17. dubna 2018 • 09:14

Petružálek ví, jaké to je být rozhodčím, proto na ně neřve

Autor:
Třineckého hokejistu Jakuba Petružálka pojí s Brnem, kde ve středu bude pokračovat finálová série play off extraligy, jeden nezapomenutelný zážitek. Zápas mezi oběma týmy v prvním kole základní části řídil jako hlavní rozhodčí jeho starší bratr Miroslav.


"Měl jsem radost, že jsem mohl být na ledě s bráchou. Někomu se poštěstí, že třeba táta se synem hrají v jednom klubu, jak to mají Galvasové. V Třinci zase máme bratry Kovařčíky. A mně se to poštěstilo alespoň v této roli. Bylo to poprvé a nejspíš naposledy. Říkali jsme si, že nemá cenu, aby pískal zápasy, ve kterých hraju, abychom nezavdávali důvod k nějakým spekulacím," řekl novinářům Jakub Petružálek.

Zkušený útočník má i díky svému sourozenci k rozhodčím velký respekt. Navíc si na vlastní kůži vyzkoušel, co jejich práce obnáší. "Před několika roky jsem na ně změnil pohled. V životě bych si už nevzal jejich dres a nešel pískat ani dorostence. Zkusil jsem si kdysi nějakou šestou třídu a musím říct, že i když to v těch zápasech ani nevypadá, jsou tam emoce, všechno. Mají to strašně těžké," uvedl.

I proto na rozhodčí nikdy neřve a má pro ně pochopení. "Pořád to jsou lidi. Navíc u nás ani nemají tu techniku, kterou mají v NHL. Mají na rozmyšlenou desetinu vteřiny, vidí to z jiných úhlů," řekl Petružálek, který si myslí, že horší by bylo, kdyby s bratrem hráli proti sobě. "To by asi létaly hlavy. Takhle probíráme v klidu všechny zápasy, co píská. Sleduje i zápasy, které hrajeme my a vždy si k tomu něco řekneme," dodal.

O sedm let starší bratr na něho měl v dětství velký vliv. "Nechci říci, že mě vychoval, výborně nás vychovali rodiče. Ale jednu dobu pracovali v horách, byli pět dní pryč. My zůstali doma, protože jsme chodili do školy, a měl mě na starosti. Musel jsem ho poslouchat. Díky němu jsem strašně rychle pochopil, že když budeme válčit, tak to bude na obtíž. Měli jsme na zahradě králíky, krůty a všechno ostatní a uvědomil jsem si, že když mu pomůžu, bude více času na zábavu. On mě naučil takový ten řád," prohlásil Petružálek.

 

Mistrovství světa v hokeji 2018 v Dánsku

Program a výsledky Český tým Systém turnaje Kde se hraje Maskot Vstupenky Fantasy k MS

Mistrovství světa v hokeji se hraje od 4. do 20. května v Dánsku (Kodaň a Herning), čeští hokejisté čekají na medaili už pět let. Ze dvou osmičlenných skupin postupují první čtyři týmy do čtvrtfinále. Finále se odehraje 20. 5. od 20.15 v Kodani.

České zápasy ve skupině A: sobota 5. 5. (20:15) Česko - Slovensko; neděle 6. 5. (16:15) Švédsko - Česko; úterý 8. 5. (20:15) Česko  - Švýcarsko; čtvrtek 10. 5. (20:15) Česko - Rusko; pátek 11. 5. (20:15) Bělorusko  - Česko; neděle 13. 5. (16.15) Francie - Česko; pondělí 14. 5. (20:15) Česko - Rakousko
Klasická verze
Mobilní verze