Samková zvládá olympijský start, i když si často nevěří | iSport.cz
14. února 2018 • 09:38

Samková zvládá olympijský start, i když si často nevěří

Autor:
Před čtyřmi lety na olympijských hrách v Soči se Evě Samkové nevedlo v tréninku, byla rozhozená, ale nakonec si po soutěži snowboardcrossařek pověsila na krk zlato. Nyní má před sebou obhajobu a v Pchjongčchangu si před první jízdou Rusko připomněla.


"V duchu jsem si řekla: 'Hele, uvědom si, že to třeba nebude nejideálnější. Pamatuj, jak dopadlo Soči'," uvedla Samková pod tratí ve Phoenix Parku krátce poté, co Američan Shaun White získal hned vedle v U-rampě třetí olympijské zlato.

Samková se stejně jako v Soči přihlásila na testování, při kterém si může projet trať mezi prvními. "Říkala jsem si: 'Je možné, že zase budeš padat, tak se toho nelekej', a nakonec jsem nepadala. Jela jsem možná nejlépe," pochvalovala si.

Strach trochu nahání start. Snowboardistky při něm padají do třímetrové jámy a musí z ní vyjet šest metrů vzhůru. "Start je dobrej, jsem s ním docela spokojená. Konstantně jezdím docela dobře," hlásila Samková, která si měla možnost start zkoušet už v Česku na Dolní Moravě. "Stoprocentně to pomohlo. Nakonec je tady trochu jiný, ale pořád je to skok do díry, co absolvovali mnohokrát," řekl trenér Marek Jelínek.

"Doma jsme měli půl metru mezeru a pak byl drop. Tady je to rovnou na hraně, což je jednodušší, protože vidíme rovnou hranu. Dobrý je, že jsem si zvykla na ten pád. Je příjemnější, že sem člověk přijede, nebojí se toho a vyšle to tam a pak už to jenom ladí, než aby si tady říkal: 'Mám to skočit, nemám...'," řekla Samková.

Problematická ramena, kvůli kterým v této sezoně i vynechávala závody, má relativně v pořádku. "Jo, jsou v pohodě. Musím zaťukat, mám je zatejpovaný, mám i spravenou ortézu. Zatím to drží," řekla a smála se trenérovi Jakubu Flejšarovi, když ji nabádal, aby kvůli ramenům tak nemáchala při skocích rukama vzduchem.

V samotné trati se cítí dobře a potřebuje doladit pár detailů. Dostat se do lepšího postavení v jedné zatáčce a pozor si dát na první klopenku, kde může docházet ke střetům. "Protože start je fakt širokánskej a pak to do ní přijede. Asi se to tam může zavřít, ale holky nejsou zas tak ostrý," myslí si čtyřiadvacetiletá Samková.

Kvalifikace se pojede jenom kvůli nasazení do vyřazovací části. Dobrá pozice bude důležitá, aby si mohla vybírat startovní pozici. "Člověk má lehčí rozjížďku, i když někdy se to může tak pomixovat, že ji třeba nemá lehkou. Já spíš kvalifikaci beru tak, že pokud ji člověk vyhraje, vidí, jak je na tom časově," řekla. Jedna jízda bude trvat okolo minuty a čtvrt. "To je spíš delší, ale není zase tak náročná," dodala.

Po vítězství v Soči se jí začalo říkat "Bohyně", občas si přezdívku přidává k podpisu, tak jako při vyzvednutí olympijské kolekce. V Koreji se tak ale zatím necítí. "Zatím ne," řekla pod dojmem úvodní jízdy druhého tréninku. "Byla dost marná, ale nějak jsem se do toho dostala. Je ploché světlo a není dobře vidět, takže člověk tam chytal vlastní stabilitu a balanc první dvě jízdy. Ale teď už dobrý," doplnila.

Může působit suverénně. Zvládá náročný start, který mají mnohé ze soupeřek problém vyjet. Přesto zůstává Samková uvnitř nejistá. "Možná se to nezdá, ale já si hodně často nevěřím. Vypadám jako hrozný týpek, ale není to tak," řekla.

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

19. kolo Fortuna ligy:
Baník Ostrava - Olomouc 0:0, Teplice - Zlín 2:1, Slovácko - Dukla 1:0, Opava - Ml. Boleslav 2:1, Bohemians - Liberec 0:0, Příbram - Sparta 1:1, Plzeň - Karviná 2:1, Jablonec - Slavia 0:2

Články odjinud


Články odjinud