17. května 2018 • 12:55

Po katarské zimě touží žokej Lukášek uspět v Českém derby

Autor:
Další teplou v zimu ve zlaté katarské kleci má za sebou žokej Tomáš Lukášek. Nyní už zase jezdí v Polsku a sní o triumfu v Českém derby. Dostihy v exotickém prostředí Perského zálivu bere jako splnění snu.


Poprvé se Lukášek vydal do Dauhá loni a v uplynulé zimě už si na konto připsal 24 vítězství. Ve stáji šejka Muhammada Bin Hamada Chalífy Al Attíjy končil jako jednička a už má kontrakt i na příští sezonu.

"Je to zkušenost, posun v kariéře dál a dá se na tom stavět. Je to splnění něčeho, v co jsem nikdy nedoufal," řekl Lukášek novinářům. "Další možnosti díky tomu rostou. Chtěl bych se dostat do Dubaje, což by nemělo být nic složitého."

I tři neděle po návratu do Evropy je na něm znát opálení z půlročního pobytu v Kataru. "Když je fakt ošklivo, je tam třináct stupňů," uvedl Lukášek, jehož den v Dauhá je atypický. Do stájí míří ráno v půl čtvrté a pracuje do osmi. Dostihy se jezdí většinou až večer po západu slunce.

Zajímavé angažmá získal díky působení v Polsku. Jeho manažer a přítel Maciej Malinowski se šejky v zálivu obchoduje. "Je hodně dobrých žokejů, kteří se tam nedostanou. Nestačí mít jméno, musíte mít kontakty," řekl.

Do Kataru vyrazil v polovině října a od listopadu do dubna se konaly dostihy. Jezdí se každou středu a čtvrtek, mezinárodní dostihové mítinky bývají třídenní. "Lidí moc nechodí, jen na mezinárodní dostihy bývá plno."

Na rajtkách má v cizině vždy své příjmení a českou vlajkou. V Kataru na nich měl letos nově vyšitý český znak. "Vždycky budu trvat na tom, že jsem Čech, a ať to každý ví. Jestli si myslí, že jsme odněkud slezli ze stromů, ať si to myslí, ale já s tímhle problém nemám. Když je možnost, všude říkám, že jsem z Čech."

Délka závodního oválu je v Dauhá po americkém vzoru 1650 metrů. Dostihy se proto jezdí jinak než v Evropě. "Dráha je vzhledem k malým srážkám rychlá, proto jsou o dost rychlejší a tvrdší. Je větší tlak na pozici v dostihu," řekl žokej.

Považuje si výhry ve Velké jarní ceně a dvou triumfů na mezinárodních mítincích. "A jako loni jsem vyhrál závod pro tříleté arabské koně," řekl.

Bičík se může v Kataru použít během dostihu dvanáctkrát, zatímco v Česku šestkrát. "Pokuty tam začínají na 250 eurech (přes 6000 korun), a když jste čuně, můžete dostat i pět tisíc eur (127.000 korun). Víc než pokuty se ale berou licence," dodal.

Konflikty řeší mezinárodní rozhodčí a situaci mají snazší než třeba ve Velké Chuchli. V Kataru jsou všude kamery a sudí mají nespočet záběrů. "Mají i dron. Když k něčemu dojde, správný viník se najde," řekl Lukášek.

Diváci nemají v Kataru možnost sázet jako jinde ve světě. "Dostihy jsou proto čisté, každý chce vyhrát a na nic se tam nehraje. Vyhrává ten nejlepší v daný okamžik," podotkl žokej se zkušenostmi i z Malajsie.

Od zaměstnavatele měl v Dauhá dům se zahradou a auto. "Jsem tam celou dobu zavřený. Jak říkají Angličani, je to zlatá klec," řekl Lukášek s úsměvem. Za uplynulou sezonu si vydělal okolo dvou miliónů korun.

Objet šejkovu farmu autem trvá dvacet minut. Kromě více než 130 koní, z toho okolo čtyřiceti závodních, jsou na ní například jestřábi, velbloudi, osli a holubi. "A sto padesát oryxů (přímorožců). To je tam posvátné zvíře," řekl Lukášek.

Většinu evropské sezony bude zase v Polsku. Do Prahy se chystá 24. června na České derby. "Mám nabídku na zajímavého koně. Chtěl bych doma vyhrát, po tom toužím," řekl čtyřnásobný vítěz derby v Polsku a jednoho v Malajsii. "Chtěl bych to i pro tátu, který za mnou vždycky stál a podporoval mě," doplnil.

Témata:  dostihy, AUDIO, Sport, ČR, Lukášek
 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 17. kola Fortuna ligy »

18. kolo Fortuna ligy:

Zlín - Plzeň (pá 7.12., 18:00), Dukla - Příbram (pá 7.12., 18:00), Baník Ostrava - Bohemians (so 8.12., 15:00), Karviná - Jablonec (so 8.12., 15:00), Olomouc - Slovácko (so 8.12., 15:00), Slavia - Mladá Boleslav (so 24.11., 17:00), Sparta - Teplice (ne 9.12., 17:00), Liberec - Opava (ne 9.12., 18:00)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze