Rekordmany Powella a Emmijana těší současný vzestup dálky | iSport.cz
13. června 2018 • 15:14

Rekordmany Powella a Emmijana těší současný vzestup dálky

Autor:
Dálkařské rekordmany Mikea Powella a Roberta Emmijana těší současný vzestup jejich disciplíny. K možnému překonání svých rekordů se ale stavějí různě. Někdejší reprezentant Sovětského svazu Emmijan by byl rád, kdyby jeho evropský rekord 886 centimetrů z roku 1987 padl, zato Powell by rád zůstal světovým rekordmanem co nejdéle. Právě jeho 895 centimetrů z památného mistrovství světa 1991 v Tokiu se ale nyní zdá být ohroženějších.


Dálka totiž letos zažívá souboje Jihoafričana Luva Manyongy a devatenáctiletého Kubánce Juana Miguela Echevarríi, které se odehrávají za hranicí osmi a půl metru. Echevarría dokonce v neděli ve Stockholmu ulétl až na 883 centimetrů, byť to bylo s nedovolenou podporou větru.

"Vzájemně se táhnou kupředu. Ale já bych za překonání rekordu nebyl rád, já chci zůstat světovým rekordmanem," řekl čtyřiapadesátiletý Powell na dnešním setkání s novináři před ostravským atletickým mítinkem Zlatá tretra, kam byli legendární dálkaři pozvaní jako hosté.

A budou sledovat dálkařskou soutěž, v níž se oba rivalové znovu postaví proti sobě. Powell očekává, že padne dvacet let starý rekord mítinku Ivána Pedrosa, který má hodnotu 835 centimetrů.

Pryč jsou totiž doby, kdy se olympijské zlato bralo za podobně dlouhé skoky. V Londýně 2012 stačil Gregu Rutherfordovi výkon 831 centimetrů, před dvěma lety v Riu de Janeiro triumfoval Jeff Henderson pokusem dlouhým 838 centimetrů. "Jako dálkaři jsme šťastní, že se úroveň dálky zvedla. Doufám, že tohle bude pokračovat. A proč ne evropskými a světovými rekordy. Bude to pro nás těžké, ale budeme hrdí na novou generaci," řekl třiapadesátiletý Emmijan.

Myslí si, že současné generaci chybí větší odhodlání k tvrdé práci v tréninku. "Dnešní generace je elektronická. Já jsem žádal trenéra, aby mi dal další trénink, že jsem připravený. Dnešní generace se pořád ptá proč, proč, proč," vykládal evropský rekordman.

Powell považuje za důležité také nastavení skokanů. On vzhledem k výkonům Carla Lewise musel skočit v Tokiu světový rekord, aby vyhrál. A věřil, že může doletět tak daleko. Tři dny před soutěží si do poznámky k osobnímu rekordu s malým otazníkem napsal, že po mistrovství světa by to mohlo být 895 centimetrů.

V páté sérii se mu to opravdu podařilo a překonal letitý světový rekord Boba Beamona z OH v Mexiku v roce 1968, jehož výkon 890 centimetrů byl považován za skok do dalšího tisíciletí. Svůj rekordní pokus Powell od památného šampionátu viděl nesčetněkrát. "Neomrzelo mě to," poznamenal.

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

19. kolo Fortuna ligy:
Baník Ostrava - Olomouc 0:0, Teplice - Zlín 2:1, Slovácko - Dukla 1:0, Opava - Ml. Boleslav 2:1, Bohemians - Liberec 0:0, Příbram - Sparta 1:1, Plzeň - Karviná 2:1, Jablonec - Slavia 0:2

Články odjinud


Články odjinud