13. ledna 2018 • 21:23

Házenkáři vstoupili do evropského šampionátu debaklem se Španěly

Čeští házenkáři na překvapení nedosáhli a do evropského šampionátu v Chorvatsku vstoupili debaklem 15:32 s favorizovaným Španělskem. Reprezentanti ve svém úvodním vystoupení v základní skupině D ve Varaždínu proti obhájcům stříbra nezachytili už začátek a po celý zápas za soupeřem ve všech činnostech zaostávali. V druhé půli dali jen šest branek.

Reprezentanti utrpěli svou nejtěžší porážku v historii evropských šampionátů a druhou nejhorší ze všech týmů vůbec. Dosavadním negativním maximem Čechů byla prohra 22:35 rovněž se Španělskem z roku 1998.

V dalším utkání skupiny změří svěřenci trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše v pondělí síly s úřadujícími olympijskými vítězi Dány a ve středu nastoupí proti Maďarsku. Do další fáze šampionátu postoupí první tři týmy z každé skupiny.

Reprezentanti chtěli proti Španělsku co nejdéle držet vyrovnaný stav, ale jejich plán vzal rychle za své. Češi i vinou tří vyloučení, z toho dvou poměrně přísných, od začátku ztráceli a náskok jednoho z favoritů na medaile narostl po 15 minutách na 8:4.

"Bohužel jsme dnes zdaleka nepředvedli to, co bychom chtěli a na co máme. Bohužel jsme od začátku zápasu působili nervózně a nebyli jsme schopni dostat se do tempa, do kterého bychom potřebovali. V obraně se nám nedařilo pokrývat hru Španělů, kteří hráli velmi precizně a dostali nás pod tlak," uvedl na svazovém webu Filip.

Český ofenzivní prapor držel Stanislav Kašpárek, který při debutu na velké akci ukázal velké sebevědomí a v první půli zaznamenal pět branek. Ani to ale outsiderovi nestačilo a Španělé si v klidu vybudovali ještě do přestávky už sedmigólový náskok.

Už před druhým dějstvím tak bylo o vítězi prakticky rozhodnuto. Favorit i po pauze začal lépe a ve 42. minutě Gurbindo upravil už na dvouciferný rozdíl 22:12. Trenéři Filip s Kubešem se snažili nabudit tým oddychovým časem, ale Španělé dál navyšovali vedení.

Hra českého celku se totálně rozpadla a favorité si na palubovce dělali, co chtěli. Až Stehlík utnul 14 minut trvající střelecké trápení, mezitím si obhájci stříbra vypracovali už patnáctigólový náskok, který ještě narostl.

"Nedokázali jsme si poradit s bráněním pivota a španělští hráči dokázali výborně využít mezery v naší obraně. V útoku jsme naopak hráli naivně, nedokázali jsme dostat soupeře pod tlak, akce jsme často začínali z driblingu, což soupeř dobře četl. Chyb v naší hře bylo dnes přespříliš," podotkl Filip.

"Hodnotí se to hodně špatně. Prohráli jsme o 17 branek, vůbec jsme se nedostali k naší hře. Dělali jsme technické chyby, nedávali jsme lehké góly. Hůř už hrát nemůžeme. Můžeme se jenom zlepšit. Doufám, že zapomeneme rychle, poučíme se z těch chyb a už to bude jen lepší," dodal Kašpárek.

Španělé vyhráli nad českým celkem na mistrovství Evropy i pátý zápas. "Dnes jsme hráli strašně. Nenaplnili jsme, co jsme chtěli. Na začátku byla obrana docela dobrá, ale časem jsme šli dolů. V útoku jsme udělali mnoho technických chyb a výsledek je takový, jaký je," uvedl český brankář Tomáš Mrkva.

Mistrovství světa v hokeji 2018 v Dánsku

Program a výsledky Český tým Systém turnaje Kde se hraje Maskot Vstupenky Fantasy k MS

Mistrovství světa v hokeji se hraje od 4. do 20. května v Dánsku (Kodaň a Herning), čeští hokejisté čekají na medaili už pět let. Ze dvou osmičlenných skupin postupují první čtyři týmy do čtvrtfinále. Finále se odehraje 20. 5. od 20.15 v Kodani.

České zápasy ve skupině A: sobota 5. 5. (20:15) Česko - Slovensko; neděle 6. 5. (16:15) Švédsko - Česko; úterý 8. 5. (20:15) Česko  - Švýcarsko; čtvrtek 10. 5. (20:15) Česko - Rusko; pátek 11. 5. (20:15) Bělorusko  - Česko; neděle 13. 5. (16.15) Francie - Česko; pondělí 14. 5. (20:15) Česko - Rakousko