Lauko září, dal gól i vítězi Stanley Cupu. Trefili se i Jaškin se Sobotkou

0
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny
Samek o Slavii a italském trápení: Těžký půlrok. Řešil se návrat do Česka

Osmnáctiletý hokejový útočník Jakub Lauko i ve druhém vystoupení v přípravě před startem NHL v dresu Bostonu skóroval a přispěl k vítězství Bruins na ledě obhájce Stanleyova poháru Washingtonu 5:2. Dva body za gól a asistenci si v premiéře za Buffalo připsal forvard Vladimír Sobotka. Posila Sabres ze St. Louis tak přispěla k domácí výhře nad Pittsburghem 3:2. Útočník Dmitrij Jaškin se trefil při porážce St. Louis v Dallasu 3:5.

Lauko se gólově prosadil už při premiéře v neděli, kdy Boston zdolal Washington doma 2:1 po samostatných nájezdech. V úterý získal 57 sekund před koncem úvodního dějství Bostonu vedení 2:1. Odchovanec Chomutova naskočil z trestné lavice, po přihrávce Austina Fytena ujel do úniku a překonal mezi betony Bradena Holtbyho.

"Nevím, jestli vyhrál Vezina Trophy, nejsem si jistý. Ale je příjemné mu dát gól," řekl Lauko klubovému webu k brance, kterou dal opoře Capitals a nejlepšímu brankáři NHL ze sezony 2015/16. "Když jsme se vracel z trestné lavice, říkal jsem si: 'Mohl by mi přihrát a dám gól.' Jsem šťastný, že se to povedlo."

Jinak byl ale ke svému vystoupení kritický. "Nejsem moc spokojený se svým výkonem. Myslím, že jsem hrál v neděli lépe. Je dobře, že jsem dal gól, ale byl jsem dvakrát vyloučený a ztratil jsem hodně puků," dodal Lauko.

Celý zápas za Boston odchytal český gólman Daniel Vladař a z 33 střel inkasoval dvakrát. "Kluci mi pomohli při každé šanci, kterou soupeř měl. Bylo to týmové vítězství," prohlásil Vladař.

Mrázek nedostal gól, Hyka má dvě asistence

Jednatřicetiletý Sobotka se uvedl v Buffalu úvodním gólem zápasu proti Pittsburghu, když sedm sekund před koncem první třetiny zblízka z dorážky využil přesilovou hru pěti proti třem. Ve 27. minutě pak ještě asistoval u trefy Jakea McCabea, který zvýšil na 2:0.

Také Jaškin se prosadil v přesilové hře a při vyloučení Alexandra Radulova poslal v 36. minutě St. Louis v Dallasu do vedení 2:1. Hráči Stars ale díky čtyřem trefám v závěrečné třetině duel otočili.

Dvě asistence si připsal při vítězství Vegas v Denveru nad Coloradem útočník Tomáš Hyka. Obránce Radim Šimek přispěl jednou přihrávkou k výhře San Jose nad Anaheimem 4:1. V barvách vítězů debutoval útočník Lukáš Radil, který v dubnu uzavřel jako nedraftovaný volný hráč se Sharks roční dvoucestný kontrakt. Odchovanec Pardubic se vydal bojovat o NHL po třech letech ve Spartaku Moskva v KHL.

První vystoupení v dresu Caroliny má za sebou brankář Petr Mrázek, který odchytal polovinu duelu v Tampě Bay při výhře 4:1 a neinkasoval. Šestadvacetiletý bývalý hráč Detroitu a Philadelphie pochytal všech devět střel a v čase 30:36 za stavu 2:0 jej nahradil Alex Nedeljkovic.

Gól a asistenci si připsal při debutu za Hurricanes ruský útočník Andrej Svečnikov, dvojka letošního draftu. Trefil se také slovenský obránce Michal Čajkovský. Bývalý hráč Sparty se vydal po působení v Jekatěrinburgu v KHL do Caroliny na zkoušku.

Dvougólovým představením načal kanadský útočník John Tavares angažmá v Torontu, kam zamířil jako největší hvězda letního trhu s volnými hráči z New York Islanders. Maple Leafs v Lucanu porazili Ottawu 4:1.

První duel za Los Angeles sehrál ruský kanonýr Ilja Kovalčuk a při prohře s Arizonou 3:4 zaznamenal jednu přihrávku. Pětatřicetiletý olympijský vítěz a dvojnásobný mistr světa, který v NHL hrál za Atlantu a New Jersey, se vrátil po pěti letech strávených v Petrohradu v KHL.

Přípravné zápasy před startem NHL:

Buffalo - Pittsburgh 3:2 (1:0, 2:0, 0:2)
Branky: 20. Sobotka, 27. McCabe (Sobotka), 34. Eichel - 56. O'Neill, 57. Riikola.

Washington - Boston 2:5 (1:2, 0:2, 1:1)
Branky: 5. Barber, 42. Niskanen - 29. a 40. Senyshyn, 2. Hughes, 20. Lauko, 60. Kuraly. Daniel Vladař (Boston) odchytal celý zápas, inkasoval dvě branky z 33 střel a měl úspěšnost zákroků 93,9 procenta.

Columbus - Chicago 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)
Branky: 13. Dalpe, 19. Wennberg, 41. Atkinson, 59. Foudy - 1. Fortin.

New York Islanders - Philadelphia 1:5 (0:1, 1:3, 0:1)
Branky: 29. D. Quenneville - 14. De Haas, 33. Twarynski, 36. Varone, 37. Martel, 58. Lehterä.

Toronto - Ottawa 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)
Branky: 6. a 57. Tavares, 7. Borgman, 52. Marner - 1. Dzingel.

Tampa Bay - Carolina 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)
Branky: 45. M. Joseph - 5. Čajkovský, 14. Wallmark, 40. Zykov, 48. A. Svečnikov. Petr Mrázek (Carolina) odchytal 30:36 minuty a z devíti střel neinkasoval.

Dallas - St. Louis 5:3 (0:0, 1:2, 4:1)
Branky: 25. a 60. Radulov, 41. Hintz, 46. Seguin, 48. Spezza - 30. Kyrou, 36. Jaškin, 44. Maroon.

Colorado - Vegas 1:5 (0:1, 0:2, 1:2)
Branky: 45. R. Graves - 7. Pirri ( Hyka ), 22. Brännström (Hyka), 39. Tuch, 51. Duke, 56. Haula.

Arizona - Los Angeles 4:2 (3:0, 1:1, 0:1)
Branky: 19. a 22. Galchenyuk, 5. Pánik, 13. Hinostroza - 27. a 43. Carter.

Los Angeles - Arizona 3:4 (1:1, 0:1, 2:2)
Branky: 16. Martinez, 45. Doughty, 52. D. Brown - 5. Perlini, 22. Garland, 46. Schnarr, 59. Crouse.

Vancouver - Edmonton 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)
Branky: 25. S. Bärtschi, 46. Goldobin - 22. a 54. Rattie, 10. Puljujärvi, 44. C. Jones.

San Jose - Anaheim 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
Branky: 36. a 60. Čechovič, 28. Chartier, 59. Goodrow ( Šimek ) - 25. Rodin.

Osmnáctiletý Jakub Lauko se za Boston trefil i ve druhém utkání.