22. ledna 2018 • 05:31

Berdycha čeká ve čtvrtfinále Federer, Plíškovou Halepová

Autor:
Tenisté Tomáš Berdych a Karolína Plíšková postoupili do čtvrtfinále Australian Open. Šestá nasazená Plíšková porazila v českém osmifinále Barboru Strýcovou 6:7, 6:3, 6:2 a narazí na světovou jedničku Simonu Halepovou z Rumunska. Devatenáctka Berdych porazil Itala Fabia Fogniniho hladce 6:1, 6:4, 6:4 a posedmé si v Melbourne zahraje čtvrtfinále, ve kterém se utká s obhájcem titulu Rogerem Federerem. Se Švýcarem loni prohrál ve třetím kole.


Berdych porazil Fogniniho za dvě hodiny a osm minut. Český hráč výborně začal a vyhrál osm z prvních devíti her utkání. Ital si nechal za stavu 4:1 zavázat kotník, ale zápas dohrál. Berdych proměnil 37. vítězným úderem první mečbol.

"Potvrdilo se, že tohle je můj oblíbený kurt. Užil jsem si každou minutu," řekl Berdych v rozhovoru na dvorci Margaret Courtové. "Fognini je nevyzpytatelný soupeř, ale hrál jsem ostražitě každý míč a jsem rád, že jsem uspěl ve třech setech."

Čtvrtfinále na úvodním grandslamu sezony si Berdych zahrál šestkrát v řadě v letech 2011 až 2016. Dvakrát (2014 a 2015) postoupil až do semifinále.

S Federerem, který si v osmifinále poradil s Maďarem Mártonem Fucsovicsem 6:4, 7:6 a 6:2, má Berdych negativní bilanci 6:19 a prohrál s ním posledních osm zápasů. Na Australian Open se spolu střetli už čtyřikrát a český hráč získal jen dva sety.

"Pokud existuje plán, jak uspět, tak bych ho rád znal, abych byl upřímný," řekl s úsměvem Berdych k nadcházejícímu utkání s jedním z nejlepších hráčů historie a dodal: "Půjdu předvést co nejlepší výkon a budu věřit, že to můžu dokázat. Už jsem ho porazil i na grandslamu, ale samozřejmě je to extrémně těžké."

Zápas Plíškové se Strýcovou, které si před sezonou vyměnily trenéry, měl vyrovnaný první set a šťastnější Strýcovou ve zkrácené hře. Ve druhém setu šla Plíšková do vedení 4:1. Strýcová snížila na 4:3 a měla brejkbol na 4:4, ale neuspěla a favorizovaná Plíšková na kurtu Areny Roda Lavera srovnala stav setů.

Po skoro dvou hodinách hry a téměř v jednu v noci australského času začínala rozhodující sada. Strýcová získala brejk na 1:0, ale zbytku zápasu dominovala Plíšková. Přidala na razanci a využila slabšího druhého podání Strýcové. Získala zbylých šest her ze sedmi a po autu Strýcové využila třetí mečbol.

"První set byl hodně vyrovnaný a vzal mi hodně energie. Nehrála jsem svůj tenis a musela se zlepšit a hrát důrazněji, což se mi od druhého dařilo. Soustředila jsem se na svůj servis a získala na úvod druhé sady pár rychlých brejků, což mi pomohlo. Myslím, že druhý a třetí set už jsem hrála fajn," řekla Plíšková na kurtu.

Svěřenkyně Tomáše Krupy Plíšková zvládla v Melbourne už druhý český souboj za sebou. Ve třetím kole vyřadila Lucii Šafářovou. "Těžké to bylo celý zápas. I v prvním setu, věděla jsem, že jinak to s Karolínou nejde, nejde to tam nahazovat a čekat, že udělá chybu. To se nestane, to by mě vystřílela za hodinu," hodnotila Strýcová pro Tenisový svět.

"Chyba byla ta, že ve druhém setu jsem měla na začátku nějaké šance, znova jsem se dostala z 1:4 na 3:4. Šance jsem ale zahrála spíš komplikovaně než jednoduše," litovala. "Ve třetím setu jsem úplně přestala servírovat. Já začala podávat hůř a ona mnohem líp," dodala Strýcová.

Plíšková bude hrát s Halepovou ve středu a pokusí se vylepšit zápornou bilanci 1:5. Naposledy se střetly loni v semifinále French Open a česká tenistka prohrála na antuce ve třech setech. "To bylo těsné. A na tomhle povrchu mám šanci, hraju lépe, dobře podávám," řekla Plíšková. "Teď si ale odpočinu a nebudu chvilku myslet na tenis."

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Program ZOH >> Hokej na ZOH 2018 >>

 Klasická verze
Mobilní verze