že když se sejde zdraví, výkonnost a také to, že mě trenér chce, tak vždy rád přijedu. S trenérem Jandačem jsem byl v kontaktu už před loňským MS, ale v play off jsem měl otřes mozku a necítil jsem se na to, že bych vydržel tak dlouhý turnaj. Proto jsem se tehdy omluvil," připomněl Němec.

Olympiáda je specifickým turnajem, neboť představuje vrchol uprostřed sezony, což je obrovský rozdíl v porovnání s MS. "Je to v podstatě o tři měsíce dříve, než bývá mistrovství světa. A všichni víme, že v play off už pak sil strašně ubývá. A pro každého je pak těžké se namotivovat na MS. Věřím, že v únoru bude každý připravený na 120 procent," uvedl Němec.

Ačkoli je pětatřicítkou draftu 2002, kdy si ho vybral Pittsburgh, v NHL si nezahrál. Možná i proto o účasti na sportovním svátku planety v minulosti, kdy nejlepší liga světa od Nagana 1998 nepřetržitě uvolňovala své zástupce, příliš nepřemýšlel. "Myslím, že (olympiáda) je sen, nejvíc pro každého sportovce. Absencí hráčů z NHL se otevřel prostor ostatním, člověk o tom trochu přemýšlí, ale velkou hlavu si z toho nedělám," podotkl Němec. "Po nadcházejícím turnaji se uvidí, co bude dál," dodal.

Pevně doufá, že reprezentaci má stále co nabídnout, ačkoliv už "pouze" jako hráč Brna a nikoli jako krajánek s Kontinentální ligy, kde strávil velkou část kariéry. "Za ty dva roky, co jsem v reprezentaci nebyl, jsem zestárl, ale jinak jsem vždy říkal, že bych se nerad měnil. Chtěl bych pořád hrát, co jsem se naučil a co mi přináší ovoce. Věřím, že přestože extraliga je o level níž než takové mezinárodní zápasy, jsem nachystaný, abych na této úrovni uspěl a měl šanci zabojovat o tu další metu," prohlásil Němec.

Po úvodním utkání v Praze s Finskem prožije při dalším pokračování turnaje Channel One Cup návrat do Moskvy, kterou dobře zná. "Naposledy jsem tam byl poslední rok s Čerepovcem (v sezoně 2015/16), předtím samozřejmě jako hráč Mytišči a CSKA. Vždy se mi tam hrálo dobře, tak doufám, že se to bude opakovat," přál si Němec.

 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Program a výsledky Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Nominace Kvalifikace Los Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hraje od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostí 11 ruských měst a 12 stadionů, finále se odehraje v Moskvě na stadionu Lužniki.

 Skupina A * Skupina B * Skupina C *Skupina D * Skupina E * Skupina F * Skupina G * Skupina H
Klasická verze
Mobilní verze