16. ledna 2018 • 11:59

V Pchjongčchangu budou bobistky z Jamajky i Nigérie

Autor:
Třicet let po premiéře legendárního jamajského čtyřbobu na olympijských hrách v Calgary se v Pchjongčchangu dočkají debutu pod pěti kruhy i jamajské ženy. Historii budou psát nigerijské bobistky, které se v olympijském závodu představí jako první posádka z Afriky. Soutěže skeletonistů okoření například reprezentant Ghany či závodnice z Nigérie.


Tým jamajských bobistek, jejichž nominaci potvrdil domácí olympijský výbor, povede Jazmine Fenlatorová-Victorianová. Ta už si olympijskou atmosféru vyzkoušela v Soči, kde pilotovala americký dvojbob a spolu s Lolo Jonesovou obsadily 11. místo. Nyní by měla závodit s brzdařkou Carrie Russellovou, rovněž bývalou sprinterkou, která pomohla jamajské štafetě na 4x100 metrů k triumfu na MS v roce 2013.

V další pokračování příběhu "Kokosů na sněhu" mohou ještě doufat i jamajští bobisté. V pořadí olympijské kvalifikace figurují na nepostupovém 31. místě a jsou v pozici prvních náhradníků.

Také nigerijské bobistky, které se dostaly do dvacetičlenného startovního pole, mají za sebou minulost v atletice. Pilotka Seun Adigunová to v roce 2012 dotáhla až ke startu na olympijských hrách v Londýně, z rozběhu na 100 metrů překážek ale nepostoupila.

Šestatřicetiletá rodačka z Kanady Simidele Adeagbová, bývalá dálkařka a trojskokanka, se skeletonu v barvách Nigérie věnuje teprve čtyři měsíce, letenku do Pchjongčchangu si ale zajistila díky třetím místům ve víkendových závodech Severoamerického poháru v Lake Placid. Původně se sice chtěla také věnovat bobům, nechala se ale přesvědčit, aby vyzkoušela skeleton.

Podobnou cestu absolvoval i Akwasi Frimpong. Jednatřicetiletý rodák z Ghany žije od osmi let v Nizozemsku, kde získal domácí juniorský titul v běhu na 200 metrů. Kvůli zranění přišel o start na OH v Londýně a poté se rozhodl to zkusit mezi bobisty. Nominace do Soči ho těsně minula, a tak zkouší skeleton.

Průkopníkem účasti afrických sportovců na zimních olympijských hrách byl v roce 1984 v Sarajevu Senegalec Lamine Gueye, který se představil ve sjezdovém lyžování. V Soči Afriku reprezentovali jen zástupci Toga a Zimbabwe.

 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Program a výsledky Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Nominace Kvalifikace Los Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hraje od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostí 11 ruských měst a 12 stadionů, finále se odehraje v Moskvě na stadionu Lužniki.

 Skupina A * Skupina B * Skupina C *Skupina D * Skupina E * Skupina F * Skupina G * Skupina H
Klasická verze
Mobilní verze