Holuša: Problémy mi mohou na ME prospět, nebudu tolik závodit | iSport.cz
24. května 2018 • 16:18

Holuša: Problémy mi mohou na ME prospět, nebudu tolik závodit

Autor:
Mílař Jakub Holuša věří, že mu zdravotní potíže v přípravě mohou na mistrovství Evropy v Berlíně paradoxně prospět. Bude dohánět tréninkové manko, takže nebude tolik závodit a ušetří energii pro srpnový vrchol sezony. Konkrétní program naplánuje až po Odložilově memoriálu, kde poběží 4. června.


V přípravě se potýkal s bolavou nohou kvůli zánětu v kyčli a hlavně s problémy s krví, které způsobila špatná funkce jater a ledvin. Musel předčasně odjet ze soustředění v Maroku a dva až tři týdny se zatím dává doma v Česku dohromady.

Tělo mu dovolilo nabírat objemy a trénovat krátké sprinty do maximální rychlosti. "Nemohl jsem běhat speciální tempa, to znamená nějaké čtvrtky, kilometry a tak dále. To jsem teprve tento týden začal nějaký program," popisoval dnes Holuša novinářům.

Přípravu směřuje k mistrovství Evropy v Berlíně. Neobává se, že by tréninkové manko nedohnal. "To bude lepší, než kdybych žádné zdravotní problémy neměl. Ztráta je tam velká, ale pořád je spousta času. Naopak si myslím, že nebudu absolvovat tolik mítinků a nebudu plýtvat tolik energií na závodech a budu mít mnohem víc energie na mistrovství Evropy," prohlásil pátý muž loňského mistrovství světa.

První letošní patnáctistovku pod otevřeným nebem poběží na Odložilově memoriálu. Vzhledem k absenci vítěze posledních dvou ročníků Alsadika Michua z Bahrajnu, který vždy útočil na rychlý čas, se podle Holuši letos poběží spíše takticky. "Podle mě se nepoběží rychleji než 3:35, 3:36. Ti závodníci na to nejsou. Myslím, že se bude spíše vyčkávat, což by mi hrálo do karet," řekl.

Plánuje běžet takticky a nepřepálit začátek. "Spíš to zkontrolovat nějak do kiláku, abych tělo nezničil a přiběhl na kilák radši pomaleji a zaútočil v posledním kole. V tom jsem silný." Chce usilovat o co nejlepší umístění a výkon. "Bomba by bylo zaběhnout limit na mistrovství Evropy, ať mám klid," řekl. K tomu by potřeboval čas alespoň 3:40.

Jeho problémy způsobila nějaká infekce, jejíž původ lékaři zpětně nemohou zjistit. Holuša si myslí, že zárodek potíží mohl být už v hale, kde bojoval s virózou a na HMS vypadl už v rozběhu. Bolavá noha ho navíc dostávala pod psychický tlak, určitý podíl viny mohla mít i strava. "Měl jsem smůlu, že se slepilo x věcí dohromady," posteskl si.

S ledvinami měl problémy už před čtyřmi lety, kdy kvůli nemoci nenastoupil do finále ME v Curychu a po návratu do Prahy pak kvůli extrémně zvýšeným ledvinovým hodnotám skončil v nemocnici. Do takového stavu se tentokrát nedostal. "Kdybych do toho šel přes sílu a v tom stavu, ve kterém jsem byl, absolvoval nějaký závod, tak se může ten stav vrátit. Opravdu bylo lepší netrénovat nějaké laktátové věci, nechat tělo," řekl.

Kvůli zdravotním potížím zatím nemůže naplno zužitkovat nový impulz, který mu přinesl přechod do polské skupiny trenéra Tomasze Lewandowského. "Beru to jako součást sportovního života a to k tomu patří. Mě by to asi ani nebavilo, kdyby to pořád šlo," dodal třicetiletý český rekordman.

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

19. kolo Fortuna ligy:
Baník Ostrava - Olomouc 0:0, Teplice - Zlín 2:1, Slovácko - Dukla 1:0, Opava - Ml. Boleslav 2:1, Bohemians - Liberec 0:0, Příbram - Sparta 1:1, Plzeň - Karviná 2:1, Jablonec - Slavia 0:2

Články odjinud


Články odjinud